Posezonowa konserwacja drewna
Practum Consulting
Bukowińska 22/107
02-703 Warszawa
kinga.szkutnik|practum.pl| |kinga.szkutnik|practum.pl
609884480
www.practum.pl
Przełom lata i jesieni to czas intensywnych prac w ogrodzie, który przed zimą wymaga odpowiedniego zaopiekowania. Lista zadań do wykonania w tym okresie powinna obejmować także konserwację drewna, aby skutecznie przygotować je przed nadchodzącymi trudnymi warunkami pogodowymi. Marka Drewnochron podpowiada, jak odpowiednio zabezpieczyć drewno, by zachować jego funkcjonalność oraz walory estetyczne.
O mobilną architekturę ogrodową, jak np. meble łatwiej jest zimą zadbać, bo można je przechować pod zadaszeniem. Nie sposób jednak w ten sam sposób postąpić po sezonie z altaną czy ogrodzeniem, więc są one przez cały jesienno-zimowy okres wystawione na działanie niskich temperatur czy wilgoci. Aby zapewnić im skuteczną ochronę w tych wymagających warunkach, warto zaimpregnować je stosownym preparatem, jak np. Drewnochron Impregnat Eco&Protection. Dzięki technologii Extreme Aqua Stop, opierającej się na zastosowaniu specjalnych wosków, tworzy on hydrofobową powłokę, przez co woda nie wnika do środka, lecz spływa z powierzchni drewna. W rezultacie elementy ogrodowej architektury zyskują odporność na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, dodatkowo są też zabezpieczone przed działaniem grzybów pleśniowych. Wszechstronne właściwości impregnatu sprawiają, że za jednym razem można nim pomalować zarówno altany, jak i płoty czy meble, by po sezonie znów były efektowną ozdobą ogrodu.
Narażone na działanie zmiennej pogody są też deski tarasowe, które pozostawione pod chmurką w jesienno-zimowym okresie także muszą się mierzyć bezpośrednio z kapryśną w tym czasie aurą. W walce z wilgocią i innymi czynnikami atmosferycznymi, które mają negatywny wpływ na drewno, na powierzchniach płaskich świetnie sprawdzi się olejowanie. Olej marki Drewnochron dogłębnie penetruje surowiec i wzmacnia jego strukturę, zapobiegając rozsychaniu. W efekcie deski zyskują zabezpieczenie przed niszczącym działaniem zmiennych warunków pogodowych, a także przed promieniowaniem UV, plamami i zabrudzeniami.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.