Komunikaty PR

Problemy akustyczne mieszkań. Na co skarżą się Polacy?

2021-04-15  |  14:28
Biuro prasowe
Kontakt
Kinga Kupniewska
Grupa FLPR

ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Do pobrania KC ( 0.04 MB )

We własnym domu każdy chce czuć się komfortowo i swobodnie. Wybierając miejsce zamieszkania, zwraca się uwagę na wiele czynników tj. cenę, wielkość posesji czy dzielnicę miasta. Istnieją jednak przeszkody, które często ujawniają się  dopiero po kilku miesiącach od przeprowadzki. Jedną z nich jest hałas, który okazuje się  bardzo powszechnym problemem w Polsce.

 

Sąsiad (nie)doskonały

 

Na źródła hałasu w naszym domu takie jak pralka, odkurzacz czy suszarka do włosów możemy się przygotować i dostosować je do naszego planu dnia. Tego rodzaju dźwięki nie są też raczej na tyle głośne, by przeszkadzały sąsiadom. Najbardziej irytujące są czynniki, na które nie mamy wpływu. Mieszkańcy bloków najczęściej skarżą się na nieprzestrzeganie ciszy nocnej,  głośny płacz dziecka, wycie i szczekanie psa, tupanie, zbyt głośną muzykę, granie na instrumentach muzycznych, częste awantury oraz huczne imprezy. Czasami przeszkadzająca osoba nie robi tego świadomie lub hałasy są nieuniknione, bo np. remontuje kuchnię, która długo tego potrzebowała. Niestety równie często zdarza się, że hałasy mają swoją genezę w czystej złośliwości sąsiada.

 

“Cienkie ściany”

 

Nie zawsze jednak winni są sąsiedzi. Źródła problemu można doszukiwać się również w nieodpowiednio zaprojektowanych budynkach mieszkalnych, które nie spełniają podstawowych wymagań akustycznych. Niestety niejednokrotnie pojawiają się błędy w konstrukcji budynku, które uniemożliwiają komfortowe funkcjonowanie we wspólnocie mieszkaniowej. Popularne sformułowanie “w moim mieszkaniu są cienkie ściany” nie jest błędne, bo to właśnie jeden z najczęstszych błędów popełnianych podczas budowy. Inne to na przykład brak wyciszenia instalacji sanitarnej czy źle zamontowane okna w ścianie zewnętrznej.

 

Jak rozwiązać problem?

 

Nie ma prostej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od tego, jakiego typu dźwięki słyszymy. Do każdej sytuacji trzeba podejść indywidualnie. W niektórych sytuacjach, aby poprawić akustykę w mieszkaniu, będziemy zmuszeni wykonać remont podłogi u sąsiada, w innych wystarczające będzie zamontowanie podwieszanego sufitu czy dodatkowej warstwy na ścianie.

 

 

 

Poradzenie sobie z hałasem w bloku mieszkalnym to duże wyzwanie. W Polsce istnieją jednak inicjatywy, które starają się pomóc Polakom w kwestii komfortu akustycznego. Jedną z nich jest Stowarzyszenie Na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach “Komfort Ciszy”, które oferuje doradztwo w indywidualnych przypadkach. Dodatkowo organizacja prowadzi blog o akustyce, na którym tłumaczy między innymi, jak możemy wyciszyć swoje mieszkania oraz jakie prawa przysługują nam w walce o ciszę.

 

 

 

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Grupa FLPR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór Biuro prasowe
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Dom Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
2025-04-24 | 14:00

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane
Dom Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
2025-04-01 | 11:30

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Organizacja przestrzeni w garażu to wyzwanie, z którym zmaga się wielu właścicieli domów. Wąskie regały metalowe stanowią idealne rozwiązanie tego problemu,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Handel

Piwo bezalkoholowe stanowi już 6,5 proc. sprzedaży browarów. Konsumenci świadomie ograniczają spożycie alkoholu

W 2024 roku polscy konsumenci kupowali ponad 1 mln butelek i puszek piwa 0,0% dziennie. Przez ostatnią dekadę rynek tych piw urósł pod względem wolumenu 10-krotnie. Branża inwestuje w innowacje w segmencie piw bezalkoholowych, wzmacniając nie tylko smak, ale również ich wartości odżywcze. Piwa 0,0% wpisują się w coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, trend NoLo (no alcohol low alcohol), co może okazać się furtką do ograniczenia konsumpcji alkoholu.

Moda

Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania

Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z  osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.