Komunikaty PR

Nowoczesna kuchnia - czyli jaka?

2021-05-26  |  13:10
Biuro prasowe
Kontakt

Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut

ul. Ludwika Rydygiera 14/14
50-249 Wrocław
gutpr|gutpr.pl| |gutpr|gutpr.pl
512078181
gutpr.pl

Aktualne trendy w aranżowaniu przestrzeni kuchennych stawiają na maksymalną funkcjonalność, która zamknięta jest w ramach nowoczesnego designu. I choć ostateczny wygląd zależny jest od indywidualnych preferencji oraz estetyki, jest wiele elementów, które przypisać można wszystkim współczesnym kuchniom. Kamila Prałat z firmy SOLGAZ podpowiada, na co zwrócić uwagę, aranżując nowoczesną przestrzeń kuchenną.

Kuchnia powinna nie tylko odpowiadać naszym potrzebom względem wyglądu, lecz również pomagać w organizacji pracy. Nowoczesna kuchnia to przede wszystkim ergonomia, która wpływa na wygodę wykonywania codziennych czynności, jak i funkcjonalny dobór mebli oraz sprzętów AGD.

Dobry projekt

Współczesne kuchnie to w przeważającej większości pomieszczenia otwarte lub aneksy, które spotykamy nie tylko w domach jednorodzinnych. Jest to trend, na który decydują się również deweloperzy oraz właściciele mieszkań, w których możliwa jest reorganizacja ścian. Jednak stworzenie nowoczesnej przestrzeni nie ma ograniczeń konstrukcyjnych ani metrażowych. Właściwie zaplanowany projekt oraz świadomy wybór wyposażenia pomoże nam w stworzeniu wyjątkowego pomieszczenia. 

- Nowoczesną kuchnię nie tylko projektujemy według naszego gustu, lecz również z uwzględnieniem jej funkcjonalności. Przestrzeń powinna być praktyczna, aby zarówno przygotowywanie posiłków, jak i przechowywanie wyposażenia oraz akcesoriów było komfortowe. Ważne jest zaplanowanie kuchni w taki sposób, by w efekcie końcowym otrzymać maksymalną ilość przestrzeni roboczej odpowiadającej naszym potrzebom. W kuchniach otwartych dobrym rozwiązaniem będzie postawienie wyspy kuchennej z dodatkowym miejscem do przechowywania – będzie ona jednocześnie bardzo efektowana, jak i praktyczna. Jeśli jednak dysponujemy niewielkim metrażem, warto przemyśleć wysoką zabudowę mebli sięgającą sufitu z ciekawie zaprojektowanymi szafkami z dodatkowym wyposażeniem do organizacji przedmiotów. Dzięki temu możliwe będzie schowanie wielu kuchennych akcesoriów, które zabierają miejsce na blacie – mówi Kamila Prałat, ekspertka z firmy SOLGAZ, polskiego producenta innowacyjnego sprzętu AGD.

Niezależnie od tego, ile czasu spędzamy w kuchni i co w niej przygotowujemy, najważniejsze zawsze będą funkcjonalność i ergonomia pracy. Przedmioty, z których korzystamy najczęściej, powinny znajdować się na wyciągnięcie ręki. Natomiast sprzęty AGD warto rozplanować według złotego podziału kuchni. Określa on ustawienie i odległości pomiędzy kuchenką lub płytą kuchenną, zlewem a lodówką w zależności od układu i metrażu pomieszczenia, zapewniając wygodny ciąg komunikacyjny, który przyspieszy wiele codziennych procesów.

Nowoczesna kuchnia – nowoczesne wyposażenie

Sprzęty AGD przez wiele lat miały spełniać swoje podstawowe zadanie. Rozwój technologiczny, którego celem jest ułatwienie życia codziennego sprawił, że również wyposażenie domu oferuje nam teraz o wiele więcej. Nowoczesna kuchnia to przede wszystkim przestrzeń dostosowana do naszych potrzeb, dlatego wybierając nowe sprzęty AGD powinniśmy postawić na ich ekonomię, funkcjonalność oraz wysoką estetykę.

- Aranżując nowoczesną kuchnię, powinniśmy pamiętać o kompleksowym zagospodarowaniu przestrzeni przy jednoczesnym nadaniu oryginalnego charakteru całemu pomieszczeniu. Inwestorzy coraz częściej decydują się na AGD w zabudowie, dzięki czemu możliwe jest stworzenie harmonijnej aranżacji, która gwarantuje nam również wysokie walory użytkowe. Posiadacze wolnostojących kuchenek, którzy stoją przed wyborem nowych rozwiązań, stawiają na urządzania, które mogą wpisać w projekt swojej kuchni według własnego zamysłu, a nie wymagań gabarytowych sprzętu – dodaje Kamila Prałat z firmy SOLGAZ.

Sprzęty kuchenne są często użytkowane, dlatego powinny równocześnie gwarantować nam szereg funkcjonalności, a jednocześnie być ekonomiczne w codziennym stosowaniu. Wybierając nowe wyposażenie kuchni, należy kierować się oznaczeniami producentów dotyczących klasy energooszczędności sprzętów, tak, by pobór energii nie wiązał się z wysokimi rachunkami. Szukając ekonomicznych rozwiązań, warto również zwrócić się ku rozwiązaniom gazowym, które zasilane są przez najtańsze paliwo i nie są obarczone ciągłymi podwyżkami cen prądu.

- Myśląc o gazie, w głowie widzimy tradycyjne, wolnostojące kuchenki gazowe z wystającymi rusztami i żywym płomieniem. Choć jest to obrazek znany z wielu polskich kuchni, na rynku pojawiły się nowoczesne płyty gazowe, które gwarantują nam funkcjonalność i estetykę kuchenek indukcyjnych połączone z korzyściami płynącymi z użytkowania gazu. Możliwe jest to dzięki innowacyjnej technologii gaz-pod-szkłem, w której gaz ukryty jest pod ceramiczną taflą. Paliwo spalane jest katalitycznie, a my możemy cieszyć się gotowaniem na gładkiej płycie z wybraną liczbą pól grzewczych oraz dodatkowych pól darmowych, które nie pobierają gazu, lecz wykorzystują nagromadzoną podczas pracy płyty energię. Płyty gazowe bez płomieni gwarantują nam tym samym wygodę, ekonomiczność i bezpieczeństwo gotowania, a także szereg dodatkowych funkcji znanych z płyt indukcyjnych lub elektrycznych. Jest to kontrola rodzicielska, możliwość samodzielnego kontrolowania temperatury, a także wstrzymania pracy sprzętu oraz natychmiastowy powrót do wcześniejszych ustawień – mówi eksperta z firmy SOLGAZ.

Na rynku dostępne są także nowoczesne piekarniki gazowe, które znacznie różnią się od ich tradycyjnych odpowiedników. Wyróżnia je umiejscowienie palników zarówno na dole, jak i u góry - co umożliwia równomierne przygotowanie dań na słodko i na słono - nieznana do tej pory w urządzeniach gazowych funkcja termoobiegu.

W swoim stylu

Wiele mówi się o tym, że nowoczesne kuchnie są przede wszystkim minimalistyczne. Trend ten pojawił się wraz z rosnącą popularnością i zachwytem nad stylem skandynawskim, który zawładnął sercami Polaków. Warto jednak pamiętać, że nowoczesna kuchnia nie musi wyglądać tak, jak z okładek magazynów. Ma ona odpowiadać naszej estetyce, którą uzupełnimy o funkcjonalne rozwiązania.

Nowoczesne kuchnie to pomieszczenia właściwie zaprojektowane pod względem użyteczności, ergonomii pracy i przechowywania oraz ekonomii i funkcjonalności sprzętów AGD. Poszukując innowacyjnego wyposażenia, warto pamiętać o tym, że przestrzeń kuchenna ma gwarantować nam pełen komfort i wygodę. Nowoczesne rozwiązania gazowe SOLGAZ z pewnością wpiszą się zarówno w wystrój każdej współczesnej kuchni, jak i pomogą nam w wykonywaniu codziennych czynności.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: GutPR Hanna Gehrke - Gut
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom „ArtFormy” – weź udział w konkursie na projekt mebli! Biuro prasowe
2024-07-08 | 10:50

„ArtFormy” – weź udział w konkursie na projekt mebli!

W przyszłym roku będziemy obchodzili 100. rocznicę słynnej Międzynarodowej Wystawy Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu. By uczcić to wydarzenie, Studio Prostych Form postanowiło
Dom Wanny prostokątne: najczęściej wybierane do łazienki
2024-07-08 | 09:00

Wanny prostokątne: najczęściej wybierane do łazienki

Wanna to nie tylko jeden z niezbędnych elementów wyposażenia łazienki, ale także miejsce codziennego relaksu i wyciszenia. W świecie współczesnego designu, prostokątne wanny
Dom Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć
2024-07-06 | 11:00

Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć

Przeprowadzenie termomodernizacji latem jak planowanie rejsu wymaga sprawdzenia prognozy pogody. Przy coraz łagodniejszych zimach i wydłużonych ciepłych miesiącach w praktyce sezon budowlany

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Klaudia Carlos: Nigdzie nie ma takiego piasku złocistego jak nad Bałtykiem. Mam tam swoje ulubione miejsca, ale lubię też poszukiwać nowych

Wokół wakacji nad polskim morzem przez lata narosło wiele stereotypów. Prezenterka zapewnia jednak, że ją samą nie zniechęcają ani stwierdzenia, że „jest za drogo”, ani że „zazwyczaj jest zła pogoda”. I choć turyści chociażby ze względu na „paragony grozy” coraz częściej omijają łukiem Morze Bałtyckie, to ona jest konsekwentna w swoich wyborach. Każdego roku stawia właśnie na Bałtyk i przekonuje, że nadmorskie miejscowości są bardziej urokliwe niż zagraniczne kurorty, a polskie piaszczyste plaże nie mają sobie równych.

Handel

Oliwa z oliwek i produkty z grzybami wśród najczęściej kwestionowanych przez IJHARS. Jakość pozostawia wiele do życzenia

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych co roku przeprowadza kilkadziesiąt tysięcy czynności kontrolnych. W ubiegłym roku 16 proc. skontrolowanych artykułów rolno-spożywczych na etapie detalu miało parametry fizykochemiczne niezgodne z przepisami, a co czwarta partia była nieprawidłowo oznaczona. Do najczęściej kwestionowanych produktów należały oliwa z oliwek i przetwory grzybowe. – Konsument, jako najsłabsze ogniwo w łańcuchu, musi być właściwie poinformowany o składzie danego produktu – podkreśla Dorota Balińska-Hajduk z GIJHARS.

Prawo

Polskie prawo nie zakazuje trzymania psów na uwięzi. Nowy projekt ustawy proponuje bardziej restrykcyjne przepisy

Kara aresztu do lat trzech i grzywny do tysiąca złotych grożą właścicielom, którzy trzymają psy na łańcuchu. Zgodnie z prawem pies nie może być przywiązany dłużej niż przez 12 godzin, na uwięzi krótszej niż 3 metry. W rzeczywistości jednak ciężko udowodnić naruszenie tego przepisu. – Nadszedł czas, żeby powiedzieć stop utrzymywaniu psów na uwięzi. Pies to nie jest tani system alarmowy – podkreśla Michał Dąbrowski, dyrektor Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Szansą na zmianę może być obywatelski projekt ustawy, przygotowany przez kilka organizacji działających na rzecz ochrony zwierząt, który trafił niedawno do Sejmu.