Świetlne trendy 2021: kuchnia w paski
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Domeną nowoczesnej kuchni jest spójność, dlatego najlepiej sprawdzą się w niej taśmy LED, które pozwalają uzyskać jedną linię światła. Są piękną dekoracją i pozwalają budować atmosferę. W kuchniach z ciemnymi meblami, które są i będą w modzie, nastrojowe światło to bohater pierwszoplanowy.
W kuchni najszybciej zmieniają się kolory. Zanikają jasne, ustępując miejsca ciemniejszym. W 2021 roku wszechobecne będą czerń, szarość i antracyt. Wielką trójkę ciemnych kolorów uzupełnią wykończenia w naturalnych barwach. – To szybki, postępujący trend, który był wyraźny w 2020 roku. W 2021 coraz częściej będziemy widywać kuchnie w ciemnych kolorach połączonych z wykończeniem drewnianym lub wykonanym z materiałów imitujących drewno – przewiduje Michał Kichler, menedżer produktu i marketingu w firmie Häfele.
Barwa światła zdalnie sterowana
W parze z ciemnymi barwami musi iść odpowiednie oświetlenie, które wprowadza balans i podkreśla kolory. To ważne szczególnie w takich krajach jak Polska, gdzie liczba dni słonecznych nie przekracza stu, a jesienią i zimą zmierzch zapada szybko. – Musimy zatem często zastępować światło naturalne tym sztucznym. W znacznym stopniu wpływa to na nasze samopoczucie i nastrój. Odczuwamy to zwłaszcza teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu. Powinniśmy więc mieć możliwość dostosowania światła do pory dnia czy do aktualnego momentu, inaczej mówiąc: potrzeby chwili – wskazuje ekspert.
Chodzi o możliwość przełączania temperatury barwowej światła pomiędzy ciepłą a zimną. Barwa światła buduje nastrój, atmosferę, a to coraz ważniejsza rola światła, także w kuchni, gdzie inna barwa sprawdzi się o środku dnia, a inna wieczorem. – Możliwość zmieniania temperatury barwowej dają nam taśmy LED Multi White – informuje Michał Kichler. – Można je zintegrować z systemami nowej generacji, które pozwalają zdalnie sterować także natężeniem światła, a nawet programować swojego rodzaju świetlne sceny, scenariusze. Kontrolujemy światło przy pomocy telefonu lub przełącznika komunikującego się w technologii Bluetooth Mesh, całkowicie rezygnując z przewodów. To bardzo wygodne i funkcjonalne. Przyzwyczailiśmy się, że coraz więcej rzeczy w domu obsługujemy zdalnie. Tego samego chcemy od oświetlenia – dodaje.
Nastrojowe paski światła
To właśnie taśmy LED będą w nowym roku głównymi bohaterami, całkowicie zastępując bardzo popularne do niedawna światło punktowe. Nowoczesne kuchnie są bowiem wyrażone za pomocą linii, które przebiegają przez nią w sposób równomierny i ciągły. Paski światła wpisują się w ten trend znakomicie. – Najlepiej jak punkty świetlne, czyli diody LED w taśmach, są niewidoczne, a zlewają się w jednolite światło na całej długości taśmy – podpowiada Michał Kichler.
Taśmy mają jeszcze jedną cechę, która stała się bardzo pożądana w ostatnim czasie – mogą być schowane. Umieszcza się je tak, aby świeciły z tyłu mebla, z boku lub z dołu. Wtedy subtelnie ozdabiają wnętrze i delikatnie wydobywają meble z tła. Oświetlenie powinno być cienkie – dostępne są taśmy szerokości zaledwie 5 mm – i wywoływać wrażenie smukłego paska. – Minimalistyczne kuchnie, które są i będą w modzie, uwielbiają takie oświetlenie. Zresztą nie tylko kuchnie, bo taśmy LED dekorują obecnie wszystkie pomieszczenia – zauważa przedstawiciel firmy Häfele.
Temperaturę barwową taśm bez problemu można dobrać do stylu mebli, ale liczą się jeszcze inne elementy. W tej kwestii producenci oświetlenia musieli się dostosować do zmieniających się trendów, więc dodatkowo udostępniają profile, a nawet klosze w kolorze czarnym i innych ciemnych barwach.
Kiedyś najbardziej liczyła się użytkowa funkcja światła. Teraz chodzi przede wszystkim o dekorację i budowanie odpowiedniego klimatu, który dodatkowo można zmieniać w zależności od nastroju. I to kilkoma kliknięciami w telefonie.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.