Komunikaty PR

Oświetlenie na 6! Na co zwracać uwagę przy zakupie lamp?

2024-09-22  |  22:00
Biuro prasowe

Życie człowieka jest ściśle powiązane ze światłem wyznaczającym pory aktywności, odpoczynku i snu. Spędzanie większości czasu w pomieszczeniach oraz ekspozycja na działanie sztucznego światła sprawiają, że przy doborze oświetlenia szczególnie ważna jest jego jakość. Dotyczy to zarówno źródła światła, jak i oprawy oraz konstrukcji lampy. O 6 zasadach doboru lamp pod kątem jakości opowiada Katarzyna Chmura, ekspertka z działu projektowo - inwestycyjnego Nowodvorski Lighting.

1. Efektywność świetlna, czyli moc równowagi

 

Przytulny dom jest pełen światła, a duża liczba źródeł światła równa się zwiększonemu poborowi mocy. Dlatego duże znaczenie ma ich dobór pod kątem efektywności świetlnej. Składają się na nią takie parametry jak moc (W) i strumień świetlny (lm).

 

W przypadku oświetlenia ogólnego dobrze jest wybierać oprawy o skuteczności świetlnej na poziomie przynajmniej 80lm/W. Dla porównania żarówka żarnikowa 60W (starego typu) miała skuteczność świetlną na poziomie 6-15 lm/W, żarówka LED ma skuteczność 80-110lm/W. Oznacza to, iż do zamiany żarówki tradycyjnej na LED wystarczy jedynie 4,5 W mocy. To spora oszczędność energii, a co za tym idzie niższe rachunki za zużycie prądu.

 

Informacja o strumieniu świetlnym oprawy/żarówki LED znajduje się na opakowaniu w karcie katalogowej produktu.

 

2. Dom bez stroboskopu

 

Oświetlenie przestrzeni domowej powinno zapewniać maksymalny komfort. Dlatego regulacje UE z 2021 r. określają wymagania dla producentów oświetlenia, mające na celu zminimalizowanie nieprzyjemnego zjawiska migotania. Ważne, by wybierać źródła światła od wiarygodnych producentów, którzy wyposażają oprawy w dobrej jakości zasilacze, testowane laboratoryjnie i spełniające wszystkie normy.

 

3. Kolorystyka wnętrza a rodzaj oświetlenia

 

Ważnym elementem planowania oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach jest współczynnik odbicia. To informacja o ilości światła, jaka jest odbijana od danej powierzchni. Przykładowo, współczynnik odbicia w przypadku powierzchni betonowej wynosi od 30 do 40%, wykonanej z czerwonej cegły – 10%, białej ściany – 80%, a ściany w kolorze czarnym – 5%. Im jaśniejsza kolorystyka pomieszczenia i wyższy współczynnik odbicia tym mniej światła potrzeba, by oświetlenie było komfortowe w użytkowaniu.

 

4. Optymalne oświetlenie przez 24 h

 

Oświetlenie powinno być przyjazne dla ludzkiego organizmu i dostosowane do naturalnego cyklu okołodobowego. W strefach wypoczynku, czyli w sypialni i salonie, zaleca się wykorzystanie ciepłej barwy (2700-3000 K). Chłodna temperatura barwowa (4000 K) sprawdza się w przestrzeniach roboczych, takich jak home office czy kuchnia.

 

Warto pamiętać, że oświetlenie o szerokim rozsyle przyjemnie wypełnia przestrzeń, a wąski kąt rozsyłu dobrze sprawdza się w wysokich pomieszczeniach oraz może kierować uwagę np. na wybrany akcent dekoracyjny. Prawidłowe odwzorowanie barw oświetlanych przedmiotów zapewnia współczynnik Ra/CRI na poziomie minimum 80.

 

5. Żywotność i energooszczędność źródeł światła LED

 

Źródła światła LED osiągają pełną moc od razu po włączeniu, bez konieczności rozgrzewania się. Charakteryzuje je też niskie wydzielanie ciepła podczas użytkowania, co przekłada się na bezpieczeństwo i większą efektywność energetyczną. Lampy ze zintegrowanym źródłem LED mają wydłużoną żywotność (do 50000 godzin), z kolei zaletą wymiennych źródeł LED jest możliwość wygodnego dostosowania mocy i barwy światła do potrzeb. Można je łatwo wymienić bez konieczności zakupu nowej lampy, a to może przekładać się na oszczędność w dłuższej perspektywie.

 

6. Właściwe zastosowanie to podstawa

 

Planując oświetlenie, należy zwrócić szczególną uwagę też na miejsce, w którym będzie instalowane. Oprawy dedykowane do bezpiecznego oświetlenia łazienki czy ogrodu powinny mieć podwyższony stopień ochrony IP, wynoszący minimum 44. Ważne jest też, aby lampy były w pełni zabezpieczone przed porażeniem elektrycznym i miały odpowiednie certyfikaty, podstawą jest CE.

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania Biuro prasowe
2025-04-01 | 11:30

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Organizacja przestrzeni w garażu to wyzwanie, z którym zmaga się wielu właścicieli domów. Wąskie regały metalowe stanowią idealne rozwiązanie tego problemu,
Dom Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie
2025-02-20 | 17:00

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie

Wyobraź sobie, że każdego ranka budzisz się wypoczęty i pełen energii. Co więcej, aby to osiągnąć nie potrzebujesz kolejnej kawy. Wystarczy naturalny, dostępny
Dom Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli
2025-02-04 | 15:00

Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli

Pod lupę bierzemy łóżka kontynentalne, które najczęściej zamawiają ludzie w naszym regionie, a także w całym kraju. Przyglądamy się im z uwagą. Wymieniamy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Gwiazdy

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Infrastruktura

Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.