Sąsiedzkie hałasy spędzają sen z powiek - jak z nimi walczyć?
Grupa FLPR
ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Życie w budynku wielorodzinnym wiąże się z pewnym ryzykiem. Mimo że mieszkanie spełnia wszystkie nasze oczekiwania co do metrażu, wystroju i lokalizacji, istnieją czynniki, które mogą mocno zakłócić domowy spokój. Tym czynnikiem są sąsiedzi, a raczej dźwięki, jakie emitują. Dlatego warto poznać szereg rozwiązań, które zapewnią w domu ciszę.
Sąsiadów, tak jak rodziny, się nie wybiera. Kupując nowe mieszkanie od dewelopera, nie mamy pojęcia, kto znajdzie się za ścianą lub nad sufitem. Wprowadzając się do mieszkania z rynku wtórnego, również niełatwo jest to wybadać. Oczywiście nie zawsze winni głośnych dźwięków są lokatorzy. Często źródła problemu należy się doszukiwać w źle zaprojektowanym budynku.
Hałas bytowy
Mieszkańcy budynków wielorodzinnych bardzo często muszą mierzyć się z hałasem bytowym, który dzieli się na dźwięki powietrzne i uderzeniowe. Pierwsze to np. krzyk, dźwięk z telewizora, muzyka, a te drugie to głośne tupanie, przesuwanie mebli i inne, które oprócz dźwięku powodują drgania. Dźwięki powietrzne dochodzą zazwyczaj z mieszkań obok lub ponad naszym. Dźwiękoizolacyjność będzie w tym wypadku zależała od odpowiedniej konstrukcji ścian i stropów. Z kolei odgłosy uderzeniowe mogą dochodzić z lokali oddalonych nawet o kilka pięter. Na komfort akustyczny w naszej przestrzeni wpływać będzie wtedy konstrukcja podłogi w mieszkaniu, z którego dochodzą odgłosy.
Sposoby na hałas
Co możemy zrobić, aby w swoim mieszkaniu nie słyszeć krzyków sąsiadów i hałasu pochodzącego zza ściany? “Dźwięk rozchodzący się przez powietrze skutecznie wytłumi przedścianka akustyczna z płyt gipsowo-kartonowych na metalowym ruszcie z wypełnieniem z wełny mineralnej o grubości 5-10cm. Dodatkową poprawę uzyskamy, montując w naszym domu sufit podwieszany. Takie rozwiązanie nie tylko redukuje dźwięki powietrzne od sąsiada, ale także obniża poziom dźwięku wewnętrznego dzięki swojej wysokiej chłonności akustycznej - radzi Henryk Kwapisz ze Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach “Komfort Ciszy”.
Innym możliwym rozwiązaniem jest zainstalowanie na całej ścianie u sąsiada paneli akustycznych, które redukują pogłos i sprawiają, że w pomieszczeniu, z którego pochodzi źródło dźwięku, jest znacznie ciszej. Również odpowiednią aranżacją możemy nieco poprawić akustykę wnętrza. Wystarczy wprowadzić do mieszkania miękkie dywany, gęsto fałdowane zasłony z grubego materiału, meble tapicerowane czy też otwarte regały wypełnione książkami. Zestawienie tych elementów powinno poradzić sobie z nadmierną pogłosowością i wzmacnianiem dźwięku w pomieszczeniach. Nie zapominajmy także o najprostszym rozwiązaniu, czyli po prostu o porozmawianiu z sąsiadem i poproszeniu go o ściszenie muzyki czy telewizora.
Problem hałasu ze strony sąsiadów jest o tyle skomplikowany, że zawsze to jedna strona jest poszkodowana, a druga często nie zdaje sobie sprawy z problemu. Warto liczyć na uprzejmość innych lokatorów i ich empatię, jednak na szczęście istnieją inne możliwe rozwiązania problemu. Z pewnością stanie się on mniej powszechny wraz z rozwojem świadomości Polaków o szkodliwości hałasu.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.