Nie lubisz sprzątać? Oto 7 powodów, dla których warto polubić porządki
Nawet jeśli odrobina artystycznego nieładu może być źródłem inspiracji, dla większości z nas to jednak czystość i porządek są kluczowe dla poczucia harmonii i zadowolenia z życia. Przebywanie w uporządkowanej przestrzeni poprawia nastrój i sprzyja skupieniu, podczas gdy widok nieładu potrafi przytłaczać i odbierać energię do działania. Oto 7 nieoczywistych powodów, dla których warto jednak polubić sprzątanie.
Regularne sprzątanie nie musi być tylko przykrym obowiązkiem. Warto angażować do prac wszystkich domowników, ale najpierw przedstawić im jak wiele zyskują, dzięki utrzymywaniu porządku w domu.
Sprzątanie: lepszy trening niż siłownia?
Podczas intensywnego sprzątania spalamy kalorie, co przyczynia się do utrzymania zdrowej wagi. Jest to świetny sposób na aktywność fizyczną w domu, szczególnie dla osób, które nie mogą codziennie wyjść na zewnątrz lub nie mają czasu na regularne ćwiczenia na siłowni. Godzina odkurzania można spalić nawet do 200 kalorii, mycie okien to około 150 kalorii, a sprzątanie łazienki - nawet do 300 kalorii. Regularne czyszczenie i porządkowanie domu może więc być świetnym dodatkiem do naszego planu treningowego.
Redukcja stresu, na którą rzeczywiście masz wpływ
Na każdym kroku słyszymy o konieczności redukcji stresu, a to wcale nie jest proste. Człowiek tak po prostu nie przestanie denerwować się codziennymi kłopotami i stresować w pracy. Na co realnie mamy wpływ w kontekście niwelowania stresu? Na przestrzeń wokół siebie. Z przeprowadzonych badań amerykańskiej psycholożki Sherrie Bourg Carter wynika, że bałagan w znaczący sposób wpływa na nasz poziom stresu - nawet jeśli sobie tego nie uświadamiamy. Nieuporządkowana przestrzeń zwiększa poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Przebodźcowanie pozostawia umysł w stanie ciągłego niepokoju i rozdrażnienia. Czystość i porządek mogą zadziałać odwrotnie, przynosząc spokój i redukując stres.
Mniej domowych kłótni, większe zadowolenie z życia
Widok brudnych naczyń niewłożonych do zmywarki i bałaganu w pokoju zaraz po wejściu do domu po całym dniu pracy wywołuje głównie irytację, złość i konflikty z domownikami. Jeśli jednak wspólnie zadbamy, aby dom był utrzymany w porządku, to już samo wejście do niego sprawi nam przyjemność i pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Czysta przestrzeń może prowadzić do bardziej zrelaksowanego i szczęśliwego umysłu. Skupianie się na świeżych zapachach i czystości podczas sprzątania może pobudzać nasze zmysły i poprawiać nastrój.
Niska jakość snu? Zmień to!
Porządek w sypialni to inwestycja w nasz sen. Czysta pościel, brak elektroniki przed snem i uporządkowana przestrzeń tworzą idealne warunki do relaksu. Bałagan może działać jak wewnętrzny alarm, utrudniając zasypianie i powodując częstsze wybudzenia w nocy. Dzięki uporządkowanemu otoczeniu umysł może łatwiej odłączyć się od codziennych problemów i zanurzyć w głębokim śnie. Wyciszone oświetlenie i zasłonięte okna sprzyjają produkcji melatoniny, hormonu snu. Cisza lub delikatne dźwięki natury, takie jak szum deszczu, również mogą pomóc w relaksacji.
Czysty dom, zdrowi domownicy i… zdrowa planeta
Regularne sprzątanie, zwłaszcza w obecności dzieci, osób starszych lub alergików, jest szczególnie ważne. Pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się alergenów, takich jak roztocza czy pyłki, które mogą wywoływać astmę i inne problemy zdrowotne. Codzienne odkurzanie i wycieranie kurzu oraz regularna dezynfekcja powierzchni mogą zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów w domu. Silna chemia stosowana na co dzień budzi obawy wielu osób - jak wpływa na domowników i czy mocno szkodzi środowisku? I na to jest sposób - biodegrowalne, przyjazne dla środowiska i użytkownika tabletki czyszczące EzeeTabs. Nie tylko pomagają skutecznie uporać się z brudem w domu, ale również pomagają redukować nasz ślad węglowy i eliminują potrzebę jednorazowych opakowań plastikowych. Stawiając na ekologiczne produkty, przyczyniamy się do ochrony środowiska, co dodaje satysfakcji z naszych codziennych działań.
Trudności z koncentracją? Niska produktywność? Jest na to sposób!
Czysty dom ułatwia organizację i pomaga lepiej zarządzać czasem. Łatwiej znaleźć potrzebne rzeczy, co pozwala zaoszczędzić czas i zminimalizować stres związany z poszukiwaniami. Bez martwienia się o bałagan, możemy skupić się na ważnych zadaniach, co zwiększa naszą efektywność w codziennym życiu. Kiedy otoczenie jest uporządkowane, łatwiej jest się skoncentrować na pracy czy relaksie. Czysta przestrzeń pozwala na pełniejsze cieszenie się chwilą, nie rozpraszając nas zbędnymi przedmiotami. W uporządkowanym środowisku łatwiej jest podejmować decyzje, ponieważ nie jesteśmy przytłoczeni nadmiarem bodźców.
Minimalizm zmienia życie na lepsze
Regularne porządki pozwalają oczyścić przestrzeń z rzeczy, które już nie są nam potrzebne lub mogą zostać podarowane komuś innemu. Mniej rzeczy oznacza mniej obowiązków związanych z ich przechowywaniem i utrzymaniem. To daje nam większą swobodę i pozwala skupić się na tym, co naprawdę ważne. Przynajmniej raz w roku warto przeglądać swoje rzeczy i pozbywać się tych, których nie używamy. Przygotowując się do porządków, warto zastosować regułę dwóch pudełek: przygotować dwa pudełka - jedno na rzeczy do wyrzucenia, drugie na rzeczy do oddania. Pozbywając się niepotrzebnych rzeczy, nie tylko zyskujemy więcej przestrzeni, ale także odzyskujemy "mentalną przestrzeń". Ważny jest też aspekt ekologiczny – trzymanie w łazience np. dziesięciu butelek z płynami do czyszczenia nie ma sensu. Warto postawić na butelki wielokrotnego użycia i zainwestować w ekologiczne tabletki, które zajmują niewiele miejsca i nie generują tylu odpadów co tradycyjne środki czyszczące. Przykładowo, z jednej tabletki EzeeTabs przygotujemy 750 ml płynu czyszczącego do różnych powierzchni.
Sprzątanie może stać się nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością, prowadząc do większego zadowolenia z życia. Warto zainwestować w ekologiczne produkty i podejść do porządków z pozytywnym nastawieniem, aby czysty dom stał się miejscem, które jest prawdziwą oazą spokoju i relaksu.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.