Sypialnia, która wspiera zdrowy sen
Wystrój sypialni ma niebagatelny wpływ na jakość naszego odpoczynku i snu. Odpowiednio dobrane łóżko, optymalna twardość materaca, a nawet kolory ścian czy rodzaj podłogi mogą zdecydować o tym, czy będziemy czuć się zrelaksowani, czy wręcz przeciwnie – nadal pobudzeni do działania. Jak więc zaaranżować przestrzeń sypialni, by stała się ona domową oazą spokoju?
Sypialnia to pomieszczenie, w którym spędzamy jedną trzecią życia. Warto więc zadbać o to, aby pokój był nie tylko piękny, ale też funkcjonalny. Tutaj każdy element aranżacji ma znaczenie i może wpływać na samopoczucie. Pierwszym krokiem, jaki należy poczynić, niekoniecznie musi być wybór łóżka. My polecamy zacząć od… podłogi.
Co na podłogę w sypialni?
– Częstym wyborem wśród klientów, którzy urządzają sypialnię, są podłogi winylowe. Dlaczego? Ponieważ z jednej strony idealnie imitują naturalne drewno, z drugiej zaś są ciepłe, miękkie i ciche, co w przypadku pokoju do spania jest ogromną zaletą. Chodzenie po nich na boso jest przyjemne, nie powoduje żadnego dyskomfortu – mówi Robert Chmielewski, właściciel białostockiego salonu podłóg Bento. – Panele winylowe wyróżnia ponadto odporność na wilgoć oraz wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Wybór wśród tego typu podłóg jest tak bogaty, że bez trudu dopasujemy je do stylu konkretnego wnętrza.
Inną popularną opcją jest drewniana podłoga, która ze względu na naturalny, oddychający materiał, tworzy w sypialni przyjazny mikroklimat sprzyjający snu. Długie i szerokie deski lub mniejsze klepki ułożone we wzór jodełki są trwałe, piękne, a dzięki niepowtarzalnym rysunkom usłojenia, możemy uzyskać ciekawe efekty aranżacyjne – od minimalistycznego industrialu po bogaty vintage. Co ważne, deskę warstwową ułożymy nawet na ogrzewaniu podłogowym.
– Drewniany parkiet jest przeważnie droższy od paneli winylowych czy laminowanych, ale to bezkompromisowa inwestycja w jakość, ekologię i stylowy wygląd. Taka podłoga wymaga nieco większej pielęgnacji, jednak z pewnością odwdzięczy się nam – stworzy klimat na lata i będzie pięknie się “starzeć” – przekonuje ekspert z Bento.
Łóżko i materac – podstawa dobrego snu
Wybierając łóżko do sypialni, powinniśmy kierować się przede wszystkim jego funkcjonalnością i wygodą. Nie ma uniwersalnych zasad dotyczących doboru rozmiaru ramy, zagłówka czy twardości materaca – to kwestie bardzo indywidualne. Możemy jednak kierować się kilkoma wskazówkami.
– Jeśli chodzi o rozmiar łóżka, do sypialni najczęściej wybiera się opcję dwuosobową, której szerokość wynosi od 140 do nawet 200 cm. Na największe rozmiary z reguły decydują się młodzi rodzice, którzy w nocy często dzielą przestrzeń ze swoimi dziećmi. O rozmiarze decyduje jednak często powierzchnia sypialni, ale przede wszystkim trzeba wziąć tu także pod uwagę nasze osobiste preferencje – zazwyczaj wiemy, jaka przestrzeń zapewni nam komfortowy odpoczynek – tłumaczy Marta Kwaśniewska ze sklepu Iguane.pl.
Materac to kolejna, kluczowa sprawa, której powinniśmy poświęcić nieco więcej czasu. Do wyboru mamy kilka typów – np. sprężynowe, kieszeniowe, piankowe, lateksowe i termoelastyczne. Dobry materac nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki, nie istnieje także idealne wypełnienie, które sprawdzi się u wszystkich.
– Najlepiej wypróbować materac przed jego zakupem, to znaczy położyć się na nim całym ciężarem ciała i poleżeć tak przez kilka minut. Tylko w ten sposób będziemy w stanie sprawdzić, czy faktycznie jest nam wygodnie – radzi ekspertka z Iguane.pl i dodaje: – Warto ponadto zwrócić uwagę, czy dany materac zawiera różne pola twardości, w zależności od nacisku. Zapewniają one bowiem równe podtrzymanie wszystkich partii ciała, bez ryzyka tworzenia się deformacji.
Dobrze jest, aby pokrowiec materaca miał właściwości antyalergiczne i chłodzące, a wkład zapewniał cyrkulację powietrza, która zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów. To z pewnością podniesie komfort snu i zapewni użytkowanie na długie lata.
Zadbaj o otoczenie – kolory i światło
Kolory ścian oraz odpowiednie oświetlenie dopełnią aranżację sypialni, która wspiera zdrowy sen. Jeśli chodzi o barwy, warto postawić na te bardziej stonowane, które sprzyjają relaksowi i wyciszają umysł. Sprawdzą się tu wszelkie odcienie beżu, szarości, zieleni, niebieskiego, bieli czy kości słoniowej.
– Te propozycje mogą być bazą dla większości ścian w sypialni, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby jedną z nich, na przykład za łóżkiem, zaaranżować w nieco odważniejszy sposób. Niezwykle ciekawymi propozycjami są wszelkie elementy tapicerowane, tworzące na ścianie duży zagłówek, elegancka sztukateria, drewniane lamele czy przestrzenne, nowoczesne panele 3D. Wszystko zależy od stylu, w jakim chcemy urządzić nasze pomieszczenie – mówi specjalistka z Iguane.pl.
Ostatnią rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest dobór oświetlenia. W sypialni zarówno oświetlenie górne, jak i punktowe powinno rzucać ciepłe światło, które nada przytulności i ułatwi wyciszenie umysłu po ciężkim dniu. To w połączeniu z wygodnym łóżkiem i harmonijnie zaprojektowanym pomieszczeniem, z pewnością podniesie komfort naszego snu.
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Luksus, który nie przytłacza
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Finanse
Zbiórki internetowe przestały się już kojarzyć wyłącznie z finansowaniem leczenia. Ludzie zbierają także na podstawowe potrzeby i realizację marzeń
Połowa Polaków wspiera zbiórki charytatywne online – wynika z raportu przygotowanego przez SW Research dla Allegro. Najczęściej przekazujemy datki na pomoc humanitarną związaną z kataklizmami, wsparcie chorych, pomoc dzieciom czy zwierzętom. Jeszcze do niedawna zbiórki internetowe kojarzyły się głównie z finansowaniem terapii czy rehabilitacji dla ciężko chorych, ale coraz częściej ludzie zbierają na podstawowe potrzeby, takie jak żywność czy opał na zimę, ale również na realizację marzeń.