Praktyczne porady na świadome zakupy
Konkret PR
ul. Konduktorska 4 lok. 9
00-775 Warszawa
e.ciuchta|konkretpr.pl| |e.ciuchta|konkretpr.pl
508 338 267
www.konkretpr.pl
Praktyczne porady na świadome zakupy
Dobre nawyki zakupowe to wspaniały gest w stronę naszej planety. Jak prawidłowo dokonywać zakupów? Odpowiedź brzmi: rozmyślnie, oszczędnie i ekologicznie! Wprowadź w życie poniższe rozwiązania i kupuj świadomie, dbając tym samym o środowisko.
Od czego zaczynamy…
Ogranicz niepotrzebne wydatki. Przed wyjściem do sklepu sprawdź, jakich artykułów brakuje w Twojej lodówce lub szafie i zrób listę. Z punktu widzenia psychologii dobrym pomysłem jest jej odręczne spisanie. Otóż dla naszej podświadomości takie działanie to sygnał, że właśnie zawarliśmy kontrakt. To większa szansa, że w trakcie zakupów nie “złamiemy” go.
Zabierz torbę wielokrotnego użytku. Przygotuj jedną torbę płócienną i miej ją zawsze przy sobie na wypadek spontanicznych zakupów. Ponadto, idąc po owoce i warzywa zabierz tkane eko woreczki - z łatwością zrobisz je sama lub kupisz w markecie. Poprzez takie działania unikniesz gromadzenia plastiku w swoim mieszkaniu. Jak wiadomo, jednorazowe tzw. foliówki przynoszą więcej szkody dla środowiska niż faktycznych korzyści.
Nie kupuj z nadmiarem, zwłaszcza żywności. Możliwe, że za 2-3 dni będziesz musiała ponownie zrobić zakupy, więc produkty kupione w dużej ilości mają większe szanse zepsuć się w Twojej lodówce, zanim pojawi się ochota je zjeść.
Kupuj rzeczy dobrej jakości
Sprawdź informacje o składzie i sposobie wyprodukowania. Znajdziesz je na etykiecie,
a w niektórych przypadkach warto też sięgnąć do internetu i dowiedzieć się więcej
o producencie. Przy okazji zapoznasz się z jego certyfikatami jakości i poczytasz opinie innych użytkowników na temat produktu. Dzięki temu unikniesz impulsywnych i nieprzemyślanych zakupów. Kupowanie rzeczy dobrej jakości opłaca się - nawet jeżeli pojedynczy wydatek na jakościowy produkt będzie większy, bo w perspektywie czasowej może się okazać, że i tak zaoszczędzimy.
Kupuj od odpowiedzialnego producenta
Dobry producent wytwarza nie tylko jakościowe produkty, ale także dba o środowisko: wykorzystuje zrównoważone technologie, minimalizuje ilość odpadów i szuka innowacyjnych ekologicznych rozwiązań dla swojej produkcji. Jednym z takich odpowiedzialnych producentów w Polsce jest marka Wendre. Jej nowa linia kołder i poduszek EKO, wykonanych w całości z materiałów recyklingowych stała się prawdziwym hitem. Tkaniny z których zostały wyprodukowane mają kolor złamanej bieli, ponieważ w procesie produkcji nie poddano ich żadnej chemicznej obróbce. Tekstylia tej linii są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale również wygodne i przyjemne w dotyku. Pikowana poduszka EKO idealnie dostosowuje się do naturalnego ułożenia szyi i głowy, a lekka puszysta kołdra to idealny wybór dla osób ceniących ciepło i komfort podczas odpoczynku. Produkty tej linii są przyjazne alergikom, minimalizują rozwój roztoczy kurzu domowego, są uniwersalne i przeznaczone do użytku przez wszystkich miłośników dobrego snu. Technologia recyklingu, którą Wendre wykorzystuje w tej linii, daje drugie życie dla wielu materiałów, które w przeciwnym razie zanieczyściłyby naszą planetę.
Zadbaj o środowisko kupując świadomie!
Wendre umieszcza na etykietach kołder i poduszek szczegółowe oznaczenia dotyczące konserwacji każdego ze swoich produktów. Tylko kołdry i poduszki oznakowane logo Wendre są produktami oryginalnymi.
***
Grupa Wendre jest jednym z największych europejskich producentów artykułów pościelowych z własnymi zakładami produkcyjnymi w Estonii i Polsce, o rocznej zdolności produkcyjnej 18 milionów kołder i poduszek oraz 600 000 łóżek i materacy. Wendre ma biura sprzedaży w Szwecji, Finlandii, Niemczech i Polsce, a wśród klientów grupy znajduje się wiele wiodących europejskich sieci handlowych z branży mebli i tekstyliów domowych. Obroty ze sprzedaży wynoszą 126 mln Euro, a liczba zatrudnionych wynosi 800 pracowników. Główną częścią działalności Wendre są marki własne, ale sukcesy odnoszą również dzięki markom Wendre, Familon oraz Geska. Grupa Wendre jest firmą świadomą ekologicznie, stosuje najnowsze technologie tak by wykorzystać ponownie do 95% odpadów produkcyjnych. Więcej informacji na: www.wendre.pl
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.