Najczęściej popełniane błędy podczas ocieplania styropianem
Best Brands PR
Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr@bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl
Uczymy się na błędach? Może i tak, ale nie w przypadku budowy domu. To często nasze wymarzone miejsce na ziemi, które tworzymy na lata, więc stawka jest zbyt wysoka, by później borykać się z budowlanymi niedoróbkami. Ewentualne błędy związane z termoizolacją będą miały wpływ nie tylko na komfort mieszkania, ale i wysokość rachunków. Oto jak się przed nimi ustrzec.
Ocieplenie domu powinno być zaplanowane „na wymiar“, to znaczy pod potrzeby konkretnego domu. - Wbrew pozorom domy różnią się, jeśli chodzi o to, jakiej izolacji wymagają. Znaczenie mają nawet takie aspekty, jak położenie geograficzne, czy względem stron świata – mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin, produkującej najpopularniejszy materiał ociepleniowy – styropian. Istotne jest również to, by zróżnicować wykorzystywany styropian, bo jest to materiał, który – w zależności od parametrów – ma różne przeznaczenie. O ile np. do ocieplania ścian możemy użyć uniwersalnych płyt takich, jak Fasada PRO 40, to już w przypadku fundamentów warto sięgnąć po styropian o podwyższonej odporności na wilgoć.
Sposób wykonania izolacji cieplnej musi zatem przewidywać projekt – i to niezależnie, czy budujemy nowy dom, czy wykonujemy termomodernizację. W tym drugim przypadku projekt powinien powstać na podstawie oceny, jakie zapotrzebowanie dom ma na energię i gdzie są największe straty. Taka ocena to audyt energetyczny, do przeprowadzenia którego warto zatrudnić sprawdzonego fachowca.
Błędy w projekcie praktycznie przekreślają szansę na wykonanie maksymalnie efektywnej izolacji, choćby nawet samo wykonanie było prawidłowe.
Do pracy
Z drugiej strony właściwy projekt nie gwarantuje jeszcze właściwego wykonania. - Tu możemy mówić o dwóch newralgicznych punktach. Po pierwsze to kwestia wyboru materiałów, których będziemy używać, a po drugie – odpowiedniej ekipy budowlanej – podsumowuje Dariusz Pruszkowski.
Oszczędzanie na materiałach budowalnych może się okazać bardzo kosztowne. W przypadku termoizolacji kluczowe jest, by używać produktów, które dobrze współpracują ze sobą, tworzą system. Z jednej strony jest to zatem wybór styropianu wysokiej jakości, a z drugiej rekomendowanego do tego konkretnego styropianu kleju. Równie istotne jest także prawidłowe przechowywanie płyt styropianowych. Choć tego typu prace można wykonywać w temperaturze między +5 a +25 stopni Celsjusza, trzeba pamiętać o właściwej ochronie styropianu przed słońcem, na które jest wrażliwy.
- Styropian, którego nie używamy, powinien być przechowywany w oryginalnych, nieuszkodzonych opakowaniach. W przypadku mocnego słońca samo kładzenie izolacji powinno przebiegać pod specjalnymi osłonami. Warto też sprawnie zaplanować prace – to znaczy zadbać o to, by nie było długich przerw oraz by dom obłożony styropianem nie czekał zbyt długo na dokończenie wykończenia elewacji – wylicza doradca techniczny w firmie Styropmin.
Nawet z pełną wiedzą o termoizolacji ostatecznie musimy zaufać ekipie budowalnej. Najlepiej jest zatrudnić fachowców z rekomendacji. Ale nie zawsze będziemy mieli do kogo zwrócić się o taką rekomendację czy radę. Wtedy warto sprawdzić, czy firma dba o swoją reputację – np. jasno i sprawnie odpowiada na nasze pytania, przedstawia klarowne informacje o kosztach, jest gotowa podpisać umowę itd. Możemy wówczas założyć, że równie solidnie podejdzie do wykonania zleconych jej prac.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.