Sezon grzewczy – postaw na bezpieczeństwo, ekologię i… niższe rachunki
Made in PR
Wejnerta 26/2
02-619 Warszawa
k.okragly|madeinpr.pl| |k.okragly|madeinpr.pl
603185005
www.madeinpr.pl
Polska jest jednym z najdroższych krajów pod względem kosztów utrzymania domu – przeciętna rodzina przeznacza na to blisko 800 zł miesięcznie, czyli aż 15,8% domowego budżetu.[i] Z kolei 70% wydatków gospodarstw domowych pochłania ogrzewanie i wentylacja[ii]. Wybór dobrego dla środowiska rozwiązania to nie tylko korzyść dla portfela, ale również troska o bezpieczeństwo wszystkich domowników.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w naszym kraju jest ok. 3,6 mln, powstałych głównie przed 1989 r., budynków o niskiej efektywności energetycznej. Szacuje się, że samo ich docieplenie przyniosłoby roczną oszczędność ponad 995 mln m³ gazu i ponad 1,6 mln ton węgla. Aby przyspieszyć te zmiany, od 2021 roku będą obowiązywały nowe przepisy budowlane w zakresie wymiany kotłów, tzw. „kopciuchów”, oraz wymiany nieszczelnych okien i docieplenia budynków. Może to pozytywnie wpłynąć na środowisko oraz… wysokość codziennych rachunków.
Dokąd po dotację na wymianę pieca?
„Czyste powietrze”[iii] to program skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych. W ramach wsparcia można otrzymać dopłaty do wymiany zanieczyszczających powietrze starych pieców na „czystsze” źródła energii, takie jak pompa ciepła czy wentylacja mechaniczna. Dotacja obejmuje również wymianę stolarki okiennej i drzwiowej czy instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej). Jak można przeczytać na stronie programu, ocieplenie budynku połączone z wymianą okien pozwala zmniejszyć roczne wydatki na ogrzewanie nawet o 40%. Co ważne, umowy na dofinansowanie będą podpisywane aż do 2027 r.
W przypadku nieruchomości, których jedynym źródłem ogrzewania jest piec na węgiel lub drewno, warto zainteresować się Programem Ograniczania Niskiej Emisji [iv], który jest realizowany przez poszczególne samorządy.
Taniej, ale również bezpieczniej
Wymiana pieca na nowy i ekologiczny to nie tylko znaczna oszczędność finansowa, ale również inwestycja we własne bezpieczeństwo. Sezon grzewczy oznacza niestety także rosnące zagrożenie pożarowe. Jak wynika z danych Państwowej Straży Pożarnej [v], w ubiegłym roku aż 12 tys. razy strażacy musieli radzić sobie ze skutkami niebezpiecznych sytuacji wywołanych nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych na paliwo stałe. Z kolei wady urządzeń i instalacji elektrycznych odpowiadały za prawie 6 tysięcy interwencji. – Aby nie dopuścić do powstania niebezpiecznej dla zdrowia i życia sytuacji, trzeba pamiętać o regularnych przeglądach instalacji i właściwym użytkowaniu sprzętów, ale także o stosowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa – przypomina Agnieszka Włodarska-Poloczek, ekspert firmy Wiener.
|
Pamiętaj o regularnych przeglądach
Jednym ze skutecznych sposobów ochrony przed skutkami pożaru jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia nieruchomości. Większość dostępnych na rynku polis obejmuje ochronę przed skutkami zdarzeń losowych, takich jak pożar, uderzenie pioruna, czy uszkodzenie mienia w wyniku przepięć. Trzeba jednak pamiętać, że na wypłatę odszkodowania może mieć wpływ właściwe wykonywanie obowiązkowych przeglądów budynku i jego poszczególnych elementów. Właściwa konserwacja instalacji zapewnia więc podwójne bezpieczeństwo – z jednej strony zapobiega niebezpiecznym sytuacjom, ale również ułatwia uzyskanie odszkodowania na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń.
|
[i] MojaFirmaInfor.pl (https://mojafirma.infor.pl/budzet-domowy/tanie-mieszkanie/250839,Koszty-utrzymania-mieszkania-najwyzsze-w-Polsce-i-Slowacji.html)
[ii] RAPORT: Polska ocieplona (https://lepiejbezsmogu.pl/baza-wiedzy/polskaocieplona/)
[iii] CzystePowietrze.eu (https://czystepowietrze.eu/program-czyste-powietrze/o-programie/)
[iv] NiskaEmisja.pl (https://www.niskaemisja.pl/program_ograniczenia_niskiej_emisji/)
[v] https://dane.gov.pl/pl

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie

Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Żywienie

Sylwia Bomba: Stosuję zasadę żywieniową 80/20. Raz w tygodniu jem z córką kebaba i organizm wybacza mi to
Influencerka przekonuje, że są takie momenty czy okoliczności, kiedy w swoim jadłospisie pozwala sobie na więcej. Jej zdaniem każdy powinien robić sobie taki „oszukany dzień” i spełniać wtedy swoje zachcianki żywieniowe. Oczywiście nie po to, żeby się najeść do syta, ale zaspokoić apetyt chociażby na coś słodkiego. Sylwia Bomba przyznaje, że do jej dietetycznych grzeszków należą: kebab, popcorn i cola.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Gwiazdy
Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj

Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.