Rynny do poprawki - kiedy system rynnowy wymaga modernizacji?
Orchidea Creative Group
ul. Ruska 51B
50-079 Wrocław
s.makowska|grupaorchidea.pl| |s.makowska|grupaorchidea.pl
517 412 466
https://grupaorchidea.pl/
System rynnowy to element domu montowany na długie lata. Jego obsługę ograniczamy zwykle do okresowej konserwacji. Są jednak sytuacje, w których warto pomyśleć o modernizacji rynien.
Dom można porównać do żywego organizmu, który wciąż się zmienia – przebudowa, zmiana pokrycia elewacji, zastosowanie nowego koloru, czy potrzeba zmodyfikowania funkcjonalności - to przykłady działań podejmowanych z chęci unowocześnienia miejsca do życia. Każde z tych działań niesie za sobą konieczność wymiany niektórych elementów obiektu.
Rynny do wymiany lub modyfikacji
Przebudowa domu to zwykle duże przedsięwzięcie wiążące się z wymianą całości lub części dachu, dlatego wymaga też zmiany systemu rynnowego. Taka sytuacja otwiera przed inwestorem spore możliwości, bowiem na rynku dostępnych jest dużo ciekawych rozwiązań rynnowych.
- Chcąc unowocześnić wygląd budynku, można zdecydować się na system rynnowy o przekroju kwadratowym, np. STAL 2 lub PVC 2 z oferty firmy Galeco, cechują się one dużą wydajnością i wysoką jakością – podpowiada Damian Dylewski, doradca techniczno-handlowy Galeco.
Dodatkową zaletą systemu STAL 2 jest fakt, że można go ukryć za maskownicą, co umożliwia zmianę estetyki domu i nadanie jej bardziej minimalistycznego charakteru.
Wymiany może wymagać także stary system rynnowy, który wraz z upływem czasu uległ zniszczeniu. Jeśli w trakcie przeglądu wykryjemy jakieś nieszczelności lub zauważymy ślady korozji, warto skonsultować się ze specjalistą. Będzie on w stanie ocenić, czy wystarczą drobne prace naprawcze, czy też uszkodzenia są na tyle poważne, że lepiej zdecydować się na zamontowanie nowego.
Więcej funkcjonalności
Za modernizację systemu rynnowego można także uznać potrzebę zwiększenia jego funkcjonalności.
- Rynny nie muszą służyć tylko do odprowadzania wody z budynku, mogą też stanowić pomoc w pozyskiwaniu deszczówki, która posłuży m. in.: do podlewania przydomowego ogródka - radzi ekspert firmy Galeco. - Wykorzystanie wody deszczowej wiąże się ze znacznymi oszczędnościami w gospodarstwie domowym. Dlatego na rynnach można zamontować łapacze deszczówki, czyli elementy pomagające w transportowaniu wody do zewnętrznego zbiornika lub beczki.
Te z firmy Galeco montuje się na rurach spustowych o średnicy 90 lub 100 mm (systemy STAL i LUXOCYNK) lub 100 mm (system PVC). Woda, spływając po ściankach rury spustowej, napotyka w jej wnętrzu na dodatkowe korytko, z którego specjalnym otworem trafia do zewnętrznego zbiornika.
W ofercie Galeco dostępne są też wyłapywacze wody z otwieranymi klapkami, montowane na stalowych rurach spustowych o średnicach 90 i 100 mm.
Z myślą o zimie
Modernizacji systemu rynnowego warto też podjąć się, jeśli w okresie zimowym w rynnach zalega śnieg. Taka sytuacja może prowadzić do ich odkształcania i odrywania, a w efekcie do zawilgocenia elewacji, czy w skrajnych przypadkach, nawet do uszkodzenia konstrukcji. Rozwiązaniem są kable grzejne, które pozwolą na regularną pracę systemu rynnowego.
- Na rynku dostępne są dwa rodzaje kabli grzejnych – wyjaśnia Damian Dylewski. - Stałooporowe charakteryzują się określoną mocą na metr, co przekłada się na stałą temperaturę. Są łatwe w instalacji i wymagają rozmieszczenia tylko z jednej strony rynny. Drugim rodzajem są kable samoregulujące złożone z dwóch przewodów miedzianych przedzielonych elementem oporowym. Jego rezystancja dobierana jest automatycznie do temperatury otoczenia. Działa to na zasadzie odwrotnej proporcjonalności, to znaczy, że im chłodniej na zewnątrz, tym bardziej zwiększa się opór i tym samym ilość wydzielanego ciepła.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nowe technologie

Gwiazdy: Stresują nas galerie, więc wolimy zakupy online. W sieci łatwiej też znaleźć dobre promocje
Gwiazdy obecne podczas Domówki Amazon Prime zgodnie przyznają, że zakupy online bardzo ułatwiają życie i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Z powodu licznych obowiązków zawodowych czy też opieki nad dziećmi nie zawsze mają bowiem czas na wielogodzinne buszowanie po galeriach, natomiast oferta sklepów internetowych jest dostępna 24 godziny na dobę, co umożliwia dokonanie wyboru o każdej porze
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Handel
Rynek piwa kurczy się w I półroczu 2025 roku. Zła pogoda w maju przyniosła 12-proc. spadek sprzedaży

Pierwsze półrocze br. to kolejny okres spadku rynku piwa w Polsce. I to mimo dynamicznego wzrostu produkcji i sprzedaży piwa bezalkoholowego. Zdaniem przedstawicieli Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie miały na to wpływ m.in. niesprzyjająca pogoda i negatywna narracja wokół branży piwnej. Ponadto wśród wyzwań, z jakimi musi się mierzyć rynek, są rosnące koszty prowadzenia działalności oraz przygotowania do systemu kaucyjnego, który zacznie obowiązywać już za trzy miesiące – wskazuje Mieszko Musiał, nowy prezes zarządu związku.