Nowe sposoby na spiżarnię
Pierwszym krokiem w organizacji wymarzonej spiżarni jest wybór miejsca. Powinno być suche, chłodne i ciemne, z dala od źródeł ciepła i bezpośredniego światła słonecznego. Najczęściej wybierane miejsca to piwnice lub pozbawione okien pomieszczenia tuż przy kuchni. Jeśli jednak nie mamy oddzielnego pomieszczenia, w organizacji spiżarki może nam wystarczyć wysoka i pojemna szafka kuchenna. Każda z tych trzech opcji pozwala zaaranżować naprawdę wygodne miejsce do przechowywania.
Odpowiednie wyposażenie spiżarni
W drugim etapie warto dokładnie przemyśleć układ spiżarni/spiżarki i jej wyposażenie. To one będą decydowały o tym, czy miejsce to będzie funkcjonalne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Tradycyjne półki nie są najlepszym wyborem. Zdecydowanie wygodniejsze są systemy wysuwne np. wysokie cargo. Dlaczego?
- Bo zapewniają znacznie łatwiejszy dostęp do wszystkich produktów – nie tylko tych ustawionych „z brzegu”, ale również tych w głębi szafek i regałów. Dzięki temu, że stelaże z półkami i koszami można wysunąć całkowicie z korpusu – nie musimy już przestawiać wielu rzeczy, by wyjąć tę potrzebną w danej chwili. Poza tym systemy wysuwne np. Cargo Maxi pozwalają lepiej wykorzystać przestrzeń przechowywania. – wyjaśnia Agnieszka Sobocińska, Dyrektor Marketingu firmy REJS.
Rodzaje systemów cargo
Jakie systemy mamy do wyboru? Zarówno w spiżarni, jak i w spiżarce sprawdzą się wspomniane wcześniej cargo – czyli kilkupoziomowe półki i kosze, które można wysunąć z szafki na wytrzymałych i stabilnych systemach jezdnych. W ofercie REJS dostępne są one w dwóch wariantach: do szafek z frontami otwieranymi tradycyjnie na zawiasach (Cargo Maxi Space i Maxi Space Duo), a także z frontami mocowanymi do stelaża (Cargo Midi i Maxi, dolne i boczne).
- Cargo Maxi Space i Maxi Space Duo to nowość w ofercie REJS. Oba wysuwają się automatycznie po otworzeniu frontu, co zapewnia jeszcze większy komfort i jeszcze lepszy dostęp do zapasów. Uwagę warto zwrócić na Cargo Maxi Space Duo. To innowacyjne rozwiązanie przypomina lodówkę: 5 płytszych półek (przeznaczonych na najczęściej potrzebne produkty) zawieszonych jest na froncie, a 5 głębszych półek (na większe zapasy) ukrytych jest w głębi korpusu. Stelaż dostępny jest w wersji prawej i lewej, co pozwala zamontować go side by side w dwóch sąsiadujących szafkach, albo w jednej pojemnej szafie – wyjaśnia Agnieszka Sobocińska.
Cargo Maxi Space i Maxi Space Duo dostępne są w 4 wersjach:
- PURO – kosze z metalu w kolorze białym lub czarnym z dekoracyjnymi wstawkami odpowiednio ze szkła lub dębowego dekoru,
- Classic – w wersji klasycznej z ażurowymi koszami w kolorze grafitowym lub chromie.
Każda z pełnych półek w standardzie wyłożona jest specjalną matą antypoślizgową. Ich poziom można regulować tak, aby dopasować cargo do własnych potrzeb. Oba systemy przeznaczone są do szafek o szerokości 450 i 600 mm i o wysokości 1700 mm. Dopuszczalne obciążenie całego systemu to odpowiednio 70 i 75 kg.
Cargo z mocowaniem frontu
Inną opcją są Cargo Midi i Cargo Maxi (dolne i boczne) z frontem mocowanym bezpośrednio do stelaża. I one świetnie pasują zarówno do spiżarni, jak i do podręcznej spiżarki. W zależności od wysokości mają 4, 5 lub 6 półek. Występują w kilku wariantach, dzięki czemu można je idealnie dopasować do każdego wnętrza kuchennego:
- Classic, w której półki wykonane są z drutu w kolorze chromu lub grafitu. Ich ażurowa budowa zapewnia lepszą cyrkulację powietrza.
- Evo, w której półki mają dno z tworzywa sztucznego w kolorze białym z delikatnym rantem zabezpieczającym nawet niewielkie produkty przed upadkiem i wyższymi metalowymi relingami do produktów wyższych.
- PURO, w którym półki wykonane są z blachy w kolorze czarnym lub białym z dekoracyjnymi wstawkami odpowiednio z dekoru dębowego lub szkła, natomiast sam stelaż i inne elementy są metalowe.
Wszystkie powyższe systemy dostępne są w kilku rozmiarach: do szafek o szerokości 150 i 200 mm (Cargo Midi i Maxi boczne) oraz 300 i 400 mm (Cargo Midi i Maxi dolne) i o wysokości 1700-1900 i 1900-2100 mm. Pozwala to na bardziej elastyczne zaprojektowanie zabudowy i jeszcze lepsze wykorzystanie nawet stosunkowo wąskiego miejsca. A warto pamiętać, że dobrze zorganizowana i wyposażona spiżarnia to komfort i oszczędność czasu podczas codziennych prac w kuchni.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.