Sąsiedzkie hałasy spędzają sen z powiek - jak z nimi walczyć?
Grupa FLPR
ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Życie w budynku wielorodzinnym wiąże się z pewnym ryzykiem. Mimo że mieszkanie spełnia wszystkie nasze oczekiwania co do metrażu, wystroju i lokalizacji, istnieją czynniki, które mogą mocno zakłócić domowy spokój. Tym czynnikiem są sąsiedzi, a raczej dźwięki, jakie emitują. Dlatego warto poznać szereg rozwiązań, które zapewnią w domu ciszę.
Sąsiadów, tak jak rodziny, się nie wybiera. Kupując nowe mieszkanie od dewelopera, nie mamy pojęcia, kto znajdzie się za ścianą lub nad sufitem. Wprowadzając się do mieszkania z rynku wtórnego, również niełatwo jest to wybadać. Oczywiście nie zawsze winni głośnych dźwięków są lokatorzy. Często źródła problemu należy się doszukiwać w źle zaprojektowanym budynku.
Hałas bytowy
Mieszkańcy budynków wielorodzinnych bardzo często muszą mierzyć się z hałasem bytowym, który dzieli się na dźwięki powietrzne i uderzeniowe. Pierwsze to np. krzyk, dźwięk z telewizora, muzyka, a te drugie to głośne tupanie, przesuwanie mebli i inne, które oprócz dźwięku powodują drgania. Dźwięki powietrzne dochodzą zazwyczaj z mieszkań obok lub ponad naszym. Dźwiękoizolacyjność będzie w tym wypadku zależała od odpowiedniej konstrukcji ścian i stropów. Z kolei odgłosy uderzeniowe mogą dochodzić z lokali oddalonych nawet o kilka pięter. Na komfort akustyczny w naszej przestrzeni wpływać będzie wtedy konstrukcja podłogi w mieszkaniu, z którego dochodzą odgłosy.
Sposoby na hałas
Co możemy zrobić, aby w swoim mieszkaniu nie słyszeć krzyków sąsiadów i hałasu pochodzącego zza ściany? “Dźwięk rozchodzący się przez powietrze skutecznie wytłumi przedścianka akustyczna z płyt gipsowo-kartonowych na metalowym ruszcie z wypełnieniem z wełny mineralnej o grubości 5-10cm. Dodatkową poprawę uzyskamy, montując w naszym domu sufit podwieszany. Takie rozwiązanie nie tylko redukuje dźwięki powietrzne od sąsiada, ale także obniża poziom dźwięku wewnętrznego dzięki swojej wysokiej chłonności akustycznej - radzi Henryk Kwapisz ze Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach “Komfort Ciszy”.
Innym możliwym rozwiązaniem jest zainstalowanie na całej ścianie u sąsiada paneli akustycznych, które redukują pogłos i sprawiają, że w pomieszczeniu, z którego pochodzi źródło dźwięku, jest znacznie ciszej. Również odpowiednią aranżacją możemy nieco poprawić akustykę wnętrza. Wystarczy wprowadzić do mieszkania miękkie dywany, gęsto fałdowane zasłony z grubego materiału, meble tapicerowane czy też otwarte regały wypełnione książkami. Zestawienie tych elementów powinno poradzić sobie z nadmierną pogłosowością i wzmacnianiem dźwięku w pomieszczeniach. Nie zapominajmy także o najprostszym rozwiązaniu, czyli po prostu o porozmawianiu z sąsiadem i poproszeniu go o ściszenie muzyki czy telewizora.
Problem hałasu ze strony sąsiadów jest o tyle skomplikowany, że zawsze to jedna strona jest poszkodowana, a druga często nie zdaje sobie sprawy z problemu. Warto liczyć na uprzejmość innych lokatorów i ich empatię, jednak na szczęście istnieją inne możliwe rozwiązania problemu. Z pewnością stanie się on mniej powszechny wraz z rozwojem świadomości Polaków o szkodliwości hałasu.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.