Komunikaty PR

Otwarta kuchnia – wyzwanie czy ułatwienie przy wyborze okapu?

2021-03-15  |  09:26
Biuro prasowe

Postawienie na otwartą kuchnię staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w niejednym domu. Jej naturalną zaletą  jest fakt, że pasuje zarówno do małego jak i do dużego metrażu. Otwiera przed nami także wiele możliwości aranżacyjnych, choć dla niektórych mogą okazać się one wyzwaniem. Jaki okap wybrać do tego rodzaju kuchni, aby spełniał swoje zadanie, nie przeszkadzał hałasowaniem domownikom i pasował do reszty pomieszczenia?

Wydajny i cichy okap to podstawa

Okap, który wybieramy do otwartej kuchni musi spełniać kilka funkcji. Przede wszystkim, ze względu na brak oddzielenia pomieszczeń, powinien skutecznie redukować wszystkie zapachy na znacznie większej przestrzeni, niż zazwyczaj. Dobrze więc jest obliczyć minimalną wydajność jakiej potrzebujemy, przy założeniu, że powietrze powinno zostać przefiltrowane przez okap 6 do 12 razy w ciągu godziny. Tzw. kubaturę podaje się w metrach sześciennych na godzinę.

Kolejną równie ważną kwestią jest głośność pracy okapu. Ze względu na połączoną przestrzeń z salonem nie może on produkować zbyt dużo hałasu, aby przypadkiem nie zagłuszać rozmów domowników. Z tego względu, przy wyborze okapu warto postawić na taki, którego głośność nie przekracza mniej więcej 50 dB na pierwszym biegu. Jeśli o biegach mowa, zalecamy także zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jakie może posiadać okap. Różne tryby pracy, dodatkowe światło czy opcja wiatraka mogą pomóc w redukowaniu zapachów lub sprzyjać ogólnemu nastrojowi.

Styl otwartej kuchni determinuje wybór okapu

Nie ma jednego okapu, który rekomendowany jest do otwartej kuchni. Wszystko tak naprawdę zależy od stylu oraz rozplanowania kuchni. Często takim rozwiązaniom towarzyszy wyspa kuchenna, która niejako porządkuje całą przestrzeń i dzieli ją na strefy. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie okap wyspowy nad blatami i sprzętem AGD, który dobrany odpowiednio do całej aranżacji, może tworzyć kompozycyjne dopełnienie całości.

Okap kominowy daje dużo pola do popuszczenia wodzy fantazji i kierowania się nie tylko wydajnością i mocą, ale również estetyką. To równie ciekawe rozwiązanie, którego styl i kształt możemy dopasować do aranżacji kuchni z salonem. Okap kominowy to element, który może stać się sercem całego pomieszczenia lub tylko jednym z jego ciekawszych detali. Odpowiednio wkomponowany nie będzie rzucał się w oczy ani przytłaczał swoimi rozmiarami. Wobec tego jest idealnym kompromisem między większą wydajnością i rozmiarem, a łatwym wkomponowaniem go w styl całego pomieszczenia.

Jeśli zależy nam na okapie, który będzie w pełni funkcjonalny, cichy i wydajny, ale nie będzie rzucał się w oczy, standardowy okap podszawkowy będzie równie dobrym wyborem co wcześniejsze propozycje. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że nie musimy martwić się o odpowiednie wkomponowanie go, aby pasował zarówno do kuchni jak i salonu. Oczywiście gama kolorystyczna tego rodzaju okapów jest duża i nie kończy się wyłącznie na srebrnym lub czarnym, toteż wciąż możemy dobrać go do szafek i blatów pod względem kolorystycznym.

„Otwarta kuchnia daje duże pole do wykazania się inwencją twórczą i zaplanowania jej spójnie z wystrojem salonu. Okap może w tej sytuacji okazać się albo kluczowy i stanowić spoiwo, łączące obydwa te pomieszczenia, albo po prostu zadawalająco spełniać swoje zadanie nie rzucając się zbytnio w oczy. Pamiętajmy, że ostateczny wybór należy do nas, a dostępne na rynku rozwiązania pozwolą stworzyć swoje wymarzone miejsce.” – podkreśla Michał Kołakowski- przedstawiciel handlowy AKPO.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Purmo – Konsumencki Lider Jakości 2024 Biuro prasowe
2024-07-09 | 11:00

Purmo – Konsumencki Lider Jakości 2024

Firma Purmo znalazła się wśród laureatów w ogólnopolskim badaniu konsumenckim zdobywając Konsumencki Lider Jakości 2024 w kategorii „Grzejniki”. Badanie
Dom Niemal 50 lat nowej definicji czystości dzięki toaletom myjącym Geberit
2024-07-08 | 16:25

Niemal 50 lat nowej definicji czystości dzięki toaletom myjącym Geberit

Choć Europa wciąż zdominowana jest przez lata używania mało ekologicznego papieru toaletowego, z pomocą przychodzą zrywające z tradycją toalety myjące. Kiedy Geberit wprowadził na rynek
Dom „ArtFormy” – weź udział w konkursie na projekt mebli!
2024-07-08 | 10:50

„ArtFormy” – weź udział w konkursie na projekt mebli!

W przyszłym roku będziemy obchodzili 100. rocznicę słynnej Międzynarodowej Wystawy Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu. By uczcić to wydarzenie, Studio Prostych Form postanowiło

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Luna: W moim życiu jest więcej momentów zwątpienia i bezradności niż szczęścia i ekscytacji. Tylko tego nie pokazuję na Instagramie

Wokalistka chce, by jej pierwszy singiel zaprezentowany po Eurowizji był symbolem wewnętrznego odrodzenia, nowego początku i nadziei, bo choć życie pełne jest upadków, to najważniejsze jest, by z każdej porażki wyciągnąć odpowiednie wnioski, zawsze walczyć o swoje szczęście i odnaleźć w sobie siłę do działania. „Alive” to pełne emocji, intymne wyznanie Luny, ukazujące jej wewnętrzną walkę z wątpliwościami i przytłaczającymi myślami. Utwór opowiada o stanie zawieszenia między dwoma światami – rzeczywistym, pełnym wyzwań i wyimaginowanym, gdzie można znaleźć chwilowe ukojenie.

Handel

W ciągu 5–10 lat spodziewane duże wzrosty sprzedaży żywności ekologicznej. Największą barierą pozostaje niska świadomość konsumentów

Już blisko 80 proc. polskich konsumentów deklaruje kupowanie żywności ekologicznej – wynika z badania przeprowadzonego dla Polskiej Izby Żywności Ekologicznej przez Stowarzyszenie Delta Partner. Ten odsetek sukcesywnie rośnie, podobnie jak wartość rynku ekologicznej żywności, która według szacunków NIQ wynosi już ok. 2 mld zł, stanowiąc prawie 1 proc. wartości całego rynku spożywczego. Dalsze wzrosty utrudnia jednak fakt, że wielu konsumentów wciąż ma problem z rozpoznaniem produktów bio na sklepowych półkach. Według badań tylko co czwarty klient potrafi prawidłowo rozpoznać w sklepie symbol euroliścia, który gwarantuje, że produkt powstał zgodnie z restrykcyjnymi unijnymi wymogami rolnictwa ekologicznego.

Podróże

Klaudia Carlos: Nigdzie nie ma takiego piasku złocistego jak nad Bałtykiem. Mam tam swoje ulubione miejsca, ale lubię też poszukiwać nowych

Wokół wakacji nad polskim morzem przez lata narosło wiele stereotypów. Prezenterka zapewnia jednak, że ją samą nie zniechęcają ani stwierdzenia, że „jest za drogo”, ani że „zazwyczaj jest zła pogoda”. I choć turyści chociażby ze względu na „paragony grozy” coraz częściej omijają łukiem Morze Bałtyckie, to ona jest konsekwentna w swoich wyborach. Każdego roku stawia właśnie na Bałtyk i przekonuje, że nadmorskie miejscowości są bardziej urokliwe niż zagraniczne kurorty, a polskie piaszczyste plaże nie mają sobie równych.