Pokój ucznia – czyli jak urządzić kącik do nauki i zabawy?
Szczególnie, pokoje dla najmłodszych muszą być funkcjonalne tak, aby zapewnić komfortowe warunki do rozwoju i nauki, ale również być miejscem na dziecięce zabawy. Jak urządzić pokój dla dziecka, który będzie jednocześnie wnętrzem do nauki zdalnej, ale także kącikiem do zabaw i odpoczynku? Ekspert salonów Agata podpowiada, na co zwrócić uwagę przy aranżacji wnętrza dla ucznia.
Urządzanie pokoju dziecka to nie lada wyzwanie. Muszą się w nim znaleźć meble i dodatki, które będą jak najdłużej służyć pociechom i rosnąć razem z nimi. Sprawdź, co powinno znaleźć się w pokoju ucznia i nastolatka.
Komfortowa przestrzeń do nauki
Biurko to podstawa wyposażenia pokoju każdego ucznia. Jest to małe centrum dowodzenia, przy którym dziecko uczy się, odrabia lekcje, czyta książki i korzysta z komputera. Powinno być dopasowane do wieku i potrzeb dziecka. Mali uczniowie zadowolą się niewielkim biurkiem, z jedną szufladą bądź szafką, które zajmuje niedużą przestrzeń, dzięki temu reszta pokoju będzie przeznaczona dla ulubionych zabawek. Z kolei dla nastolatków, którym nauka pochłania dużą część czasu, dobrym wyborem będzie większe biurko, z półkami i szufladami na książki oraz pomoce naukowe. Na takim biurku bez trudu zmieści się komputer przydatny podczas nauki zdalnej oraz podręczniki. Warto również pamiętać o odpowiednim dopasowaniu fotela do wzrostu dziecka, który zapewni komfort podczas nauki i zadba o kręgosłup. Równie ważne jest także oświetlenie – podstawą będzie mała lampka na biurko. Dodatkowo w pokoju możesz również umieścić punktowe źródła światła, dzięki temu długie godziny spędzone na lekcjach online i odrabianiu zadań domowych nie będą szkodliwe dla wzroku.
- Dodatki i akcesoria nie tylko dekorują oraz ożywiają wnętrze, ale także pomagają utrzymać porządek, zorganizować przestrzeń, dlatego warto o nich pamiętać podczas aranżowania pokoju dziecka. Kolorowe pudełka i drewniane skrzynki, przydadzą się na notatki i podręczniki, z kolei naklejki ścienne pobudzą wyobraźnię dziecka. Ważne jest jednak, aby w miejscu nauki znajdowały się tylko najpotrzebniejsze artykuły, które nie będą rozpraszać uwagi ucznia i pomogą utrzymać dyscyplinę, jak w szkole – radzi Natalia Nowak, ekspert salonów Agata ds. aranżacji wnętrz.
Strefa zabaw
Pokój ucznia to również miejsce, w którym dziecko pobudza swoją wyobraźnię i ćwiczy kreatywność za pomocą ulubionych zabaw i gier. W tej strefie doskonale sprawdzi się dywan, który poza swoimi funkcjami może również zachęcać dzieci do tworzenia własnych zabaw – w końcu wyobraźnia maluchów nie ma granic. Dla chłopców doskonały będzie dywan przypominający murawę boiska, z kolei dla dziewczynek sprawdzi się, w wersji różowej z gwiazdkami lub chmurkami. Kolorowa pufa, czy fotel będą doskonałe dla małych i dużych moli książkowych. Jeśli postawisz je tuż obok regału z książkami i dużej stojącej lampy stworzysz domową biblioteczkę i zapewnisz zajęcie na długie godziny. Ciekawym dodatkiem pobudzającym wyobraźnię są także naklejki ścienne, które dekorują puste ściany i ożywiają pokój. Praktyczne skrzyneczki czy pudełka sprawdzą się również w strefie zabawy – będą doskonałe do przechowywania zabawek, pomogą zapanować nad porządkiem i nauczą dziecko organizacji. Pozwól, aby Twoje dziecko samodzielnie wybrało kolory i wzory takich pudełek – dzięki temu sprzątanie nie będzie już niemiłym obowiązkiem.
Kącik do relaksu i odpoczynku
W pokoju ucznia powinno znaleźć się również odpowiednie miejsce na wypoczynek i relaks, po długim dniu spędzonym na nauce lub intensywnej zabawie. Kluczowy jest wybór łóżka – z praktycznym stelażem i wygodnym materacem, który będzie odpowiednio podtrzymywał kręgosłup, a także zapewniał komfortowy sen. Sofa lub praktyczny narożnik z funkcją spania sprawdzą się w niedużych pomieszczeniach, dzięki nim zyskasz dodatkową przestrzeń oraz miejsce do wypoczynku w ciągu dnia. W pokoju dziecka nie powinno brakować kolorów, dlatego ozdobne poduszki z wizerunkami zwierząt lub zabawnymi obrazkami, umilą czas dziecku. Ponadto, doskonale sprawdzi się również pościel z bohaterami bajek czy w tematyczne wzory, które zachęcą dziecko do snu, a przy okazji uzupełnią aranżację pokoju.
Pokój dziecka to przestrzeń, w której możemy eksperymentować, jeśli chodzi o dobór produktów i ich kolorów oraz wzorów. Im barwniejsza aranżacja, tym wyobraźnia tych małych i dużych uczniów rozwija się szybciej. Już teraz, stwórz wnętrze, które spełni potrzeby Twojej pociechy!

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Dom i ogród

Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą
Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.
Handel
Piwo bezalkoholowe stanowi już 6,5 proc. sprzedaży browarów. Konsumenci świadomie ograniczają spożycie alkoholu

W 2024 roku polscy konsumenci kupowali ponad 1 mln butelek i puszek piwa 0,0% dziennie. Przez ostatnią dekadę rynek tych piw urósł pod względem wolumenu 10-krotnie. Branża inwestuje w innowacje w segmencie piw bezalkoholowych, wzmacniając nie tylko smak, ale również ich wartości odżywcze. Piwa 0,0% wpisują się w coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, trend NoLo (no alcohol low alcohol), co może okazać się furtką do ograniczenia konsumpcji alkoholu.
Moda
Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania

Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.