Piony na piątkę, czyli sztuka murowania ścian
Fly pr
Pl. Solny 15
50-062 Wrocław
anna.szeflinska|flypr.pl| |anna.szeflinska|flypr.pl
784 428 106
budflypr.newslink.pl/, flypr.newslink.pl/
Akcja wentylacja!
Wentylacja to obowiązkowy element m.in. w kuchni czy łazience, ale dziś coraz częściej doprowadzamy ją także do sypialni czy salonu, aby w każdym pomieszczeniu móc cieszyć się świeżym i czystym powietrzem oraz zapobiegać gromadzeniu się wilgoci. Powoduje to, że w budynkach często zaprojektowanych jest nawet kilka pionów wentylacyjnych, a w związku z tym spora część prac na budowie poświęcona jest właśnie odpowiedniemu wykonaniu kanałów.
Wygodnym rozwiązaniem, które znacznie przyspiesza cały proces, jest wykorzystanie do ich budowy specjalnych bloczków silikatowych PW z oferty H+H. Dzięki wymiarom zgodnym z podstawowymi bloczkami idealnie licują się
z płaszczyzną ściany, a otwór wewnątrz bloczków PW zapewnia gotowy pion wentylacyjny, który powstaje wraz z budową kolejnych warstw bez docinania elementów na budowie.
Niska nasiąkliwość bloczków zapobiega zawilgoceniu i powstawaniu chorobotwórczych mikroorganizmów wewnątrz kanałów, a idealnie gładka powierzchnia otworu, o dokładnie tym samym przekroju we wszystkich kolejnych warstwach, ułatwia sprawną i efektywną cyrkulację powietrza.
Warto pamiętać, że przy budowie pionów wentylacyjnych niezbędne jest dokładne wypełnienie wszystkich spoin zaprawą, zwłaszcza w przypadku umieszczenia koło siebie kilku kanałów - dzięki temu unikniemy powstawaniu ewentualnych przedmuchów.
Z przeznaczeniem pod wodociągi i kanalizacje
Prace przy instalacjach wodno-kanalizacyjnych można usprawnić stosując przeznaczone do tego celu bloczki H+H Silikat U. Umożliwiają one wygodne poprowadzenie rur po zakończeniu prac murarskich, jak również wykonanie podejść do poszczególnych sprzętów. Wolne przestrzenie między rurami a wewnętrzną powierzchnią bloczka dobrze jest wypełnić izolacją, co poprawi komfort akustyczny i zapobiegnie przenoszeniu ewentualnych drgań na konstrukcję budynku.
Gotowe bloczki PW oraz U można ukrywać w licu ściany. Jeśli ze względów konstrukcyjnych jest to niemożliwe albo gdy chcemy wybudować kanały przy gotowej ścianie, np. w związku ze zmianą przeznaczenia istniejących pomieszczeń, można dostawić je do istniejącej konstrukcji, przy której powstanie “filar”. Bloczki utworzą gładką ścianę, którą można wygodnie pokryć tynkiem lub innym materiałem wykończeniowym chowając rury, a jednocześnie wygłuszą powstające wewnątrz instalacji hałasy.
W przypadku pionów dostawionych do ściany, jak również ukrytych w jej licu, powinniśmy łączyć bloczki tworzące piony z pozostałą częścią muru nie tylko zaprawą, ale także za pomocą kotew.
Bo liczy się podejście
Właściwie wykonane piony to nie wszystko. Doprowadzenie wody np. do umywalki wymaga często poprowadzenia podejść także w poziomie.
Znajdujące się w ofercie H+H bloczki z betonu komórkowego są materiałami łatwymi w obróbce, w których bruzdowanie bez wysiłku można wykonać nawet przy użyciu ręcznych narzędzi. Natomiast wykonywanie bruzd w ścianach z H+H Silikatów wymaga użycia narzędzi mechanicznych, np. bruzdownic. Zastosowanie specjalnych bruzdownic, które wytną szczeliny o odpowiednich parametrach, zapobiegnie nierównościom wewnątrz bruzd i ewentualnym zbyt głębokim podkuciom. Wykonując bruzdowania musimy pamiętać, aby ich głębokość była zgodna z normami budowlanymi i nie naruszała stabilności konstrukcji.
Dzięki zastosowaniu materiałów budowlanych H+H w łatwy i szybki sposób jesteśmy w stanie przygotować ściany na przyszłe instalacje i uniknąć konieczności montowania odkrytych rur wewnątrz pomieszczeń, co mogłoby pogorszyć efekty wizualne, a także powodować problemy z utrzymaniem czystości, czy przenoszeniem hałasów do sąsiednich pomieszczeń.
Gotowe rozwiązania H+H pozwalają także zmniejszyć ryzyko błędów wykonawczych i związanych z nimi późniejszych problemów z instalacją rur, czy cyrkulacją powietrza w kanałach wentylacyjnych. Wysoka jakość wykonania, jak również parametry związane z właściwościami materiałów gwarantują też ciszę oraz wysoki komfort użytkowy we wszystkich pomieszczeniach przez długie lata.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.