Rekuperacja w domu na ratunek alergikom
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Zaledwie parę dni temu rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Dla wielu z nas cieplejsze miesiące oznaczają wybudzenie się z zimowego letargu. Niestety dla osób cierpiących na alergię, wiosna wiąże się ze zwiększonym występowaniem alergenów w powietrzu. Znaczenie mają nie tylko pyłki roślin, które silnie uczulają, szczególnie w marcu i kwietniu, ale także ogólny spadek jakości otaczającego nas powietrza. Nie wszyscy wiemy, że z pomocą może przyjść zastosowanie rekuperacji w domu.
Alergie to jeden z powodów, dla których całkowicie zmienia się wyposażenie mieszkania i zapada decyzja o zastosowaniu rozmaitych nowinek technologicznych. Nadmiar niechcianych pyłków, zwłaszcza w okresie wiosny, może wywołać poważne komplikacje zdrowotne. Powodem alergii może być wiele czynników, ale do najczęstszych i najbardziej uciążliwych zalicza się pyłki roślin. O ile w zaawansowanej postaci choroby konieczne jest eliminowanie wszystkich potencjalnych nośników alergenów, w tym kurzu i roztoczy, o tyle u większości osób wrażliwych alergia ma charakter sezonowy. Reakcja katarem czy łzawieniem oczu na nadmiar alergenów to najbardziej typowe objawy.
Czy powietrze w naszym domu jest bezpieczne?
Analiza powietrza w naszych domach nie napawa optymizmem. Przez ostatnie lata odnotowuje się tendencję do tworzenia coraz szczelniejszych domów. Takie działanie jest ściśle połączone z ciągłymi próbami zmniejszania kosztów ogrzewania i minimalizowania utraty ciepła z budynku. Jednak skutki zastosowania zbyt szczelnej stolarki okiennej potrafią być poważniejsze niż podejrzewamy – Grupą, dla której jakość powietrza w domu ma ogromne znaczenie są przede wszystkim osoby cierpiące na choroby o podłożu alergicznym. Zanieczyszczenia zawarte w powietrzu mogą nasilać objawy, a nawet je wywoływać. Najbardziej dotknięte są osoby z alergią. Objawy mogą mieć cały wachlarz możliwości od świądu, zapalenia spojówek, kataru po kaszel. W takich przypadkach ważne jest by zadbać o prawidłowe oczyszczanie powietrza. Szczególnie niska wilgotność powietrza (poniżej 40%) może bowiem silnie oddziaływać na nasz organizm. Bardzo zauważalne jest to u małych dzieci, których drogi oddechowe są bardzo podatne na podrażnienia, co wtórnie może przyczyniać się do częstych infekcji – tłumaczy Norbert Górski, dr n. med., otolaryngologa, specjalista chorób nosa i zatok.
Powietrze w naszym domu to mieszanka wielu substancji chemicznych. Niemalże każdy przedmiot znajdujący się w bliskiej nam przestrzeni emitują do powietrza substancje, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie mieszkańców. Nie zapominajmy o wpływie środków chemicznych używanych do czyszczenia. Poza tym, że pomagają nam utrzymać dom w czystości, działają drażniąco na skórę i drogi oddechowe. Nie bez znaczenia jest także para wodna – wytwarzamy jej spore ilości przy oddychaniu, praniu, czy gotowaniu. Nagromadzona para wodna nadmiernie zwiększa wilgotność w pomieszczeniach, a to zaś przyspiesza rozwój grzybów, pleśni i roztoczy – czyli groźnych alergenów. Zwiększona wilgotność ma negatywne skutki nie tylko dla mieszkańców, ale i dla samej konstrukcji budynku – powoduje zagrzybienie ścian i korodowanie zawilgotniałych elementów. Co zatem zrobić, aby poprawić jakość powietrza w budynkach mieszkalnych?
Ratunkiem rekuperacja w domu
Stan powietrza ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i komfort życia. Bardzo istotne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia powietrza. Rekuperacja w domu jest rozwiązaniem problemu i z pewnością będzie korzystna zarówno dla mieszkańców, jak i samej konstrukcji budynku. Ważne jest utrzymanie równowagi – w pomieszczeniach nie może być za ciepło, za sucho lub zbyt wilgotno. Przesuszenie powietrza spowodowane niewłaściwą wentylacją, może powodować przesuszenie śluzówek nosa i podrażnienie oczu.
Jak zatem pogodzić odpowiednią wentylację i stały napływ świeżego powietrza z ochroną przed alergenami? Odpowiedzią jest zainstalowanie rekuperacji w domu. Wentylacja mechaniczna przez cały czas dostarcza do wnętrza budynku świeże powietrze. Czym różni się ta metoda od wentylacji grawitacyjnej lub od tradycyjnego otwierania okien? Biorąc pod uwagę fakt, że wentylacja ma za zadanie wymianę powietrza pomiędzy wnętrzem a otoczeniem, oznacza to, iż jest ono pozyskiwane wprost u źródła alergenów, czyli w środowisku naturalnym. W tej sytuacji wentylacja grawitacyjna nie tylko nie stworzy większego komfortu wnętrza, ale wręcz jeszcze go obniży. Wymiana powietrza w domu osoby cierpiącej na alergie wymaga dodatkowego oczyszczenia z pyłków, a takie zadanie może spełnić jedynie rekuperacja. Nawiewane powietrze zanim dostanie się do pomieszczeń zostaje przepuszczone przez filtry, które oczyszczają je z wszelkich pyłów i zanieczyszczeń negatywnie wpływających na samopoczucie i zdrowie alergików.
Będąc na etapie budowy nowego domu, możemy dokonać odpowiednich wyborów, aby stworzyć zdrowy, a zarazem oszczędny dom. Montaż rekuperacji w domu nie tylko zapewni stały dopływ świeżego powietrza i ograniczy nasze wydatki na ogrzewanie, ale przede wszystkim stworzy przestrzeń bez alergenów, smogu, wilgoci i niebezpiecznych związków chemicznych. Rekuperacja oczyszcza powietrze zanim dostanie się ono do domu, ponieważ w centrali wentylacyjnej znajdują się łatwe w utrzymaniu, wymienne filtry, które zatrzymują znaczącą część smogu i praktycznie wszystkie pyłki roślinne. Warto zatem zainwestować w system wyposażony w wysokiej klasy filtry i nowoczesny rekuperator, taki jak VASCO SILENT VENTILATION, który dodatkowo jest objęty 6-letnią gwarancję. Alergia na pyłki to najpowszechniejsza choroba alergiczna układu oddechowego, dlatego warto zadbać o świeże powietrze, którym oddychamy.
Więcej informacji na stronie: https://vasco.eu/pl/vasco-silent-ventilation
Profil Instagram: https://www.instagram.com/vascorekuperacja/

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.