Pokój ucznia – czyli jak urządzić kącik do nauki i zabawy?
Szczególnie, pokoje dla najmłodszych muszą być funkcjonalne tak, aby zapewnić komfortowe warunki do rozwoju i nauki, ale również być miejscem na dziecięce zabawy. Jak urządzić pokój dla dziecka, który będzie jednocześnie wnętrzem do nauki zdalnej, ale także kącikiem do zabaw i odpoczynku? Ekspert salonów Agata podpowiada, na co zwrócić uwagę przy aranżacji wnętrza dla ucznia.
Urządzanie pokoju dziecka to nie lada wyzwanie. Muszą się w nim znaleźć meble i dodatki, które będą jak najdłużej służyć pociechom i rosnąć razem z nimi. Sprawdź, co powinno znaleźć się w pokoju ucznia i nastolatka.
Komfortowa przestrzeń do nauki
Biurko to podstawa wyposażenia pokoju każdego ucznia. Jest to małe centrum dowodzenia, przy którym dziecko uczy się, odrabia lekcje, czyta książki i korzysta z komputera. Powinno być dopasowane do wieku i potrzeb dziecka. Mali uczniowie zadowolą się niewielkim biurkiem, z jedną szufladą bądź szafką, które zajmuje niedużą przestrzeń, dzięki temu reszta pokoju będzie przeznaczona dla ulubionych zabawek. Z kolei dla nastolatków, którym nauka pochłania dużą część czasu, dobrym wyborem będzie większe biurko, z półkami i szufladami na książki oraz pomoce naukowe. Na takim biurku bez trudu zmieści się komputer przydatny podczas nauki zdalnej oraz podręczniki. Warto również pamiętać o odpowiednim dopasowaniu fotela do wzrostu dziecka, który zapewni komfort podczas nauki i zadba o kręgosłup. Równie ważne jest także oświetlenie – podstawą będzie mała lampka na biurko. Dodatkowo w pokoju możesz również umieścić punktowe źródła światła, dzięki temu długie godziny spędzone na lekcjach online i odrabianiu zadań domowych nie będą szkodliwe dla wzroku.
- Dodatki i akcesoria nie tylko dekorują oraz ożywiają wnętrze, ale także pomagają utrzymać porządek, zorganizować przestrzeń, dlatego warto o nich pamiętać podczas aranżowania pokoju dziecka. Kolorowe pudełka i drewniane skrzynki, przydadzą się na notatki i podręczniki, z kolei naklejki ścienne pobudzą wyobraźnię dziecka. Ważne jest jednak, aby w miejscu nauki znajdowały się tylko najpotrzebniejsze artykuły, które nie będą rozpraszać uwagi ucznia i pomogą utrzymać dyscyplinę, jak w szkole – radzi Natalia Nowak, ekspert salonów Agata ds. aranżacji wnętrz.
Strefa zabaw
Pokój ucznia to również miejsce, w którym dziecko pobudza swoją wyobraźnię i ćwiczy kreatywność za pomocą ulubionych zabaw i gier. W tej strefie doskonale sprawdzi się dywan, który poza swoimi funkcjami może również zachęcać dzieci do tworzenia własnych zabaw – w końcu wyobraźnia maluchów nie ma granic. Dla chłopców doskonały będzie dywan przypominający murawę boiska, z kolei dla dziewczynek sprawdzi się, w wersji różowej z gwiazdkami lub chmurkami. Kolorowa pufa, czy fotel będą doskonałe dla małych i dużych moli książkowych. Jeśli postawisz je tuż obok regału z książkami i dużej stojącej lampy stworzysz domową biblioteczkę i zapewnisz zajęcie na długie godziny. Ciekawym dodatkiem pobudzającym wyobraźnię są także naklejki ścienne, które dekorują puste ściany i ożywiają pokój. Praktyczne skrzyneczki czy pudełka sprawdzą się również w strefie zabawy – będą doskonałe do przechowywania zabawek, pomogą zapanować nad porządkiem i nauczą dziecko organizacji. Pozwól, aby Twoje dziecko samodzielnie wybrało kolory i wzory takich pudełek – dzięki temu sprzątanie nie będzie już niemiłym obowiązkiem.
Kącik do relaksu i odpoczynku
W pokoju ucznia powinno znaleźć się również odpowiednie miejsce na wypoczynek i relaks, po długim dniu spędzonym na nauce lub intensywnej zabawie. Kluczowy jest wybór łóżka – z praktycznym stelażem i wygodnym materacem, który będzie odpowiednio podtrzymywał kręgosłup, a także zapewniał komfortowy sen. Sofa lub praktyczny narożnik z funkcją spania sprawdzą się w niedużych pomieszczeniach, dzięki nim zyskasz dodatkową przestrzeń oraz miejsce do wypoczynku w ciągu dnia. W pokoju dziecka nie powinno brakować kolorów, dlatego ozdobne poduszki z wizerunkami zwierząt lub zabawnymi obrazkami, umilą czas dziecku. Ponadto, doskonale sprawdzi się również pościel z bohaterami bajek czy w tematyczne wzory, które zachęcą dziecko do snu, a przy okazji uzupełnią aranżację pokoju.
Pokój dziecka to przestrzeń, w której możemy eksperymentować, jeśli chodzi o dobór produktów i ich kolorów oraz wzorów. Im barwniejsza aranżacja, tym wyobraźnia tych małych i dużych uczniów rozwija się szybciej. Już teraz, stwórz wnętrze, które spełni potrzeby Twojej pociechy!
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.