Nowy sezon, nowy ogród. Jakie rozwiązania dodadzą mu blasku?
Wiosna tuż, tuż. To dobry moment, aby odświeżyć nie tylko garderobę czy mieszkanie, ale także ogród. Jakie rozwiązania mogą nadać mu blasku i na co warto postawić tej wiosny? Odpowiadamy poniżej!
Przydomowy staw
Posiadanie stawu na swojej posiadłości, bez względu na to, czy jest on sztuczny, czy naturalny, to marzenie wielu z nas. Dobrą wiadomością jest fakt, że można go zainstalować szybko, a konserwować za pomocą pomp słonecznych, które będą utrzymywać cyrkulację wody. Do głównych zalet stawu należą korzyści wizualne, jakie przynosi on Twojej nieruchomości (zwłaszcza jeśli zastosujesz w nim kaskady i skały). Niezależnie od tego, na jaki kształt się zdecydujesz, masz nieskończone możliwości aranżacyjnych. Wielu właścicieli domów decyduje się na faliste kształty, które rozciągają się przez ogród, co pozwala im na włączenie do projektu małego pomostu oddzielającego dwa brzegi. Taka koncepcja znacznie wzbogaca cały krajobraz, ponieważ mocny materiał, z którego zbudowany jest most świetnie kontrastuje z bujną, lecz delikatną roślinnością wokół stawu.
Piwniczka ogrodowa
To zdecydowanie jeden z ciekawszych elementów, które mogą dodać blasku Twojemu ogrodowi. Łączy w sobie dwa istotne aspekty - stanowi dodatkową przestrzeń do przechowywania produktów żywnościowych czy wina, ale także urozmaica krajobraz. Ciekawym rozwiązaniem są piwniczki The Shire Cellar, wykonane z najwyższej jakości jachtowego włókna szklanego z żywicą, co sprawia, że są trwałe i wytrzymałe. Nawet największe ulewy nie zaleją wnętrza, ponieważ jest w 100% szczelne. Trwały materiał umożliwi także wiele dekad użytkowania i długotrwałe zachowanie estetyki wnętrza. Co istotne - piwniczka ogrodowa The Shire Cellar utrzymuje temperaturę między 3 a 11 stopni Celsjusza 365 dni w roku.
Palenisko ogrodowe
Od organizowania przyjęć po pieczenie pianek marshmallows - paleniska i kominki na świeżym powietrzu nadają się do prawie wszystkich ogrodów. Pomijając piękno, ich podstawowym celem jest zapewnienie ciepła. W efekcie mogą ogrzać przestrzeń do komfortowych temperatur. Dzięki temu spędzanie czasu na powietrzu w godzinach wieczornych nawet w marcu czy kwietniu stanie się bardziej przyjemne. Dużą zaletą tego rozwiązania jest także fakt, że budowa nie musi wymagać od nas dużych nakładów finansowych. Jeśli mamy czas i chęci, możemy śmiało stworzyć samodzielnie przestrzeń z paleniskiem. Wystarczy odrobina wyobraźni, a efekty mogą być co najmniej takie, jak na zdjęciach w popularnych magazynach o ogrodach.
Altanka ogrodowa
Altana może być miejscem, w którym spędzisz czas z przyjaciółmi, zjesz obiad z rodziną na świeżym powietrzu lub po prostu zrelaksujesz się przy dobrej książce. Stanowi także doskonałe schronienie przed przelotnym deszczem czy słońcem zwłaszcza w wiosenne i letnie dni. Producenci oferują wiele ciekawych kształtów i rozmiarów, które bez problemu dopasować można charakteru naszego ogrodu czy potrzeb domowników.
To tylko niektóre z przykładów ciekawych rozwiązań, które wzbogacą Twój ogród. Każde z nich jest wyjątkowe. Pytanie, na które z nich się zdecydujesz? A może… na wszystkie?
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.