Stalowe ogrodzenia według autorskich wzorów
Trwa sezon budowlany. W tym roku jest nawet intensywniejszy niż w poprzednich latach, ponieważ pandemia obudziła w nas potrzebę urządzania się, remontowania, poprawiania estetyki wnętrz, ich funkcjonalności i bezpieczeństwa na wypadek gdyby…
Budowę własnego domu zwykle zaczyna się od ogrodzenia terenu. Płoty to trochę nasza polska specjalność, ale w tym roku nawet nadbałtyckie parawany przestały być tematem do żartów. Po prostu okazały się dobrym “patentem” na ten pandemiczny czas. Dzięki solidnemu ogrodzeniu prywatnej działki czujemy się bezpiecznie i nikt nieproszony nie wtargnie na nasze podwórko.
Płot cięty laserem
Mamy wielowiekową rustykalną kulturę płotów drewnianych. Nie pasują one jednak do nowoczesnych miejskich osiedli. Zwykła siatka ogrodzeniowa natomiast nie daje wystarczającej intymności w miejscach, gdzie domy stoją blisko siebie. Inwestorzy szukają więc nowych rozwiązań. Materiałem, który ostatnio cieszy się coraz większym powodzeniem jest stal. Nowoczesna technologia pozwala na dowolne kształtowanie dużych połaci blachy, nawet tych o większej grubości.
- Stalowe panele ogrodzeniowe to pozycja z naszej oferty, która zdecydowanie zyskuje zwolenników - mówi Piotr Świrko, właściciel białostockiej firmy alu-frost, specjalizującej się w cięciu laserem i produkcji akcesoriów samochodowych. - Szczególnie widoczne jest to w tym roku. Klientów przekonują cztery argumenty: trwałość, estetyka, szybki montaż i stosunkowo niskie koszty.
Dla kupujących liczy się też oryginalność. Poza standardowymi motywami, dostępnymi od ręki, można zamówić panele według własnego wzoru. Duże metalowe powierzchnie da się wycinać laserem w dowolne motywy. Do alu-frost niektórzy klienci zgłaszają się z autorskimi projektami. Chcą, by ogrodzenie pasowało do ogólnego charakteru posesji i budynków. Poza kształtem mogą też wybrać kolor. Większości paneli nadaje się barwę w procesie malowania proszkowego, które zabezpiecza też przed korozją.
Aluminium, ocynk, stal
Największy panel jaki w alu-frost można wyciąć laserem i dostarczyć w dowolne miejsce Polski ma wymiary 1,48 na 2,98 m. W zakładzie do produkcji ogrodzeń stosowane są trzy rodzaje stali. Aluminiowe nie są ciężkie, ale za to bardzo trwałe. Nie wymagają konserwacji, nie ma też potrzeby, by zabezpieczać je dodatkowo farbą. Znakomicie pasują do industrialnych, nowoczesnych nieruchomości.
Z kolei panele z ocynku stanowią doskonały, ale bardziej estetyczny zamiennik popularnej siatki ogrodzeniowej. Powierzchnia stali cynkowej posiada właściwości antykorozyjne, które traci, gdy zostanie przecięta. Aby uniknąć wystąpienia ognisk rdzy na panelu, zalecane jest ich malowanie.
Opcją alternatywną jest ogrodzenie ze stali konstrukcyjnej. Ze względu na swoje właściwości, też powinno zostać pomalowane proszkowo, bo w innym przypadku będzie korodować. Dzięki malowaniu, można je dopasować do otoczenia i pozostałych elementów, które znajdują się w ogrodzie czy przy ulicy. Najpopularniejszym kolorem jest w ostatnim czasie antracyt i standardowy czarny. Panele ze stali konstrukcyjnej mają także niepodważalne atuty, dla których są chętnie wybierane przez klientów – są bardzo wytrzymałe i stabilne. Pozwalają na dużą kreatywność w kwestii dekoracyjnych wzorów. Można je też przycinać do dowolnych rozmiarów.
Stalowe balustrady schodowe
Atutem stalowych ogrodzeń - w porównaniu do cynkowej siatki ogrodzeniowej - jest też łatwość ich montażu. Panele osadza się na słupkach. Jeśli są one wcześniej przygotowane, z montażem można się uporać nawet w jeden dzień. Koszt ogrodzenia metalowego jest zbliżony do tego z drewna. Trzeba się liczyć z wydatkiem około 300 zł za panel, ale jego trwałość jest dużo większa. To inwestycja na długie lata. Ponadto panele nie wymagają już żadnej dodatkowej konserwacji.
- Kwestia kosztów i szybkości wykonania sprawia, że tego typu nowoczesne rozwiązania coraz częściej przenoszone są także do wnętrza domów - dodaje Piotr Świrko, prezes alu-frost. - Mamy coraz więcej zleceń na balustrady schodowe. Robimy je według projektu klienta, który dopasowuje wzór do wystroju całego mieszkania. Mamy na koncie kilka takich realizacji i efekt jest świetny. Dlatego wróżę, że niedługo będzie to modny trend w projektowaniu wnętrz.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Tadeusz Drozda: Po 52 latach kariery na estradzie wystąpię nie jako artysta kabaretowy, ale jako piosenkarz. Jak przed każdym debiutem jest trema
Podczas najbliższej edycji Polsat Hit Festival satyryk zaprezentuje się w nietypowej dla siebie roli – zamiast jak zwykle rozśmieszać publiczność do łez, zaśpiewa. W trakcie koncertu „Gdzie się podziały tamte prywatki” w jego wykonaniu będzie można usłyszeć dwa wielkie przeboje wylansowane przed laty przez Krzysztofa Krawczyka i Andrzeja Zauchę. Tadeusz Drozda podjął wyzwanie, zapowiada, że postara się mu sprostać, a jednocześnie nie ukrywa, że nieco się stresuje chociażby z tego powodu, że wśród nowego pokolenia artystów nie ma zbyt wielu znajomych.
Muzyka
Bryska: Dla mnie Opera Leśna to bardzo sentymentalne miejsce. Jako dziecko oglądałam festiwale w Sopocie, a teraz sama mogę na nich występować

Wokalistka przyznaje, że z dużą radością przyjęła zaproszenie do udziału w Polsat Hit Festiwal 2025. Dla niej bowiem występ w Operze Leśnej w Sopocie ma niezwykle sentymentalny wymiar. Jeszcze będąc dzieckiem oglądała w telewizji koncerty z Sopotu i marzyła, by kiedyś stanąć na tej kultowej scenie. Marzenie się spełniło i teraz, kiedy tylko ma taką możliwość wraca do tego amfiteatru z ogromną przyjemnością. W piątek Bryska zaśpiewa w koncercie „Radiowy Przebój Roku”.
Transport
Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.