Komunikaty PR

Rynny do poprawki - kiedy system rynnowy wymaga modernizacji?

2023-02-23  |  16:45
Biuro prasowe
Kontakt
Sylwia Makowska
Orchidea Creative Group

ul. Ruska 51B
50-079 Wrocław
s.makowska|grupaorchidea.pl| |s.makowska|grupaorchidea.pl
517 412 466
https://grupaorchidea.pl/

System rynnowy to element domu montowany na długie lata. Jego obsługę ograniczamy zwykle do okresowej konserwacji. Są jednak sytuacje, w których warto pomyśleć o modernizacji rynien.

Dom można porównać do żywego organizmu, który wciąż się zmienia – przebudowa, zmiana pokrycia elewacji, zastosowanie nowego koloru, czy potrzeba zmodyfikowania funkcjonalności - to przykłady działań podejmowanych z chęci unowocześnienia miejsca do życia. Każde z tych działań niesie za sobą konieczność wymiany niektórych elementów obiektu.

Rynny do wymiany lub modyfikacji

Przebudowa domu to zwykle duże przedsięwzięcie wiążące się z wymianą całości lub części dachu, dlatego wymaga też zmiany systemu rynnowego. Taka sytuacja otwiera przed inwestorem spore możliwości, bowiem na rynku dostępnych jest dużo ciekawych rozwiązań rynnowych.

- Chcąc unowocześnić wygląd budynku, można zdecydować się na  system rynnowy o przekroju kwadratowym, np. STAL 2 lub PVC 2 z oferty firmy Galeco, cechują się one dużą wydajnością i wysoką jakością  – podpowiada Damian Dylewski, doradca techniczno-handlowy Galeco.
Dodatkową zaletą systemu STAL 2  jest fakt, że można go ukryć za maskownicą, co umożliwia zmianę estetyki domu i nadanie jej bardziej minimalistycznego charakteru.

Wymiany może wymagać także stary system rynnowy, który wraz z upływem czasu uległ zniszczeniu. Jeśli w trakcie przeglądu wykryjemy jakieś nieszczelności lub zauważymy ślady korozji, warto skonsultować się ze specjalistą. Będzie on w stanie ocenić, czy wystarczą drobne prace naprawcze, czy też uszkodzenia są na tyle poważne, że lepiej zdecydować się na zamontowanie nowego.  

Więcej funkcjonalności

Za modernizację systemu rynnowego można także uznać potrzebę zwiększenia jego funkcjonalności.

- Rynny nie muszą służyć tylko do odprowadzania wody z budynku, mogą też stanowić pomoc w pozyskiwaniu deszczówki, która posłuży m. in.: do podlewania przydomowego ogródka - radzi ekspert firmy Galeco. - Wykorzystanie wody deszczowej wiąże się ze znacznymi oszczędnościami w gospodarstwie domowym. Dlatego na rynnach można zamontować łapacze deszczówki, czyli elementy pomagające w transportowaniu wody do zewnętrznego zbiornika lub beczki.

Te z firmy Galeco montuje się na rurach spustowych o średnicy 90 lub 100 mm (systemy STAL i LUXOCYNK) lub 100 mm (system PVC). Woda, spływając po ściankach rury spustowej, napotyka w jej wnętrzu na dodatkowe korytko, z którego specjalnym otworem trafia do zewnętrznego zbiornika.

W ofercie Galeco dostępne są też wyłapywacze wody z otwieranymi klapkami, montowane na stalowych rurach spustowych o średnicach 90 i 100 mm.

Z myślą o zimie

Modernizacji systemu rynnowego warto też podjąć się, jeśli w okresie zimowym w rynnach zalega śnieg. Taka sytuacja może prowadzić do ich odkształcania i odrywania, a w efekcie do zawilgocenia elewacji, czy w skrajnych przypadkach, nawet do uszkodzenia konstrukcji. Rozwiązaniem są kable grzejne, które pozwolą na regularną pracę systemu rynnowego.

- Na rynku dostępne są  dwa rodzaje kabli grzejnych – wyjaśnia Damian Dylewski. - Stałooporowe charakteryzują się określoną mocą na metr, co przekłada się na stałą temperaturę. Są łatwe w instalacji i wymagają rozmieszczenia tylko z jednej strony rynny. Drugim rodzajem są kable samoregulujące złożone z dwóch przewodów miedzianych przedzielonych elementem oporowym. Jego rezystancja dobierana jest automatycznie do temperatury otoczenia. Działa to na zasadzie odwrotnej proporcjonalności, to znaczy, że im chłodniej na zewnątrz, tym bardziej zwiększa się opór i tym samym ilość wydzielanego ciepła.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Orchidea Creative Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór Biuro prasowe
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Dom Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
2025-04-24 | 14:00

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane
Dom Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
2025-04-01 | 11:30

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Organizacja przestrzeni w garażu to wyzwanie, z którym zmaga się wielu właścicieli domów. Wąskie regały metalowe stanowią idealne rozwiązanie tego problemu,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Muzyka

Farmacja

Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.

Dom i ogród

Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą

Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.