Stylowo w kuchni: salonowy szyk

Małgorzata Wnorowska
Forestor
ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Najpierw kuchnia wyszła na salony, a obecnie estetyka salonu coraz śmielej wkracza do przestrzeni kuchni i dyktuje bardziej wyszukany styl aranżacji, dostosowany do wymogów reprezentacyjnej przestrzeni. Meble kuchenne, które wyglądają niczym elegancka zabudowa salonowa, stały się pięknym zwieńczeniem strefy wypoczynkowej.
Kuchnia nie tylko zintegrowała się ze strefą dzienną, ale stała się jej ozdobą. Elegancka forma oraz efektowne dekory zachwycają pięknem i doskonale maskują roboczy charakter pomieszczenia. Meble, w które je wyposażamy, coraz bardziej j przypominają zabudowę salonową. Kuchnia już dawno wymknęła się tradycyjnym ramom, a my oczekujemy od niej znacznie więcej niż tylko podstawowych funkcji. Tutaj się gotuje i przechowuje zapasy spożywcze, ale kuchnię się również podziwia!
- Jest funkcjonalnie urządzona, dobrze wyposażona, z wygodnie i optymalnie zagospodarowaną strefą przechowywania i dopracowana w najdrobniejszych detalach. Współczesna kuchnia to coś więcej niż tylko miejsce do gotowania, dlatego zachwyca estetyką, pięknymi detalami i wizualnym porządkiem – potwierdza Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka firmy KAM. - W kuchni zrobiło się bardzo szykownie, a ona sama stała się reprezentacyjnym przedłużeniem salonu, dlatego znajdziemy w niej rozwiązania wzornicze charakterystyczne wcześniej dla tej bardziej oficjalnej strefy domowej. Nowocześnie urządzone kuchnie są nie tylko praktyczne i funkcjonalne, ale bardzo ładne.
Mocny akcent na zabudowę w kuchni to duża zmiana wobec neutralnych aranżacji, które jeszcze do niedawna dominowały we wnętrzach. Obecnie meble wysuwają się na pierwszy plan. Zamiast minimalistycznych szafek kuchennych, które miały wtopić się w tło i pozostać niemal niezauważonymi, bardziej skłaniamy się ku meblom, które przyciągają uwagę atrakcyjną formą, ładnym dekorem i gustownymi ozdobnikami.
Swoją pozycję coraz mocniej ugruntowują ekskluzywnie wyglądające zabudowy kuchenne z frontami w dekorach drewna. Pięknie podkreślają one wyjątkowy charakter mebli, dodając im szyku i klasy. Dobrze komponują się z blatami, których powierzchnię zdobi rysunek granitu lub marmuru. Połączenie tych dwóch motywów wzorniczych: drewna i kamieni szlachetnych jest ponadczasowe i uniwersalne, a przy tym eleganckie i zawsze się obroni. Stylowego i „salonowego” charakteru meblom w aranżacjach kuchennych dodaje również bardzo popularna czerń, a walory estetyczne podbijają delikatne, ale wyraziste witryny z dużymi frontami ze szkła.
- Kiedyś ważne miejsce w kuchni zajmował kredens, dzisiaj jego funkcję praktyczną i estetyczną przejęły witryny, które wprowadzają dodatkowy walor dekoracyjny do zabudowy meblowej. Fronty z dużą, przeszkloną powierzchnią wyglądają reprezentacyjnie, dlatego same w sobie są ozdobą a dodatkowo pozwalają ładnie wyeksponować naczynia i zastawę stołową, co również wzbogaca wizualnie aranżacje – wyjaśnia projektantka.
Warto zwrócić uwagę na modne i efektownie wyglądające połączenie witryn z elementami drewnianymi. Ciekawym pomysłem są na przykład półeczki na wino z drewna ukryte w szafce ze szklanym frontem. Wyglądają atrakcyjnie, a meble prezentują się bardziej prestiżowo.
W kuchni, która ma być dopełnieniem i ozdobą salonu, warto postawić również na złoto. Szlachetna barwa podkreśli elegancki wygląd mebli. Doskonale współgra z usłojeniem drewna, ciemnymi wybarwieniami i szkłem. Wnętrze zyska odpowiedni klimat pod warunkiem jednak, że z dodatków w kolorze złota korzystamy z wyczuciem i umiarkowaniem.
W tak urządzonych kuchniach większego znaczenia nabiera wybór okładziny ściennej nad blatem roboczym. Tradycyjne płytki ceramiczne, które kojarzą się ze strefą roboczą, ustąpiły miejsca wielkoformatowym dekorom inspirowanym niezwykłą urodą kamieni szlachetnych lub drewnem, które zachwyca wyjątkowym rysunkiem usłojenia.

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie

Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii


Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Muzyka

Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system
Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.
Konsument
Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.
Prawo
Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prekonsultacje dotyczące dalszych etapów reformy opieki wczesnodziecięcej i podkreśla, że jest to jedno z kluczowych zadań podjętych przez resort. Ma to pomóc w zatrzymaniu negatywnych trendów demograficznych. W 2024 roku w Polsce urodziło się 252 tys. dzieci, czyli o ponad 20 tys. mniej niż w poprzednim roku i najmniej w całym okresie powojennym.