Komunikaty PR

Najczęściej popełniane błędy podczas ocieplania styropianem

2021-04-06  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Best Brands PR
Best Brands PR

Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl

Uczymy się na błędach? Może i tak, ale nie w przypadku budowy domu. To często nasze wymarzone miejsce na ziemi, które tworzymy na lata, więc stawka jest zbyt wysoka, by później borykać się z budowlanymi niedoróbkami. Ewentualne błędy związane z termoizolacją będą miały wpływ nie tylko na komfort mieszkania, ale i wysokość rachunków. Oto jak się przed nimi ustrzec.

Ocieplenie domu powinno być zaplanowane „na wymiar“, to znaczy pod potrzeby konkretnego domu. - Wbrew pozorom domy różnią się, jeśli chodzi o to, jakiej izolacji wymagają. Znaczenie mają nawet takie aspekty, jak położenie geograficzne, czy względem stron świata – mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin, produkującej najpopularniejszy materiał ociepleniowy – styropian. Istotne jest również to, by zróżnicować wykorzystywany styropian, bo jest to materiał, który – w zależności od parametrów – ma różne przeznaczenie. O ile np. do ocieplania ścian możemy użyć uniwersalnych płyt takich, jak Fasada PRO 40, to już w przypadku fundamentów warto sięgnąć po styropian o podwyższonej odporności na wilgoć.

Sposób wykonania izolacji cieplnej musi zatem przewidywać projekt – i to niezależnie, czy budujemy nowy dom, czy wykonujemy termomodernizację. W tym drugim przypadku projekt powinien powstać na podstawie oceny, jakie zapotrzebowanie dom ma na energię i gdzie są największe straty. Taka ocena to audyt energetyczny, do przeprowadzenia którego warto zatrudnić sprawdzonego fachowca.

Błędy w projekcie praktycznie przekreślają szansę na wykonanie maksymalnie efektywnej izolacji, choćby nawet samo wykonanie było prawidłowe.

Do pracy

Z drugiej strony właściwy projekt nie gwarantuje jeszcze właściwego wykonania. - Tu możemy mówić o dwóch newralgicznych punktach. Po pierwsze to kwestia wyboru materiałów, których będziemy używać, a po drugie – odpowiedniej ekipy budowlanej – podsumowuje Dariusz Pruszkowski.

Oszczędzanie na materiałach budowalnych może się okazać bardzo kosztowne. W przypadku termoizolacji kluczowe jest, by używać produktów, które dobrze współpracują ze sobą, tworzą system. Z jednej strony jest to zatem wybór styropianu wysokiej jakości, a z drugiej rekomendowanego do tego konkretnego styropianu kleju. Równie istotne jest także prawidłowe przechowywanie płyt styropianowych. Choć tego typu prace można wykonywać w temperaturze między +5 a +25 stopni Celsjusza, trzeba pamiętać o właściwej ochronie styropianu przed słońcem, na które jest wrażliwy.

- Styropian, którego nie używamy, powinien być przechowywany w oryginalnych, nieuszkodzonych opakowaniach. W przypadku mocnego słońca samo kładzenie izolacji powinno przebiegać pod specjalnymi osłonami. Warto też sprawnie zaplanować prace – to znaczy zadbać o to, by nie było długich przerw oraz by dom obłożony styropianem nie czekał zbyt długo na dokończenie wykończenia elewacji – wylicza doradca techniczny w firmie Styropmin.

Nawet z pełną wiedzą o termoizolacji ostatecznie musimy zaufać ekipie budowalnej. Najlepiej jest zatrudnić fachowców z rekomendacji. Ale nie zawsze będziemy mieli do kogo zwrócić się o taką rekomendację czy radę. Wtedy warto sprawdzić, czy firma dba o swoją reputację – np. jasno i sprawnie odpowiada na nasze pytania, przedstawia klarowne informacje o kosztach, jest gotowa podpisać umowę itd. Możemy wówczas założyć, że równie solidnie podejdzie do wykonania zleconych jej prac.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Best Brands PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie
Dom Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
2024-12-24 | 00:21

Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?

Czy łazienka może być modna i ponadczasowa jednocześnie? Kluczem do takiego efektu jest odpowiednia paleta barw, która łączy w sobie harmonię, elegancję i przytulność - element

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.