Komunikaty PR

Poznaj sposoby na to, jak przygotować najlepszy świąteczny sernik

2020-12-04  |  06:00
Biuro prasowe
Do pobrania Piątnica ( 0.37 MB )

Choć tegoroczne święta mogą różnić się od tych, jakie pamiętamy i na które czekamy, to z pewnością jest to czas, gdy myślami jesteśmy z najbliższymi i składamy sobie świąteczne życzenia. Chcąc życzyć bliskim wszystkiego co najlepsze, ugotujmy i upieczmy świąteczne dania z tego, co najlepsze!                   

Pamiętajmy, że niezależnie od okoliczności – święta muszą być smaczne! Postawmy więc na sprawdzone przepisy i najlepsze produkty, które pomogą nam wyczarować wspaniałe i pyszne potrawy. Niech Święta Bożego Narodzenia będę pełne zdrowia, spokoju i ciepła, a zapach świeżo upieczonego sernika przywoła najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa.

Sernikowy zawrót głowy

Sernik to jedno z ciast, bez których trudno wyobrazić sobie święta. Jego historia sięga aż starożytnej Grecji i Rzymu, a w kolejnych stuleciach przepis na sernik rozprzestrzeniał się po całym świecie, czego dowodem są jego liczne warianty. Znamy sernik nowojorski, japoński, wiedeński, krakowski – z charakterystyczną kratką na wierzchu oraz kaszubski sernik z ziemniakami. Dostępne są także przepisy na sernik królewski, na zimno, z polewą, z rosą, sernik Raffaello czy sernikobrownie. Sernik może być przygotowywany na kruchym spodzie, na biszkoptach, herbatnikach lub bez spodu. Możliwości jest bez liku. Niezależnie od wariantu i dodatków niezmiennie najważniejszym jego składnikiem jest dobrej jakości twaróg!

Poznajcie zasady oraz wskazówki, o których warto pamiętać, by cieszyć się najlepszym smakiem tego popularnego świątecznego ciasta. Dzięki nim upieczecie najlepszy sernik w swoim życiu!

Najlepsze składniki

Najważniejsze jest wybranie dobrego twarogu i sprawdzonego przepisu. Najlepszy sernik powstanie z tłustego twarogu, trzykrotnie zmielonego. Jeśli nie chcemy poświęcać czasu na mielenie, warto sięgnąć po najwyższej jakości twaróg mielony. Należy zwrócić uwagę, żeby nie miał on zbyt „wodnistej” konsystencji i miał prosty skład.

Jako baza najlepszego świątecznego sernika doskonale sprawdzi się Twaróg Sernikowy z Piątnicy. To idealne połączenie serka śmietankowego i twarogu, które zapewniają odpowiednią zawartość tłuszczu. Dzięki temu dodawanie masła lub innego tłuszczu do sernika nie jest potrzebne. Twaróg Sernikowy z Piątnicy zapewnia także idealną wilgotność ciasta. Jeśli zależy nam na uzyskaniu wyjątkowo kremowego sernika, warto do twarogu dodać Ser Mascarpone z Piątnicy. Charakteryzuje się on gładką, aksamitną konsystencją i naturalnie słodkim, śmietankowym smakiem. Stanowi doskonałe połączenie najlepszych cech sera, masła i śmietany. Dzięki niemu nasz sernik nabierze wyjątkowego smaku!

Tajniki pieczenia

Pieczenie sernika to nie lada sztuka! Im niższa temperatura pieczenia, tym lepiej. Najlepiej piec sernik w piekarniku nastawionym na grzanie góra-dół, bez termoobiegu. By sernik miał gładką powierzchnię i był idealnie upieczony należy najpierw piec go 90 min. w temperaturze 160°C, a następnie bardzo powoli studzić. Przez 30 min. ciasto powinno odpoczywać po pieczeniu w zamkniętym piekarniku, potem przez kolejne 30 min. stygnąć przy uchylonych drzwiczkach piekarnika. Na koniec wyciągamy sernik z tortownicy i po osiągnięciu temperatury pokojowej wstawiamy na kilka godzin do lodówki.

Sernik można też upiec w kąpieli wodnej, w ten sposób uzyskamy ponadprzeciętną wilgotność ciasta. Na najniższym poziomie piekarnika stawiamy pojemnik z wrzącą wodą bądź wypełniamy wrzątkiem blachę z piekarnika, a nad nią umieszczamy sernik. Opcjonalnie formę z sernikiem owijamy folią aluminiową i wstawiamy bezpośrednio do blaszki z wrzącą wodą. Taki sposób pieczenia gwarantuje, że sernik piecze się równomiernie, dzięki czemu jest wilgotny i nie pęka.

Należy pamiętać, że pieczenie sernika wymaga dużej cierpliwości. Warto poświęcić temu wypiekowi czas i serce, bo jak mówi Babcia Eugenia w reklamie Piątnicy: „przed świętami to musi być dużo miłości i spokoju, bo ciasto nie urośnie!”.


Sernikowe tips&trics

Aby sernik wyrósł, był wyjątkowo lekki i puszysty wszystkie składniki do jego przygotowania należy wyjąć z lodówki min. 2 godziny wcześniej, tak by miały temperaturę pokojową.

Jeśli chcemy by sernik był wyjątkowo kremowy i wilgotny – zrezygnujmy z mąki. Jeśli zależy nam na bardziej zwartej konsystencji wypieku – do twarogu można dodać trochę mąki pszennej lub ziemniaczanej. Ważne, by była ona wcześniej przesiana!

Pamiętajmy także, że masa nie powinna zostać zbytnio napowietrzona, dlatego składniki powinny być miksowane krótko!

 

Jak przygotować najlepszy świąteczny sernik? Skorzystaj ze sprawdzonego przepisu Babci Eugenii!

 

Przepis na Sernik świąteczny z Piątnicy. Najlepszy.

Potrzebne będą:

- tortownica o średnicy min. 28 cm   

- mikser lub robot planetarny

Ciasto kruche

Składniki:

Masło Ekstra Piątnica 200 g

Mąka pszenna 300 g

Cukier 75 g

Jajko 1 szt.

Masło i jajko powinny być prosto z lodówki.

Sposób przygotowania:

1. Mąkę przesiej przez sito.

2. Masło pokrój w kostkę i połącz z mąką.

3. Dodaj jajko i cukier i wyrabiaj do połączenia składników.

4. Rozwałkuj ciasto i przełóż do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Ponakłuwaj widelcem na całej powierzchni.

5. Włóż do lodówki na 30 min.

Piecz 20 min w temperaturze 180°C. Piekarnik ustawiony na grzanie góra-dół bez termoobiegu.

Masa serowa

Składniki:

Twaróg Sernikowy Piątnica 1 kg

Mascarpone Piątnica 250 g

Śmietana 18% Piątnica 200 g

Żółtka 6 szt.

Cukier 200 g

Cukier waniliowy 30 g

Skórka z jednej pomarańczy – 1 łyżka

Białka 6 szt.

Ser, mascarpone, śmietanę i jajka wyjmij 2h przed pieczeniem z lodówki.

Sposób przygotowania:

1. Ser twarogowy i mascarpone zmiksuj w dużej misie ze 150 g cukru i cukrem waniliowym do połączenia składników.

3. Do masy serowej dodaj śmietanę, skórkę pomarańczową i znów chwilę miksuj.

4. Dodawaj po jednym żółtku i miksuj krótko do połączenia składników.

2. Ubij białka z 50 g cukru na sztywno i delikatnie wmieszaj drewnianą łyżką do masy serowej.

6. Gotową masę przełóż do tortownicy z upieczonym kruchym spodem.

Piecz 90 min w temperaturze 160°C. Piekarnik ustawiony na grzanie góra-dół bez termoobiegu. Po upieczeniu pozostaw sernik na kolejne 30 min. w zamkniętym piekarniku. Kolejne 30 min. studź przy uchylonych drzwiczkach piekarnika. Sernik przed konsumpcją powinien być chłodzony w lodówce przez kilka godzin (najlepiej całą noc).

Życzymy bliskim tego co najlepsze więc gotujemy z tego co najlepsze. Pysznych Świąt!



 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Purmo – Konsumencki Lider Jakości 2024 Biuro prasowe
2024-07-09 | 11:00

Purmo – Konsumencki Lider Jakości 2024

Firma Purmo znalazła się wśród laureatów w ogólnopolskim badaniu konsumenckim zdobywając Konsumencki Lider Jakości 2024 w kategorii „Grzejniki”. Badanie
Dom Niemal 50 lat nowej definicji czystości dzięki toaletom myjącym Geberit
2024-07-08 | 16:25

Niemal 50 lat nowej definicji czystości dzięki toaletom myjącym Geberit

Choć Europa wciąż zdominowana jest przez lata używania mało ekologicznego papieru toaletowego, z pomocą przychodzą zrywające z tradycją toalety myjące. Kiedy Geberit wprowadził na rynek
Dom „ArtFormy” – weź udział w konkursie na projekt mebli!
2024-07-08 | 10:50

„ArtFormy” – weź udział w konkursie na projekt mebli!

W przyszłym roku będziemy obchodzili 100. rocznicę słynnej Międzynarodowej Wystawy Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu. By uczcić to wydarzenie, Studio Prostych Form postanowiło

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Katarzyna Pakosińska: Cieszę się, że miałam odwagę podjąć decyzję o rozstaniu z Kabaretem Moralnego Niepokoju. Rwało mnie już wtedy gdzie indziej

Kabareciarka przyznaje, że kiedy zaczęły się psuć relacje między nią a pozostałymi członkami Kabaretu Moralnego Niepokoju, to wtedy pojawiła się myśl, by opuścić grupę i zacząć się spełniać na innej płaszczyźnie zawodowej. Przekonuje też, że już wówczas miała w zanadrzu kilka ciekawych pomysłów na rozwój swojej kariery, a to tylko przyspieszyło decyzję o zerwaniu współpracy. I choć na początku trudno jej było się odnaleźć w nowej rzeczywistości, to z perspektywy czasu nie żałuje tamtego kroku. Z zapałem angażuje się w realizację nowych projektów, ale nie wyklucza, że jeszcze kiedyś znów zabłyśnie w kabarecie.

Media i PR

Wydawcy polskich mediów liczą na zmiany w przyjętej przez Sejm nowelizacji prawa autorskiego. Ruszają kolejne rozmowy z rządem

Polskie media apelują do polityków o zmiany w treści przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nowe przepisy, które po trzech latach opóźnienia wdrażają unijną dyrektywę Digital Single Market, dają teoretycznie wydawcom i dziennikarzom prawo do uzyskiwania wynagrodzeń od tzw. big techów za korzystanie z ich utworów. W praktyce może być to jednak trudne do wyegzekwowania. Dlatego media domagają się wzmocnienia pozycji wydawców.  Tym bardziej że obie strony muszą same wynegocjować te wynagrodzenia. – Chcemy mechanizmu, który gwarantuje nam, że w przypadku przedłużania się negocjacji z big techami, wkroczy organ rządowy – tłumaczy Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy. Wydawcy liczą, że niezbędne poprawki pojawią się na etapie prac w Senacie.

Psychologia

Luna: W moim życiu jest więcej momentów zwątpienia i bezradności niż szczęścia i ekscytacji. Tylko tego nie pokazuję na Instagramie

Wokalistka chce, by jej pierwszy singiel zaprezentowany po Eurowizji był symbolem wewnętrznego odrodzenia, nowego początku i nadziei, bo choć życie pełne jest upadków, to najważniejsze jest, by z każdej porażki wyciągnąć odpowiednie wnioski, zawsze walczyć o swoje szczęście i odnaleźć w sobie siłę do działania. „Alive” to pełne emocji, intymne wyznanie Luny, ukazujące jej wewnętrzną walkę z wątpliwościami i przytłaczającymi myślami. Utwór opowiada o stanie zawieszenia między dwoma światami – rzeczywistym, pełnym wyzwań i wyimaginowanym, gdzie można znaleźć chwilowe ukojenie.