Poznaj nowy wymiar sterowania osłonami okiennymi dzięki MotionBlinds!
Choć koncepcja w pełni inteligentnego domu w teorii brzmi prosto i przystępnie, w praktyce natrafia się na liczne problemy z konfiguracją urządzeń, które korzystają z różnego rodzaju aplikacji i systemów sterowania. MotionBlinds, nowoczesny system sterowania osłonami okiennymi, powstał w wyniku pracy nad nowym, ujednolicającym branżę smart home standardem łączności, dzięki któremu sprzęty wyprodukowane przez różnych producentów mogą się ze sobą bez problemu komunikować. To ogromny krok, który przybliża nas do pełnej automatyzacji naszej codzienności!
Alexa, zasłoń żaluzje, Siri, odsłoń plisy
Czy można kontrolować wszystko za pomocą jednego asystenta głosowego? Być może kiedyś będzie to możliwe, niemniej już dziś mamy duże pole do popisu, i z pewnością możemy za jego pomocą decydować o położeniu osłon okiennych oraz pracy innych urządzeń domowych. Wyobraź sobie sytuację, gdy wstajesz rano i wydajesz tylko jeden komunikat: „Dzień dobry!”, a cały system SmartHome reaguje automatycznie i otwiera rolety, włącza telewizor, aktywuje do pracy ekspres do kawy i dostosowuje temperaturę wnętrza do takiej, jaką lubisz najbardziej. Z technologią Matter to możliwe!
- Napęd osłon okiennych MotionBlinds został zaprojektowany do pracy zgodnie ze standardem Matter na protokole Thread (Matter-over-Thread) i choć sama nazwa może wielu osobom nic nie mówić, w praktyce oznacza to możliwość swobodnej współpracy i komunikacji różnych urządzeń między sobą. Dzięki tej technologii, każdy członek rodziny może zarządzać urządzeniami domowymi za pośrednictwem własnego, dowolnego smartfona lub ulubionego asystenta głosowego, niezależnie, czy jest nim AppleHome, GoogleHome, Amazon Alexa, czy Samsung SmartThings – wyjaśnia Agnieszka Laskowska, Product Manager w firmie ANWIS.
MotionBlinds zapewnia łatwe połączenie z całym ekosystemem inteligentnego domu – zarówno poprzez standard łączności Matter. Eliminuje to konieczność tworzenia dodatkowych „mostów” między urządzeniami. Osłony okienne to jedna z pierwszych grup produktów dostępnych w tej technologii, jednak z czasem funkcjonalność ta będzie dostępna we wszystkich nowoczesnych sprzętach domowych. Środowisko Matter można porównać do nowego „języka”, którym będą mogły się porozumiewać ze sobą wszystkie sprzęty, niezależnie od producenta.
Automatycznie lub manualnie – steruj, jak Ci wygodnie
Dzięki zastosowaniu protokołu komunikacyjnego Matter, inteligentne osłony okienne jeszcze nigdy nie były tak łatwe w użyciu. I choć możliwości technologiczne mogą przyprawić o zawrót głowy i zaskoczyć swoimi funkcjonalnościami, niewątpliwą wartością dodaną osłon okiennych MotionBlinds jest możliwość sterowania nimi ręcznie. Oddanie pełni kontroli sztucznej inteligencji na tym poziomie jej rozwoju może okazać się zawodne, dlatego priorytetem producentów była możliwość pozostawienia użytkownikom opcji sterowania manualnego.
- Manualny system sterowania osłonami okiennymi został stworzony m. in. z troską o bezpieczeństwo najmłodszych domowników. Wszystkie elementy żaluzji zostały zaprojektowane zgodnie z normą Child Safety, czyli tak, by w pełni zapewniać ich bezpieczne użytkowanie – tłumaczy Agnieszka Laskowska z ANWIS.
MotionBlinds oznacza pełną swobodę sterowania osłonami okiennymi. Do dyspozycji mamy tradycyjny sznurek, klasyczny pilot (5-kanałowy i 15-kanałowy), dedykowaną aplikację, dostępny w standardzie Bluetooth oraz możliwość połączenia napędu żaluzji z dowolnym systemem SmartHome. Sterowanie za pomocą dedykowanej aplikacji umożliwia tworzenie dowolnych scenariuszy oraz timerów, które jasno wskazują momenty zwijania i rozwijania się żaluzji. Zgodność ze standardem Matter oznacza łatwiejszą instalację nowych urządzeń oraz współpracę urządzeń sterowanych poprzez różne aplikacje. W przyszłości, nie będziemy musieli być przywiązani do konkretnego producenta, by stworzyć w pełni kompatybilne środowisko SmartHome.
12 minut pracy napędów = 12 miesięcy spokoju
Osłony okienne MotionBlinds są wyjątkowo łatwe w instalacji, całkowicie bezprzewodowe, a ich ładowanie jest możliwe poprzez standardowy port USB-C. Ładowanie akumulatorów nie wymaga zatem dodatkowego okablowania, a sam proces trwa kilka godzin. Pełne naładowanie akumulatorów zapewnia 12 minut nieprzerwanej pracy napędów. Przy założeniu, że uruchamiamy żaluzję dwa razy dziennie (rano ją podnosimy, a wieczorem opuszczamy), gwarantuje nawet kilka miesięcy pracy bez konieczności doładowywania baterii. Długość pracy systemu uzależniona jest zarówno od częstotliwości uruchamiania rolety, jak i od jej ciężaru.
- W ofercie naszych osłon MotionBlinds znajdziemy zarówno żaluzje aluminiowe, drewniane, bambusowe jak i plisowane. Oznacza to naprawdę bogatą paletę możliwości aranżacyjnych i dopasowanie osłon do wnętrz zaprojektowanych w każdym stylu – podkreśla przedstawicielka marki ANWIS. - Poszczególne osłony możemy zamówić także w różnych wariantach: bez baterii, z dostępnym opcjonalnie zasilaczem lub zintegrowaną baterią litowo-jonową ładowaną poprzez łącze USB-C.
Technologia zastosowana w osłonach okiennych MotionBlinds zapewnia stosunkowo niski pobór mocy. Jeżeli połączymy ją z systemami odpowiednio dobranymi do stopnia nasłonecznienia wnętrza, zapewnimy sobie dodatkowo bardziej zoptymalizowaną pracę klimatyzacji i systemów ogrzewania, co łączy się z dodatkowymi oszczędnościami.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Doda: Zostawiłam po sobie niesamowite dzieło filmowe, ale nie myślę o powrocie do branży. Mam za dużą traumę
Trwa 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, a plejada gwiazd z całego świata obiera kierunek Lazurowe Wybrzeże. Doda, która trzykrotnie uczestniczyła w tym wydarzeniu, przyznaje, że niektóre zasady obowiązujące na gali i na czerwonym dywanie były dla niej wręcz nie do zaakceptowania. Dorota Rabczewska podkreśla, że tym razem nie wybiera się do Cannes. Nie planuje też współpracy z branżą filmową.
Muzyka
Piotr Kupicha: Feel to jeden z ostatnich bastionów żywego rock’n’roll’owego grania. Myślę, że to jest klucz do tego, że jesteśmy na scenie już 20 lat

Lider zespołu Feel przyznaje, że 2025 rok jest szczególnym w ich karierze, świętują bowiem 20-lecie istnienia. Muzyk nie kryje wzruszenia i jest dumny z tego, że udało im się przetrwać w branży przez tyle lat i odnieść duży sukces. Swój jubileusz grupa będzie świętować w piątek, 23 maja podczas Sopot Hit Festival. Z tej okazji nie zabraknie niespodzianek. Na scenie pojawi się chociażby Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.
Problemy społeczne
60 proc. młodych ludzi chce posiadać mieszkanie na własność. Główna bariera to brak wkładu własnego

Posiadanie własnego mieszkania jest aspiracją większości młodych Polaków – wskazują dane badaczy z SGH. Jednak ze względów finansowych jest ono dostępne dla części z nich, a na dodatek wiąże się ze zobowiązaniem na kilkadziesiąt lat. W luce czynszowej, czyli w sytuacji, gdy kogoś nie stać na zakup własnego M, ale jest zbyt bogaty na mieszkanie komunalne, jest ok. 35 proc. społeczeństwa. I to dla tej grupy potrzebna jest oferta państwa. Budownictwo społeczne mogłoby być alternatywą, ale nie odpowiada na potrzebę posiadania nieruchomości na własność.