Piękny splot zdarzeń. Ręcznie tkane dywany z Indii w polskich domach
Home Sweet Home PR
Łowicka 51 lok. 207
02-353 Warszawa
ola|hshpr.pl| |ola|hshpr.pl
880 320 909
hshpr.pl
Spotkanie Hinduski i Polaka w Mediolanie, światowej stolicy designu, musiało mieć twórcze konsekwencje. I rzeczywiście – zaowocowało powstaniem firmy Samarth, dzięki której wysokiej klasy dywany wprost ze swej ojczyzny w Nizinie Gangesu trafiają nad Wisłę. Ręcznie wytwarzane wyroby zachwycają tym bardziej, że stare tradycje tkackie łączą się w nich z efektownym nowoczesnym wzornictwem.
Samarth, dynamicznie rozwijająca się marka oferująca wysokiej klasy dywany z Indii, to wspólne dzieło Oskara i Shruti. W czasie studiów we Włoszech oboje zamarzyli o wspólnym przedsięwzięciu z bliskiej im dziedziny aranżacji wnętrz. Wybór padł na niepowtarzalne skarby sztuki tkackiej, w których czar tradycyjnego rzemiosła miękko, gładko splata się z najzupełniej współczesnym wyczuciem stylu, wzoru, koloru. Wielka w tym zasługa Shruti, która na miejscu – w północnoindyjskim stanie Uttar Pradesh – osobiście nadzoruje powstawanie dywanów. Dzięki temu możemy mieć pewność, że proces ich wytwarzania opiera się na najlepszych praktykach pracy rzemieślniczej i światowych standardach. W efekcie te wspaniałe dzieła ludzkich rąk – piękne, lśniące, zachwycająco grube i puszyste – nadają wnętrzu autentycznie ekskluzywny charakter.
Duże znaczenie ma także szlachetny surowiec, którym posługują się indyjscy mistrzowie sztuki tkackiej. W zależności od modelu sięgają m.in. po jedwab bambusowy (trwały, miękki i lśniący tak jak klasyczny jedwab), jedwab artystyczny (inaczej art silk lub wiskoza, włókno wytwarzane z naturalnej celulozy, charakteryzujące się pięknym połyskiem) i wełnę, w tym niezwykle cenioną nowozelandzką wełnę merino.
Starannie określone proporcje poszczególnych rodzajów włókna są ważnym elementem kreowania znakomitego efektu, który wyróżnia nowoczesne dywany firmy Samarth. Wyroby z linii Basic wykorzystują przede wszystkim jedwab artystyczny, wełnę, a także bawełnę (w osnowie). Te z kolekcji Abstract – ręcznie przędziony jedwab bambusowy, wełnę merino oraz bawełnę. Jedne i drugie są w całości tkane metodami rzemieślniczymi, a dywany z kolekcji Abstract – w których na metr kwadratowy przypada aż 150 tys. węzełków – są dodatkowo ręcznie strzyżone dla uzyskania walorów trójwymiarowości wzoru.
Ta wspaniała praca, wymagająca wielkiego skupienia i cierpliwości, przekłada się na wyjątkowe wrażenia odbiorców – najpierw wizualne, a następnie także dotykowe. Dzięki temu nowocześnie eleganckie dywany Samarth, o modnych delikatnych abstrakcyjnych wzorach i starannie opracowanej kolorystyce, wspaniale wzbogacą dowolne wnętrze klasy premium. Dodadzą mu urody, przytulności, ale i oryginalności, która jest chyba największą wartością autentycznego rzemiosła tkackiego.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.