Praktyczne porady na świadome zakupy
Konkret PR
ul. Konduktorska 4 lok. 9
00-775 Warszawa
e.ciuchta|konkretpr.pl| |e.ciuchta|konkretpr.pl
508 338 267
www.konkretpr.pl
Praktyczne porady na świadome zakupy
Dobre nawyki zakupowe to wspaniały gest w stronę naszej planety. Jak prawidłowo dokonywać zakupów? Odpowiedź brzmi: rozmyślnie, oszczędnie i ekologicznie! Wprowadź w życie poniższe rozwiązania i kupuj świadomie, dbając tym samym o środowisko.
Od czego zaczynamy…
Ogranicz niepotrzebne wydatki. Przed wyjściem do sklepu sprawdź, jakich artykułów brakuje w Twojej lodówce lub szafie i zrób listę. Z punktu widzenia psychologii dobrym pomysłem jest jej odręczne spisanie. Otóż dla naszej podświadomości takie działanie to sygnał, że właśnie zawarliśmy kontrakt. To większa szansa, że w trakcie zakupów nie “złamiemy” go.
Zabierz torbę wielokrotnego użytku. Przygotuj jedną torbę płócienną i miej ją zawsze przy sobie na wypadek spontanicznych zakupów. Ponadto, idąc po owoce i warzywa zabierz tkane eko woreczki - z łatwością zrobisz je sama lub kupisz w markecie. Poprzez takie działania unikniesz gromadzenia plastiku w swoim mieszkaniu. Jak wiadomo, jednorazowe tzw. foliówki przynoszą więcej szkody dla środowiska niż faktycznych korzyści.
Nie kupuj z nadmiarem, zwłaszcza żywności. Możliwe, że za 2-3 dni będziesz musiała ponownie zrobić zakupy, więc produkty kupione w dużej ilości mają większe szanse zepsuć się w Twojej lodówce, zanim pojawi się ochota je zjeść.
Kupuj rzeczy dobrej jakości
Sprawdź informacje o składzie i sposobie wyprodukowania. Znajdziesz je na etykiecie,
a w niektórych przypadkach warto też sięgnąć do internetu i dowiedzieć się więcej
o producencie. Przy okazji zapoznasz się z jego certyfikatami jakości i poczytasz opinie innych użytkowników na temat produktu. Dzięki temu unikniesz impulsywnych i nieprzemyślanych zakupów. Kupowanie rzeczy dobrej jakości opłaca się - nawet jeżeli pojedynczy wydatek na jakościowy produkt będzie większy, bo w perspektywie czasowej może się okazać, że i tak zaoszczędzimy.
Kupuj od odpowiedzialnego producenta
Dobry producent wytwarza nie tylko jakościowe produkty, ale także dba o środowisko: wykorzystuje zrównoważone technologie, minimalizuje ilość odpadów i szuka innowacyjnych ekologicznych rozwiązań dla swojej produkcji. Jednym z takich odpowiedzialnych producentów w Polsce jest marka Wendre. Jej nowa linia kołder i poduszek EKO, wykonanych w całości z materiałów recyklingowych stała się prawdziwym hitem. Tkaniny z których zostały wyprodukowane mają kolor złamanej bieli, ponieważ w procesie produkcji nie poddano ich żadnej chemicznej obróbce. Tekstylia tej linii są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale również wygodne i przyjemne w dotyku. Pikowana poduszka EKO idealnie dostosowuje się do naturalnego ułożenia szyi i głowy, a lekka puszysta kołdra to idealny wybór dla osób ceniących ciepło i komfort podczas odpoczynku. Produkty tej linii są przyjazne alergikom, minimalizują rozwój roztoczy kurzu domowego, są uniwersalne i przeznaczone do użytku przez wszystkich miłośników dobrego snu. Technologia recyklingu, którą Wendre wykorzystuje w tej linii, daje drugie życie dla wielu materiałów, które w przeciwnym razie zanieczyściłyby naszą planetę.
Zadbaj o środowisko kupując świadomie!
Wendre umieszcza na etykietach kołder i poduszek szczegółowe oznaczenia dotyczące konserwacji każdego ze swoich produktów. Tylko kołdry i poduszki oznakowane logo Wendre są produktami oryginalnymi.
***
Grupa Wendre jest jednym z największych europejskich producentów artykułów pościelowych z własnymi zakładami produkcyjnymi w Estonii i Polsce, o rocznej zdolności produkcyjnej 18 milionów kołder i poduszek oraz 600 000 łóżek i materacy. Wendre ma biura sprzedaży w Szwecji, Finlandii, Niemczech i Polsce, a wśród klientów grupy znajduje się wiele wiodących europejskich sieci handlowych z branży mebli i tekstyliów domowych. Obroty ze sprzedaży wynoszą 126 mln Euro, a liczba zatrudnionych wynosi 800 pracowników. Główną częścią działalności Wendre są marki własne, ale sukcesy odnoszą również dzięki markom Wendre, Familon oraz Geska. Grupa Wendre jest firmą świadomą ekologicznie, stosuje najnowsze technologie tak by wykorzystać ponownie do 95% odpadów produkcyjnych. Więcej informacji na: www.wendre.pl

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Dom i ogród

Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą
Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.
Handel
Piwo bezalkoholowe stanowi już 6,5 proc. sprzedaży browarów. Konsumenci świadomie ograniczają spożycie alkoholu

W 2024 roku polscy konsumenci kupowali ponad 1 mln butelek i puszek piwa 0,0% dziennie. Przez ostatnią dekadę rynek tych piw urósł pod względem wolumenu 10-krotnie. Branża inwestuje w innowacje w segmencie piw bezalkoholowych, wzmacniając nie tylko smak, ale również ich wartości odżywcze. Piwa 0,0% wpisują się w coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, trend NoLo (no alcohol low alcohol), co może okazać się furtką do ograniczenia konsumpcji alkoholu.
Moda
Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania

Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.