Komunikaty PR

Schodami w górę i w dół

2023-07-26  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt

Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut

ul. Ludwika Rydygiera 14/14
50-249 Wrocław
gutpr|gutpr.pl| |gutpr|gutpr.pl
512078181
gutpr.pl

Element umożliwiający poruszanie się między różnymi poziomami, mający ogromny wpływ na estetykę i charakter całego pomieszczenia? To muszą być schody! Jednak wybór modelu doskonale pasującego do naszych wnętrz może być nie tylko wyzwaniem, ale również interesującą podróżą w czasie przez różne style architektoniczne. Czym się kierować w doborze schodów? Jak wygląda ich historia? Na te pytania odpowiadają ekspertki Galerii Wnętrz DOMAR – Sylwia Gulewicz-Wysocka i Aldona Mioduszewska.

Tradycyjne schody, które oddają ducha historycznego budynku? A może nowoczesne i minimalistyczne konstrukcje, dodające wnętrzu nowoczesności? Niezależnie od naszych preferencji, aktualnie możemy wybierać wśród wielu rodzajów schodów, które idealnie dopasujemy do każdego wnętrza, bez względu na jego styl. Jednak, czy taka możliwość istniała od zawsze? Jak wyglądają dzieje schodów?

Stopniowe odkrywanie historii

Jak się okazuje, historia schodów sięga tysięcy lat wstecz. Już starożytni Egipcjanie i Rzymianie korzystali z podobnych konstrukcji, choć wtedy były one zarezerwowane tylko dla wyjątkowych budowli i elitarnych obiektów. Jak mówi Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR, schody były niegdyś uważane za znak prestiżu i władzy. A dawne cywilizacje miały ich własne wersje, które spełniały zarówno praktyczne, jak i symboliczne funkcje:

– Starożytni Egipcjanie stosowali schody w piramidach i świątyniach. Wiele z nich miało wyraźne znaczenie religijne i służyły do połączenia sfery niebiańskiej z doczesnym światem. Słynne egipskie schody miały zwykle szerokie stopnie, co ułatwiało proces wznoszenia. Z kolei w Grecji, element ten był używany przy wejściu do budynku, a także jako miejsce spotkań i społecznych zgromadzeń. W Rzymie schody stanowiły natomiast element amfiteatrów, świątyń oraz innych miejsc publicznych. Co ciekawe, dopiero w średniowieczu, wraz z rozwojem zamków i katedr, schody zaczęły odgrywać bardziej praktyczną rolę. W tym czasie szczególnie popularne stały się schody spiralne, ponieważ zajmowały mniej miejsca i były łatwe do ukrycia w obrębie murów. Ten element, oprócz swojej funkcji praktycznej, często był zdobiony rzeźbami i dekoracjami, co zwiększało aspekt wizualny oraz dodawało schodom wartości.

Ekspertka Galerii Wnętrz DOMAR dodaje, że w renesansie schody stały się prawdziwym dziełem sztuki. Włoscy mistrzowie architektury – tacy jak Michał Anioł czy Leonardo da Vinci – tworzyli niesamowite konstrukcje, które były symbolem luksusu i prestiżu. Wiele z nich ozdobione było reliefami, kolumnami, posągami i innymi elementami dekoracyjnymi:

– Wraz z rozwojem technologii i rewolucją przemysłową, ewoluować zaczęły również schody. Te stalowe stały się popularne w okresie industrializacji, ze względu na swoją wytrzymałość i możliwość tworzenia skomplikowanych konstrukcji. Schody betonowe również zyskały na popularności – ze względu na swoją trwałość i elastyczność w projektowaniu.

Wejście w nowoczesność

Współcześnie dostępny jest szeroki wybór różnych typów schodów. A nowe materiały i technologie pozwalają na tworzenie coraz bardziej innowacyjnych i designerskich modeli. W którym momencie należy jednak myśleć o wyborze schodów?

– Najczęściej myślimy o tym we wczesnym etapie realizacji projektów. Wtedy niejednokrotnie jest tak, że zastajemy już schody, które powstają na etapie budowy – są to odlewane schody betonowe. Wtedy możemy dobrać do nich takie elementy jak stopnice i być może podstopnice. W przypadku, gdy mamy już wybraną podłogę, nasze schody mogą być także jej „kontynuacją” pod względem materiału. Inną możliwością jest, na przykład, zestawienie drewnianej podłogi oraz kamiennych schodów – lub odwrotnie – mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz DOMAR i dodaje: – Do schodów dobierzmy także piękne balustrady, które umożliwiają szeroką personalizację pod każdym względem. Istnieje wiele różnych stylów balustrad, począwszy od klasycznych, po nowoczesne, rustykalne czy minimalistyczne, które można dopasować do indywidualnych preferencji estetycznych.

Innym rozwiązaniem będą schody samonośne. Dają one pole do popisu tym, którzy projektują swoją przestrzeń od podstaw i chcą stworzyć niesamowite schody-rzeźby. Można powiedzieć, że jest to samodzielna konstrukcja, którą można usytuować w dowolnym miejscu, także tam, gdzie pozostałe elementy budynku nie przenoszą obciążeń. Cechują się atrakcyjnym wyglądem i lekkością, dzięki której idealnie podkreślają przestrzenność aranżacji. Dodatkowo, schody samonośne mogą być dostosowane do różnych wnętrz, zapewniając optymalne wykorzystanie przestrzeni i tworząc efekt wow.

– Taki rodzaj schodów świetnie sprawdzi się we wnętrzach bardzo nowoczesnych, otwartych i jasnych. Dzięki zastosowaniu, na przykład, szyby i mocowania w ścianie, otrzymujemy efekt lewitujących stopni. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu hartowanego szkła, nasze wnętrze będzie jeszcze jaśniejsze i optycznie większe – podpowiada ekspertka Galerii Wnętrz DOMAR.

Dla tych, którzy wolą bardziej klasyczne rozwiązania, doskonałe będą schody ze środkowym mocowaniem, dopełnione metalowymi łącznikami. Jak mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka, nawiązanie do metalowych elementów również w balustradzie oraz wzbogacenie schodów o drewno sprawia, że konstrukcja nabiera nowoczesnego i industrialnego charakteru, tworząc interesujący kontrast na tle innych elementów wnętrza. Kluczowe jest jednak harmonijne połączenie wszystkich elementów projektu, takich jak materiały, kolory i proporcje, aby stworzyć spójną i efektowną kompozycję wizualną:

– Awangardowe rozwiązanie mogą stanowić również policzki metalowe po dwóch stronach i drewniane stopnie, które mogą być metalowe lub… szklane. To dopiero szaleństwo!

Ikona elegancji – schody kręcone

Schody kręcone to fascynujący i elegancki element architektury, który dodaje wyjątkowego charakteru i stylu do wnętrza. Tego typu konstrukcje charakteryzują się owalnym kształtem. Konstrukcja zazwyczaj składa się z pionowego słupa , wokół którego stopnie układają się spiralnie. Schody kręcone mają niepowtarzalny urok i są idealnym rozwiązaniem w przypadku ograniczonej przestrzeni, ponieważ umożliwiają efektywne wykorzystanie miejsca. Są także często używane w eleganckich rezydencjach, willach czy budynkach o unikalnym designie, tworząc imponujący punkt centralny i zapewniając płynne przechodzenie między piętrami.

– Schody kręcone są kojarzone z Francją. To nie przypadek, gdyż są ważnym elementem architektury tego kraju. Francuscy architekci i projektanci od wieków wykorzystywali schody kręcone jako wyrazisty element w prestiżowych budynkach, takich jak zamki, pałace czy rezydencje. Słynne przykłady francuskich kręconych schodów można znaleźć w takich miejscach jak pałac wersalski, Luwr czy katedra Notre-Dame w Paryżu. Charakteryzują się one często bogatą ornamentyką, precyzyjnym wykonaniem i eleganckimi detalami. Schody kręcone we francuskim stylu są często oparte na klasycznym wzornictwie, wykorzystując łuki, kolumny, rzeźbione detale i wysokiej jakości materiały. Wielu projektantów wnętrz nadal czerpie inspirację z tradycji schodów kręconych, tworząc nowoczesne interpretacje tego elementu – często w stylach industrialnych – dodaje architektka Galerii Wnętrz DOMAR.

Jak dobrać schody?

Dobór schodów zależy od kilku czynników, takich jak dostępna przestrzeń, funkcjonalność, styl i budżet. Przed podjęciem decyzji, zmierzmy dostępną przestrzeń. Następnie rozważmy, jak często schody będą używane i przez jakie osoby. Ważne jest również dopasowanie materiałów i wykończenia schodów do stylu wnętrza. Wskazując preferencje estetyczne, nie zapomnijmy również o uwzględnieniu posiadanego budżetu, aby znaleźć odpowiednią równowagę między jakością, a kosztami.

Doskonałym miejscem do poszukiwania wymarzonych schodów jest wrocławska Galeria Wnętrz DOMAR.  W salonach wielu producentów znajdziemy najmodniejsze modne modele schodów oraz ich elementy, doskonale sprawdzające się w tworzeniu pięknych i charakterystycznych wnętrz. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: GutPR Hanna Gehrke - Gut
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie
Dom Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
2024-12-24 | 00:21

Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?

Czy łazienka może być modna i ponadczasowa jednocześnie? Kluczem do takiego efektu jest odpowiednia paleta barw, która łączy w sobie harmonię, elegancję i przytulność - element

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy

Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.

Prawo

Tak zwana sztuczna twórczość coraz popularniejsza. Wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich

Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także wątpliwości dotyczące ochrony dzieł, z których AI się uczy. Narzucanie prawnych zakazów i obostrzeń może jednak nie przynieść efektów.

Podróże

Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie

Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.