NIEBO NAD SAHARĄ
Salon z aneksem kuchennym, sypialnia, łazienka i hol – to chyba jeden z najbardziej klasycznych układów mieszkań w budownictwie. Świetnie nadaje się dla singla, pary bądź na wynajem – zarówno krótko-, jak i długoterminowy. To przestrzeń, która daje również wiele opcji aranżacyjnych – można urządzić ją zarówno bardzo funkcjonalnie, jak i wyjątkowo pod względem wizualnym.
44-metrowy apartament to część gdańskiej inwestycji położonej we Wrzeszczu, dzielnicy pełnej zieleni oraz historii. Zamierzeniem inwestorów było stworzyć w mieszkaniu przestrzeń nieszablonową wizualnie. W tej kwestii całkowicie zdali się na doświadczenie pracowni KODO, która spełniła ich plan azylu wypełnionego kolorem oraz ciekawym designem. Odwaga w wyborach okazała się strzałem w dziesiątkę. Eklektyczne kompozycje, łączące modernizm z nowoczesnością, uzupełnione nieoczywistą kolorystyką, dały niezwykły efekt wnętrza emanującego energią i przyciągającego ciepłem.
Kluczem do wyborów kolorystycznych stały się płytki łazienkowe o nietypowej, ceglastej barwie. Dostarczone przez klientów zbudowały nie tylko oryginalną łazienkę, lecz również solidny fundament pod dalsze wybory. Zestawione z modną barwą aquamarine i piaskowym odcieniem pustyni stworzyły urokliwe trio, które wędruje po mieszkaniu w ciekawych odcieniach, formach i układach, przybierając raz intensywne, innym razem pastelowe tonacje. Zdecydowane zielenie na ścianach, mocny pomarańcz kuchennej zabudowy meblowej, uzupełnione ciekawymi dodatkami budują przestrzeń pełną smaku i pomysłu.
Stylistycznie również ma to mieszkanie wiele do powiedzenia. Niestandardowy układ kuchni, przemyślana zabudowa meblowa korytarza, wyspa kuchenna z blatem pełniącym funkcję jadalni, designerskie panele naścienne w salonie czy na wezgłowiu łóżka, przyciągająca wzrok szafka pod telewizor, ryflowane grzejniki, nietypowa zabudowa łazienkowa z zaskakującą umywalką – to tylko niektóre elementy stanowiące o niezwykłości tego projektu. Dobrą robotę wykonują również doskonale dobrane dodatki i dekoracje. To sfera, w której rządzi czerń oraz proste formy – okapu kuchennego, armatury, ram grafik naściennych i luster, stolika i szafek nocnych, opraw oświetleniowych czy uchwytów meblowych. Prostotę form i kolorów zmiękczają tekstylia – miękkie poduszki, narzuty, dywan, a także – abstrakcyjne grafiki naścienne utrzymane w wiodącej w projekcie kolorystyce.
Metryczka:
Lokalizacja: Gdańsk
Powierzchnia mieszkania: 44 m²
Pomieszczenia: hol, salon z aneksem kuchennym, sypialnia, łazienka
Przeznaczenie: na wynajem dla pary
Założenia:
Odważnie, oryginalnie i kolorowo. Nieszablonowy projekt. Styl eklektyczny. Aquamarine, sahara.
Wyzwania:
Pomarańczowe płytki w łazience zostały dostarczone przez klientów. Stały się one fundamentem kolorystycznym dla całej aranżacji mieszkania. Zmiany funkcjonalne w łazience – nietypowy układ umywalka/bateria/lustro.
Interesujące rozwiązania:
Niestandardowy układ kuchni. Blat z funkcją jadalną pełni główny punkt spotkań w salonie i oddziela strefę kuchenną od salonowej. Wezgłowie za łóżkiem w sypialni zostało wykonane z płytek (również dostarczonych przez klientów) i paneli meblowych.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.