Komunikaty PR

Problemy akustyczne mieszkań. Na co skarżą się Polacy?

2021-04-15  |  14:28
Biuro prasowe
Kontakt
Kinga Kupniewska
Grupa FLPR

ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Do pobrania KC ( 0.04 MB )

We własnym domu każdy chce czuć się komfortowo i swobodnie. Wybierając miejsce zamieszkania, zwraca się uwagę na wiele czynników tj. cenę, wielkość posesji czy dzielnicę miasta. Istnieją jednak przeszkody, które często ujawniają się  dopiero po kilku miesiącach od przeprowadzki. Jedną z nich jest hałas, który okazuje się  bardzo powszechnym problemem w Polsce.

 

Sąsiad (nie)doskonały

 

Na źródła hałasu w naszym domu takie jak pralka, odkurzacz czy suszarka do włosów możemy się przygotować i dostosować je do naszego planu dnia. Tego rodzaju dźwięki nie są też raczej na tyle głośne, by przeszkadzały sąsiadom. Najbardziej irytujące są czynniki, na które nie mamy wpływu. Mieszkańcy bloków najczęściej skarżą się na nieprzestrzeganie ciszy nocnej,  głośny płacz dziecka, wycie i szczekanie psa, tupanie, zbyt głośną muzykę, granie na instrumentach muzycznych, częste awantury oraz huczne imprezy. Czasami przeszkadzająca osoba nie robi tego świadomie lub hałasy są nieuniknione, bo np. remontuje kuchnię, która długo tego potrzebowała. Niestety równie często zdarza się, że hałasy mają swoją genezę w czystej złośliwości sąsiada.

 

“Cienkie ściany”

 

Nie zawsze jednak winni są sąsiedzi. Źródła problemu można doszukiwać się również w nieodpowiednio zaprojektowanych budynkach mieszkalnych, które nie spełniają podstawowych wymagań akustycznych. Niestety niejednokrotnie pojawiają się błędy w konstrukcji budynku, które uniemożliwiają komfortowe funkcjonowanie we wspólnocie mieszkaniowej. Popularne sformułowanie “w moim mieszkaniu są cienkie ściany” nie jest błędne, bo to właśnie jeden z najczęstszych błędów popełnianych podczas budowy. Inne to na przykład brak wyciszenia instalacji sanitarnej czy źle zamontowane okna w ścianie zewnętrznej.

 

Jak rozwiązać problem?

 

Nie ma prostej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od tego, jakiego typu dźwięki słyszymy. Do każdej sytuacji trzeba podejść indywidualnie. W niektórych sytuacjach, aby poprawić akustykę w mieszkaniu, będziemy zmuszeni wykonać remont podłogi u sąsiada, w innych wystarczające będzie zamontowanie podwieszanego sufitu czy dodatkowej warstwy na ścianie.

 

 

 

Poradzenie sobie z hałasem w bloku mieszkalnym to duże wyzwanie. W Polsce istnieją jednak inicjatywy, które starają się pomóc Polakom w kwestii komfortu akustycznego. Jedną z nich jest Stowarzyszenie Na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach “Komfort Ciszy”, które oferuje doradztwo w indywidualnych przypadkach. Dodatkowo organizacja prowadzi blog o akustyce, na którym tłumaczy między innymi, jak możemy wyciszyć swoje mieszkania oraz jakie prawa przysługują nam w walce o ciszę.

 

 

 

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Grupa FLPR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Niemal 50 lat nowej definicji czystości dzięki toaletom myjącym Geberit Biuro prasowe
2024-07-08 | 16:25

Niemal 50 lat nowej definicji czystości dzięki toaletom myjącym Geberit

Choć Europa wciąż zdominowana jest przez lata używania mało ekologicznego papieru toaletowego, z pomocą przychodzą zrywające z tradycją toalety myjące. Kiedy Geberit wprowadził na rynek
Dom „ArtFormy” – weź udział w konkursie na projekt mebli!
2024-07-08 | 10:50

„ArtFormy” – weź udział w konkursie na projekt mebli!

W przyszłym roku będziemy obchodzili 100. rocznicę słynnej Międzynarodowej Wystawy Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu. By uczcić to wydarzenie, Studio Prostych Form postanowiło
Dom Wanny prostokątne: najczęściej wybierane do łazienki
2024-07-08 | 09:00

Wanny prostokątne: najczęściej wybierane do łazienki

Wanna to nie tylko jeden z niezbędnych elementów wyposażenia łazienki, ale także miejsce codziennego relaksu i wyciszenia. W świecie współczesnego designu, prostokątne wanny

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Klaudia Carlos: Nigdzie nie ma takiego piasku złocistego jak nad Bałtykiem. Mam tam swoje ulubione miejsca, ale lubię też poszukiwać nowych

Wokół wakacji nad polskim morzem przez lata narosło wiele stereotypów. Prezenterka zapewnia jednak, że ją samą nie zniechęcają ani stwierdzenia, że „jest za drogo”, ani że „zazwyczaj jest zła pogoda”. I choć turyści chociażby ze względu na „paragony grozy” coraz częściej omijają łukiem Morze Bałtyckie, to ona jest konsekwentna w swoich wyborach. Każdego roku stawia właśnie na Bałtyk i przekonuje, że nadmorskie miejscowości są bardziej urokliwe niż zagraniczne kurorty, a polskie piaszczyste plaże nie mają sobie równych.

Handel

Oliwa z oliwek i produkty z grzybami wśród najczęściej kwestionowanych przez IJHARS. Jakość pozostawia wiele do życzenia

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych co roku przeprowadza kilkadziesiąt tysięcy czynności kontrolnych. W ubiegłym roku 16 proc. skontrolowanych artykułów rolno-spożywczych na etapie detalu miało parametry fizykochemiczne niezgodne z przepisami, a co czwarta partia była nieprawidłowo oznaczona. Do najczęściej kwestionowanych produktów należały oliwa z oliwek i przetwory grzybowe. – Konsument, jako najsłabsze ogniwo w łańcuchu, musi być właściwie poinformowany o składzie danego produktu – podkreśla Dorota Balińska-Hajduk z GIJHARS.

Prawo

Polskie prawo nie zakazuje trzymania psów na uwięzi. Nowy projekt ustawy proponuje bardziej restrykcyjne przepisy

Kara aresztu do lat trzech i grzywny do tysiąca złotych grożą właścicielom, którzy trzymają psy na łańcuchu. Zgodnie z prawem pies nie może być przywiązany dłużej niż przez 12 godzin, na uwięzi krótszej niż 3 metry. W rzeczywistości jednak ciężko udowodnić naruszenie tego przepisu. – Nadszedł czas, żeby powiedzieć stop utrzymywaniu psów na uwięzi. Pies to nie jest tani system alarmowy – podkreśla Michał Dąbrowski, dyrektor Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Szansą na zmianę może być obywatelski projekt ustawy, przygotowany przez kilka organizacji działających na rzecz ochrony zwierząt, który trafił niedawno do Sejmu.