Komunikaty PR

Oddychaj dobrze – zdrowe powietrze, zdrowa rodzina

2021-01-11  |  01:00
Biuro prasowe

Gdy spędzamy coraz więcej czasu w domach, istotne staje się zagadnienie jakości powietrza, którym oddychamy. Nie powinno być zbyt suche, ważne też jest, by było właściwie oczyszczone, bo może zawierać w sobie różnego rodzaju alergeny, roztocza czy napływające z zewnątrz szkodliwe związki chemiczne, będące składnikiem wszechobecnego smogu. Castorama podpowiada, jak zadbać o powietrze we wnętrzach, by nie wpływało negatywnie na nasze zdrowie.

 

Na właściwą jakość powietrza w domu wpływa jego wilgotność (nie może być zbyt duża ani zbyt mała) oraz zanieczyszczenie. Zależnie od potrzeb możemy zaopatrzyć się w oczyszczacze albo nawilżacze powietrza lub wybrać takie, które łączą obie te funkcje. Na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze właściwego urządzenia? Na to i inne pytania odpowiadamy poniżej.

 

Nawilżanie – sztuka równowagi

Dla prawidłowego funkcjonowania i komfortu człowieka istotna jest wilgotność powietrza, które go otacza we wnętrzach. Zawartość pary w pomieszczeniach zamkniętych nie może być zbyt wysoka – łatwiej wtedy o rozwój grzybów i pleśni, nie może też być zbyt niska, ponieważ spowoduje wysychanie błony śluzowej na przykład nosa, co poniekąd otwiera bramę do naszego organizmu różnego rodzaju wirusom i bakteriom. Optymalna wilgotność powinna zamykać się w przedziale 40-60%, jednak w granicach 30-65% też jeszcze będziemy się czuć w miarę komfortowo. W okresie jesienno-zimowym zazwyczaj powietrze w pomieszczeniach, szczególnie tych z centralnym ogrzewaniem, jest zbyt suche, dlatego warto pomyśleć o zakupie nawilżacza powietrza.

 

Przy niewielkiej utracie wilgotności powinny wystarczyć pojemniki z wodą  wieszane bezpośrednio na kaloryferach, jednak, jeśli pomimo to stale odczuwamy dyskomfort (suche, podrażnione oczy, suchość w nosie i gardle), powinniśmy zastanowić się nad innym rozwiązaniem, czyli zakupem nawilżacza powietrza zasilanego energią elektryczną.

 

Na rynku są obecnie dostępne urządzenia parowe, które zapewniają sterylność wypuszczanej mgiełki, ponieważ podgrzewanie eliminuje bakterie, jednak ten typ nawilżacza zużywa stosunkowo dużą ilość prądu. Nawilżacze ewaporacyjne wytwarzają zimną mgiełkę. Powietrze jest zasysane do urządzenia, nawilżone i za pomocą wentylatora wypuszczone do pomieszczenia. Ten typ nawilżaczy jest energooszczędny, ale niestety praca wentylatora wiąże się z uciążliwym szumem.

 

Obecnie najbardziej popularne są nawilżacze ultradźwiękowe, które są bardzo ciche.

Działają na zasadzie ultradźwięków, które rozbijają cząsteczki wody i w ten sposób tworzy się widoczna mgiełka, która następnie jest wyrzucana do pomieszczenia za pomocą wentylatora.

 

Jeśli podejmiemy decyzję o zakupie nawilżacza, musimy odpowiednio dobrać urządzenie do warunków, w jakich będzie pracować. Najważniejszym czynnikiem jest wielkość pomieszczenia. Jeśli będzie zbyt duża dla parametrów urządzenia – poziom nawilżenia nie zmieni się w zadowalający sposób, jeśli zbyt mała – możemy doprowadzić do zawilgocenia. Inne ważne cechy to wydajność, która wyrażana jest w mililitrach lub gramach na godzinę (ml/h lub g/h) lub w litrach na dobę (l/doba), wielkość pojemnika na wodę – im większy, tym rzadziej trzeba będzie go napełniać, ale też samo urządzenie będzie miało spore rozmiary, automatyczne wyłączanie po jego opróżnieniu, łatwość napełniania i czyszczenia. Ponieważ nawilżacz jest urządzeniem, które z założenia ma pracować przez długie godziny, nie powinien narażać nas na duże wydatki związane z jego zasilaniem.

 

Przed zakupem musimy zastanowić się, jakie funkcje dodatkowe powinien mieć nasz nawilżacz. Możliwości są duże. Obecnie na rynku są dostępne urządzenia, które oprócz nawilżania, jonizują powietrze ujemnie (co jest szczególnie istotne, gdy przebywamy we wnętrzu z komputerem, telewizorem i innymi urządzeniami elektrycznymi, które produkują jony dodatnie, wpływające negatywnie na nasz organizm), oczyszczają je z kurzu, pyłków czy bakterii, mają też możliwość aromaterapii, która dodatkowo może pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie.

 

O co trzeba zadbać, gdy już kupimy nawilżacz powietrza, szczególnie taki z opcją jonizacji? Bardzo ważna jest woda, której używamy. Powinna być zdemineralizowana, można ją kupić na przykład w sklepach Castorama. Możemy ją też samodzielnie filtrować w popularnych dzbankach filtrujących. To zagwarantuje nam długie używanie płytki jonizacyjnej, która przy zastosowaniu wody z kranu może bardzo szybko pokryć się mineralnym osadem, co jest najczęstszą przyczyną awarii tego typu urządzeń.

 

Oczyszczanie – zdrowe rozwiązanie

Smog i inne lotne zanieczyszczenia są bardzo poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Możemy jednak zadbać o dobre samopoczucie nasze i rodziny, wyposażając mieszkania w oczyszczacze powietrza.

 

Celem oczyszczacza powietrza jest pochłanianie oraz filtrowanie z atmosfery wszelkich zanieczyszczeń, takich sierść, włosy, nieprzyjemny zapach, dym tytoniowy, kurz, bakterie, grzyby, pyłki i inne cząsteczki. Jest to produkt niezbędny w domu, w którym mieszkają alergicy czy małe dzieci, gdyż neutralizuje działanie szkodliwych dla zdrowia alergenów. Najbardziej ekonomiczne są urządzenia z jonizacją powietrza – działają na zasadzie produkcji jonów ujemnych, które powodują opadanie zanieczyszczeń. Przy zakupie oczyszczacza przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na Wskaźnik Emisji Czystego Powietrza (CADR), który jest podawany w metrach sześciennych powietrza oczyszczanego w ciągu 60 minut). Im jest on wyższy, tym wydajniejsze jest dane urządzenie. Oczywiście musimy pamiętać o dostosowaniu wydajności do kubatury pomieszczenia, w którym będzie stał oczyszczacz. Podobnie jak przy nawilżaczach istotnym parametrem jest pobór prądu, ponieważ to urządzenie również będzie działać przez długie godziny lub nawet bez przerwy. Na wygodę użytkowanie wpływają również takie elementy jak zdalne sterowanie, wskaźniki zanieczyszczenia filtra i poziomu skażenia powietrza czy poziom wytwarzanego przez oczyszczacz hałasu.

 

Najważniejsza funkcja – oczyszczanie – jest nierozerwalnie powiązana z filtrem zastosowanym w urządzeniu. Te warstwowe wyłapią większe zanieczyszczenia, jak choćby sierść, pyłki czy też włosy. Elektrostatyczne najlepiej pochłaniają zapachy, filtry wodne skutecznie oczyszczają i nawilżają powietrze, zaś filtry z węgla aktywowanego skutecznie eliminują zanieczyszczenia gazowe oraz związki lotne.

 

Aby wdychać czyste powietrze, nie narażając siebie ani domowników na alergie czy choroby i cieszyć się dobrym samopoczuciem, warto zainwestować w oczyszczacz, który nie pobiera wiele energii, a zapewni nam zdrowe funkcjonowanie w naszych domach.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Łotewski producent wysokiej jakości domów prefabrykowanych wchodzi na polski rynek Biuro prasowe
2025-07-23 | 13:15

Łotewski producent wysokiej jakości domów prefabrykowanych wchodzi na polski rynek

Łotewski producent wysokiej klasy domów prefabrykowanych MyCabin rozszerza sieć oddziałów i dostaw na Polskę. To odpowiedź na rosnący popyt mieszkaniowy w Europie.
Dom Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje
2025-06-18 | 06:00

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

W życiu każdego z nas pojawiają się sytuacje, w których nagromadzone przez lata przedmioty muszą na jakiś czas opuścić nasze mieszkania i domy. Niezależnie od
Dom Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących
2025-06-17 | 10:30

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

Własna szklarnia to marzenie wielu ogrodników, gdyż dzięki niej można cieszyć się świeżymi, naturalnymi warzywami i ziołami. Chcąc stać się jej posiadaczem, powinniśmy

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Ochrona środowiska

Przebywanie w lesie pozytywnie wpływa na zdrowie. Kąpiele leśne stają się coraz popularniejsze

Zażywanie kąpieli leśnych ma pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i w zakresie wzmacniania układu odpornościowego. Badania naukowe wykazały między innymi, że taka forma odpoczynku przyczynia się do zwiększenia produkcji i aktywności podstawowych komórek układu immunologicznego, spełniających ważną rolę w walce z wirusami i nowotworami. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego dobroczynnego wpływu, dlatego rośnie popularność kąpieli leśnych.

Podróże

Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.