Świąteczne porządki
Adventure Media
Batorego 7
47-400 Racibórz
magdalena.matusik|adventure.media.pl| |magdalena.matusik|adventure.media.pl
604231738
www.adventure.media.pl
Każda drewniana podłoga wymaga pielęgnacji oraz okresowej konserwacji, w innym wypadku może stracić swoje walory estetyczne i praktyczne. Jednak zimą pielęgnacja ta wymaga przestrzegania kilki ważnych zasad.
Odpowiedni poziom wilgotności powietrza
Drewno dębowe jest materiałem higroskopijnym, które reaguje na zmieniające się warunki w otoczeniu. Jeśli nie zadbamy o właściwy poziom wilgotności w pomieszczeniu, na posadzce mogą pojawić się szczeliny, pęknięcia czy wybrzuszenia. - Na etapie montażu podłogi, elementem zapobiegania takim sytuacjom jest pozostawienie szczeliny dylatacyjnej (równej grubości deski) min. przy ścianach, wokół filarów, czy np. rur. Wilgotność powietrza trzeba kontrolować także podczas eksploatacji podłogi. To kwestia istotna przez cały rok, ale zimą zwłaszcza; gdy powietrze jest suche, a okna otwierane rzadziej niż latem czy wiosną - mówi Sebastian Kos, ekspert marki Chapel Parket. Jeśli poziom wilgotności jest zbyt duży, zadbajmy o odpowiednią cyrkulację powietrza. Z kolei przy niskiej wilgotności najrozsądniej zaopatrzyć się w nawilżacz. Przypominamy: optymalny poziom wilgotności względnej powinien mieścić się w przedziale 45-60 proc., natomiast temperatura powinna wynosić od 15 do 24 stopni Celsjusza. Warto dodać, że takie warunki są korzystne nie tylko dla drewna, ale również domowników.
Stopniowe przygotowanie do sezon grzewczego
Coraz większą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe, na którym montowane może być naturalne drewno. Co zrobić, by w pełni cieszyć się z tego rozwiązania? - Maksymalna temperatura użytkowa mierzona przy posadzce nie powinna przekraczać 28 stopni Celsjusza. Temperatura powinna być stopniowo zmieniana, maksymalnie o 1-2 stopnie dziennie. To niezwykle istotne, szczególnie na początku sezonu grzewczego oraz po jego zakończeniu. Gwałtowne zmiany temperatur mogą doprowadzić do uszkodzenia podłogi. Niekorzystne są również znaczące różnice między temperaturą w dzień i w nocy - przypomina Sebastian Kos.
Właściwa pielęgnacja
O tym, jak odpowiednio dbać o dębową podłogę, powinien poinformować nas sam producent. W ulotce dołączonej do zakupionego towaru zawarte są najważniejsze informacje dotyczące okresowej konserwacji oraz codziennej pielęgnacji. Stosujmy się do wszystkich zaleceń i wskazówek dotyczących podłogi (warto zakupić polecane środki czystości czy stosować się do terminów olejowania). Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasza podłoga będzie piękna i funkcjonalna przez długie lata.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Doda: Zostawiłam po sobie niesamowite dzieło filmowe, ale nie myślę o powrocie do branży. Mam za dużą traumę
Trwa 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, a plejada gwiazd z całego świata obiera kierunek Lazurowe Wybrzeże. Doda, która trzykrotnie uczestniczyła w tym wydarzeniu, przyznaje, że niektóre zasady obowiązujące na gali i na czerwonym dywanie były dla niej wręcz nie do zaakceptowania. Dorota Rabczewska podkreśla, że tym razem nie wybiera się do Cannes. Nie planuje też współpracy z branżą filmową.
Muzyka
Piotr Kupicha: Feel to jeden z ostatnich bastionów żywego rock’n’roll’owego grania. Myślę, że to jest klucz do tego, że jesteśmy na scenie już 20 lat

Lider zespołu Feel przyznaje, że 2025 rok jest szczególnym w ich karierze, świętują bowiem 20-lecie istnienia. Muzyk nie kryje wzruszenia i jest dumny z tego, że udało im się przetrwać w branży przez tyle lat i odnieść duży sukces. Swój jubileusz grupa będzie świętować w piątek, 23 maja podczas Sopot Hit Festival. Z tej okazji nie zabraknie niespodzianek. Na scenie pojawi się chociażby Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.
Problemy społeczne
60 proc. młodych ludzi chce posiadać mieszkanie na własność. Główna bariera to brak wkładu własnego

Posiadanie własnego mieszkania jest aspiracją większości młodych Polaków – wskazują dane badaczy z SGH. Jednak ze względów finansowych jest ono dostępne dla części z nich, a na dodatek wiąże się ze zobowiązaniem na kilkadziesiąt lat. W luce czynszowej, czyli w sytuacji, gdy kogoś nie stać na zakup własnego M, ale jest zbyt bogaty na mieszkanie komunalne, jest ok. 35 proc. społeczeństwa. I to dla tej grupy potrzebna jest oferta państwa. Budownictwo społeczne mogłoby być alternatywą, ale nie odpowiada na potrzebę posiadania nieruchomości na własność.