Posesja w wiejskim klimacie
Orchidea Creative Group
ul. Ruska 51B
50-079 Wrocław
s.makowska|grupaorchidea.pl| |s.makowska|grupaorchidea.pl
517 412 466
https://grupaorchidea.pl/
Popularność telewizyjnych programów ogrodowych z Wielkiej Brytanii sprawiła, że wiele osób, myśląc o ogrodzie wiejskim, wizualizuje sobie przestrzeń na angielskiej prowincji, z domkiem w stylu cottage. Tymczasem ogród rustykalny (jak też się go określa) posiada w Polsce wielowiekową tradycję. O czym powinniśmy pamiętać, chcąc kreatywnie przenieść tę tradycję na posesję w XXI wieku?
Trochę historii
Ogrody rustykalne zakładano najczęściej przed wiejskimi domami. Ich twórcy zwykle żyli skromnie i nie mogli sobie pozwolić na drogie, zagraniczne gatunki roślin czy pomoc wykwalifikowanych ogrodników. Organizowali przestrzeń posesji w taki sposób, aby była jednocześnie piękna i użyteczna, z wykorzystaniem flory dostępnej w najbliższym otoczeniu. Ogrody wiejskie stanowiły wizytówkę domostwa, ale też miały chronić właścicieli przed demonami, urokami czy duchami. Wbrew obiegowej opinii założenia tego typu wcale nie były zaniedbane – owszem pożądane w nich było nieco kreatywnego bałaganu, ale wkładano w opiekę nad nimi wiele pracy i serca. Dziś, w dobie kryzysu klimatycznego, ogród wiejski to doskonała idea – promuje lokalność, dostarcza jedzenia i ceni bioróżnorodność.
Mimochodem wspomniana została istotna właściwość stylu rustykalnego, czyli iluzoryczny bałagan. Pamiętajmy, żeby był on zawsze precyzyjnie zaplanowany. Główny środek do osiągnięcia tego celu stanowi dobór roślin – warto postawić przede wszystkim na te jednoroczne, czyli zmieniające się wraz z porą roku. Wprowadzają do ogrodu niezwykłą dynamikę i z pewnością ich metamorfozy wywołają wiele zazdrosnych spojrzeń sąsiadów.
Ogródek na widoku
Istotą historycznego ogrodu wiejskiego był ogród przyokienny albo inaczej przedogródek, stanowiący przestrzeń między domem a drogą. Tworząc ogród, właśnie przedogródkowi powinno się poświęcić szczególną uwagę, ponieważ jest najbardziej widoczny dla osób postronnych. Generalna zasada jest taka, że mają się tam znajdować niskie rabaty kwiatowe, połączone z warzywnikiem i kępami ziół. Ważne, aby rośliny były okazałe i obficie kwitnące.
Bardzo często przedogródek był zorganizowany wokół ścieżki prowadzącej do domu, wysypanej żwirem lub otoczonej kamieniami i obsadzonej bukszpanem. Obecność ścieżki dzieliła tę powierzchnię na dwie regularne kwatery. Każdą można zakomponować kępami różnorodnych roślin. Kwiaty, zioła i warzywa bez problemu da się też zastąpić krzewami.
Zamiast plecionki
Granicą między przedogródkiem a drogą jest ogrodzenie. Stosowane dawniej w rustykalnych ogrodach, przegrody wykonane z wiklinowej plecionki stanowią obecnie niewystarczającą ochronę przed intruzami. Dlatego warto wkomponować w wiejską sielankę wybrane nowoczesne rozwiązanie. Godne polecenia są szczególnie ogrodzenia stylizowane (np. Rubin czy Szafir z oferty Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe) lub nawiązujące formą do przegrody ze sztachet (np. Onyks lub najnowszy model Kwarc). Są jednak także inne możliwości.
- Dużym wzięciem cieszą się dwa modele Nowoczesnych Ogrodzeń Frontowych, czyli Trawertyn i Malachit - mówi Iwona Nowak z firmy Inbud, dystrybutor systemów ogrodzeniowych Plast-Met i specjalista od aranżacji ogrodów. – Posiadają minimalistyczną formę, estetycznie domykają ogród, a wzory o dużej przezierności pozwalają atrakcyjnie wyeksponować rośliny.
Ciekawą propozycją jest wykonanie ogrodzenia z materiału Cor-Ten. Powierzchnia stali kortenowskiej pokryta jest naturalną, surową patyną, której wygląd i barwa zmieniają się z czasem. Na tle takich paneli bardzo malowniczo wyglądają wysokie, kolorowe kwiaty, a właśnie obszar przy ogrodzeniu często był miejscem ich sadzenia.
Miejsce do odpoczynku
Ważnym elementem dawnego wiejskiego ogrodu był tzw. gaik, czyli miejsce porośnięte trawą i ocienione drzewami, które wykorzystywano do odpoczynku, szczególnie w upalne dni lata. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy takie miejsce zaaranżowali także współcześnie. Warto jednak pamiętać, że w ogrodzie wiejskim sadzono głównie drzewa liściaste, pojedynczo lub w małych grupach (np. lipy czy jesiony).
- Obecnie drzewa z liśćmi również są bardzo popularne – mówi Iwona Nowak. – Jeżeli chodzi o krajowe gatunki to przodują buki, klony i graby, a z gatunków egzotycznych katalpy. Najchętniej wybierane kolory liści to zielony i czerwony. Dla inwestorów liczy się też wysokość sadzonego drzewa – powinno mieć metr lub więcej.
Naturalna mała architektura
W ogrodzie wiejskim pożądane są elementy z naturalnych materiałów - z cegły, kamienia i
drewna. Dobrze w tę przestrzeń wpisują się altanki, ławki, podpory dla roślin (np. pergole dla róż) i ceramiczne lub plecione donice. Taki ogród to też idealne miejsce do wyeksponowania użytkowych antyków – starych narzędzi ogrodowych i rolniczych czy bardziej nadgryzionych zębem czasu mebli po dziadku. Do tej przestrzeni pasują również oczka wodne, jednak nie w postaci stylizowanych fontann, ale np. dzikich stawów. Podkreśleniu atrakcyjniejszych fragmentów ogrodu mogą posłużyć minimalistyczne lampy LED z oferty Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe.
Ogród rustykalny doskonale wpisuje się w polski krajobraz i jest stosunkowo łatwy w utrzymaniu i pielęgnacji.
Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe z siedzibą w Trzebnicy to jeden z czołowych producentów nowoczesnych i trwałych systemów ogrodzeniowych w Polsce. Firma specjalizuje się w produkcji takich wyrobów jak: nowoczesne ogrodzenia frontowe, modułowe ogrodzenia frontowe, lampy LED, Centerbox, panele ogrodzeniowe, siatki ogrodzeniowe, słupki, akcesoria oraz bramy i furtki. Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe istnieje na rynku od 1988 r. i jest firmą ze 100% polskim kapitałem.
www.plast-met.pl
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.
Bankowość
Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
W styczniu eksperci rynku nieruchomości spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne. Rezygnacja przez rząd z zapowiadanego programu Kredyt 0 proc. spowodowała, że do banków zwracają się klienci czekający do tej pory na rządowe dopłaty. Jak podkreśla założyciel serwisu Tabelaofert.pl, jest grupa klientów, którzy ze względu na sytuację rynkową i swoje finanse potrzebują wsparcia państwa, ale taka ingerencja nie byłaby potrzebna przy niższym poziomie stóp procentowych. Ewentualna pomoc państwa powinna obejmować premie dla oszczędzających na własne M.
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.