Szprosy podbijają wnętrza
Drzwi, które zdobią wnętrze
Jeszcze kilka lat temu największe zainteresowanie budziły drzwi i ścianki działowe z wielkoformatowymi przeszkleniami. Dziś obserwujemy rosnącą popularność modeli ze szprosami o różnym geometrycznym układzie. Od regularnych kwadratów kojarzących się ze stylem japońskim lub loftowym, przez nieregularne układy niczym z prac Mondriana, aż po ostatni hit, czyli regularne poziome szprosy. Niezależnie od geometrycznego układu podziałów pewne jest, że drzwi i ścianki działowe zyskały dodatkową dekoracyjną rolę. Niewątpliwie mocno wpływają, a nawet kształtują estetykę wnętrza. Jednocześnie za sprawą szprosów filtrują dostęp światła i wprowadzają poczucie intymności. A przesuwne panele pozwalają szybko kształtować przestrzeń w sposób, jaki nam aktualnie odpowiada.
Drzwi ze szprosami w szafie
Drzwi z poziomymi szprosami zamontowane mogą zostać również w szafie lub garderobie. Dzięki temu zwykły mebel zyska całkowicie nowy, zaskakujący efekt wizualny. Doskonale w tej roli sprawdzą się drzwi przesuwne Raumplus S1200. Co ciekawe, model ten ma uniwersalne zastosowanie. Może posłużyć do zamknięcia szafy lub jako drzwi przejściowe pomiędzy pomieszczeniami. Gęstość dekoracyjnych szprosów jest ustalana indywidualnie. Podobnie jak rodzaj szkła i kolor aluminiowych profili. Tego typu skrzydło w przypadku systemu S1200 może mieć nawet 180 cm szerokości. Bardzo ciekawy efekt gry płaszczyznami i głębi uzyskamy łącząc szprosy z transparentnym szkłem. Taki rodzaj zamknięcia szafy w połączeniu z liniowym ledowym podświetleniem regałów da niezwykle nowoczesny i spektakularny efekt. Jednocześnie dzięki płaszczyźnie ze szprosów nie musimy przejmować się pedantycznym utrzymaniem porządku w szafie.
– We współczesnych wnętrzach drzwi, panele przesuwne czy szklane ścianki zyskały nowy dekoracyjny wymiar. Są wyrazistym elementem aranżacji wnętrza. Ich walory estetyczne są tak samo ważne jak funkcjonalne – komentuje Aneta Świderska, projektantka Raumplus. www.raumplus.pl

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Anna Czartoryska-Niemczycka: Mój tata czytał mi książki. Teraz nagrania z jego głosem są najpiękniejszą pamiątką po nim
Wspólne czytanie wzmacnia więzi rodzinne, rozwija u dzieci wyobraźnię, poszerza zasób słownictwa, kształtuje gust literacki i zachęca do kreatywnego spędzania czasu wolnego – uważa Anna Czartoryska-Niemczycka. Aktorka czerpie z tradycji, którą w jej domu rodzinnym szczególnie pielęgnował jej tata. Teraz ona również promuje czytelnictwo i zachęca do tego, by sięganie po lektury stało się codziennym rytuałem.
Transport
Rośnie skala agresji na polskich drogach. Problemem jest nie tylko nadmierna prędkość, ale też jazda na zderzaku

Za kilka dni zaczynają się wakacje, czyli statystycznie najniebezpieczniejszy czas na drogach. Wśród głównych przyczyn takich zdarzeń na prostych odcinkach drogi są nadmierna prędkość i jazda na zderzaku. Zarządca autostrady A4 Katowice–Kraków w ramach kampanii „Nie zderzakuj. Posłuchaj. Jedź bezpiecznie” zwraca uwagę na zjawisko agresji na polskich drogach i przypomina, że bezpieczeństwo zaczyna się od osobistych decyzji kierowcy.
Muzyka
Alicja Węgorzewska: Czuję się ambasadorką polskiej kultury. Czasami dokonuję niepopularnych wyborów, ale moje pomysły są bardzo odkrywcze

Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej została uhonorowana prestiżową nagrodą ShEO Awards 2025 w kategorii „Ambasadorka polskiej kultury” i jak podkreśla, w stu procentach na nią zasłużyła. Przyznawane przez tygodnik „Wprost” wyróżnienie trafia bowiem do kobiet, które zmieniają świat, a Alicja Węgorzewska czyni to od lat, nadając polskiej kulturze operowej zupełnie nowy wymiar. Tym razem szczególne uznanie otrzymała za stworzenie i rozwijanie Festiwalu Mozart Junior. W tym roku odbywa się już jego szósta edycja.