Komunikaty PR

Szykujemy taras na lato! Eksperci DLH radzą.

2021-04-12  |  12:35
Biuro prasowe
Kontakt
Aleksandra Stachulska
Home Sweet Home PR

Łowicka 51 lok. 207
02-353 Warszawa
ola|hshpr.pl| |ola|hshpr.pl
880 320 909
hshpr.pl

Aby zabrać się do tego we właściwy sposób, poprosiliśmy o porady ekspertów marki DLH – specjalistów od tarasów drewnianych i kompozytowych. Oto, co nam podpowiedzieli.

 

 

 

Taras każdego lata staje się najważniejszą częścią domu lub mieszkania, ale teraz nabiera znaczenia szczególnego. Wobec aktualnych obostrzeń to właśnie w plenerze możemy bezpiecznie spotykać się z przyjaciółmi. Bez względu na ograniczenia, na tarasie równie swobodnie zażywamy świeżego powietrza czy ćwiczymy. Ale salon pod chmurką to przede wszystkim wymarzone miejsce do relaksowania się w letnie popołudnia i wieczory, celebrowania porannej kawy przed rozpoczęciem pracy oraz urządzania leniwych niedzielnych śniadań. Warto więc odpowiednio o niego zadbać, by nie tylko świetnie służył, ale też doskonale się prezentował.

 

Tarasy drewniane

 

Te wykonane z trwałego drewna – zwłaszcza egzotycznego, niezwykle odpornego na działanie czynników atmosferycznych – wiosną często wystarczy po prostu zamieść sztywną miotłą lub suchą szczotką, aby usunąć liście, piasek, błoto, a później zaolejować. Przy czym prace te będą znacznie łatwiejsze i mniej czasochłonne, jeśli zimą domownicy właściwie dbali o taras – zapobiegali zbieraniu się wokół niego oraz w szczelinach desek zanieczyszczeń, a także usuwali śnieg, by nie dopuścić do powstania warstwy lodu. Jeżeli jednak pojawiły się silne zabrudzenia, przed olejowaniem, powierzchnię desek należałoby umyć przy pomocy twardej szczotki lub myjki ciśnieniowej. Jednak, co ważne, w przypadku drewna iglastego, np. świerku, należy zmniejszyć ciśnienie wody.

 

Wraz z upływem czasu deski tracą kolor – robią się srebrzyste (dotyczy to zarówno drewna egzotycznego, jak i rodzimych gatunków). To efekt naturalnego, spowodowanego przez czynniki atmosferyczne procesu pokrywania się wierzchniej warstwy drewna patyną, który zimą ulega nasileniu. Szarawa powłoka nie obniża parametrów technicznych drewna i nie wpływa na proces biologicznego starzenia się materiału. Niektórzy cenią ten chłodny odcień. Kto jednak woli zachować oryginalny – złocisty czy rudawy – powinien raz lub dwa razy w roku zaolejować swój taras (np. na wiosnę oraz przed nadchodzącą zimą). Zabieg ten nie tylko zapobiegnie powstawaniu patyny, ale też osadzaniu się zabrudzeń z pyłu i kurzu, jak i szybkiemu wytarciu.

 

 

Jeśli jednak właściciele tarasu zapomnieli o potrzebie cyklicznego olejowania podłogi i drewno wbrew ich intencji zszarzało, proces patynowania można odwrócić. Jak przywrócić deskom naturalny kolor? Na renowację trzeba wybrać pogodny, bezdeszczowy dzień o temperaturze powietrza wynoszącej co najmniej 10°C (aby nowo położony olej miał szanse wniknąć w drewno i wyschnąć). W pierwszym kroku należy taras zamieść. Następnie warto go umyć myjką ciśnieniową (z większą siłą w przypadku drewna egzotycznego, mniejszą przy iglastym). W kolejnym etapie trzeba sięgnąć po specjalny środek czyszczący o działaniu żrącym. Gdy oczyszczone w ten sposób drewno wyschnie – pora je zaolejować.

 

Do wyboru są tu oleje rozpuszczalnikowe oraz wodne. Pierwsze lepiej sprawdzają się w miejscach intensywnie użytkowanych – są bardziej odporne na ścieranie. Ponadto tego typu preparatów nawet bardzo suche drewno nie chłonie w nadmiarze, więc nie powiększa nadmiernie swej objętości i nie odkształca się. Oleje rozpuszczalnikowe, dostępne w bogatej palecie odcieni, pozwalają poza tym podkreślić, skorygować lub nawet zmienić naturalny kolor tarasu drewnianego na inny. Oleje wodne z kolei są ekologiczne i wolne od silnego zapachu, a ponadto szybciej wysychają. Doskonale sprawdzą się na tarasach o mniej intensywnym ruchu.

 

Bez względu na typ preparatu, warto wiedzieć, że im ciemniejszy barwnik w oleju, tym dłużej powłoka ochronna utrzymuje się na drewnie, więc zabiegi pielęgnacyjne są rzadsze. Niemniej oleje bezbarwne z powodzeniem wykorzystuje się do zabezpieczania świerku oraz modrzewia syberyjskiego (choć barwiące też będą tu odpowiednie).

 

Proces odnawiania zszarzałego tarasu nie jest specjalnie skomplikowany, ale może się wydać kłopotliwy. Rozsądnym rozwiązaniem będzie oddać go w ręce profesjonalisty. Usługę renowacji montowanych przez siebie tarasów ma w ofercie m.in. firma DLH.

 

Tarasy kompozytowe

 

Deski kompozytowe – choć mają w składzie nawet 50% drewna – w przeciwieństwie do naturalnych mają mniejsze właściwości higroskopijne (nie chłoną w takim stopniu wilgoci, więc ich szerokość jest stosunkowo stała) i są odporne na wahania temperatury. Zastosowana w nich technologia wyklucza nie tylko powstawanie patyny, lecz także m.in. butwienie, inwazję szkodników czy rozkład spowodowany przez grzyby. Trwałość tego rodzaju desek potwierdza udzielana przez markę DLH nawet 25-letnia gwarancja.

 

Produkty te nie wymagają ani konserwacji, ani odświeżania co sezon. Aby sprawnie wyczyścić je po zimie z ewentualnych zabrudzeń, można bez obaw użyć myjki ciśnieniowej. Tu – w przeciwieństwie do desek naturalnych – nie ma ryzyka powstania śladów. W trudniejszych przypadkach (np. plam z tłuszczu) pomoże papier ścierny o drobnej gradacji – zlikwiduje plamę, a prowadzony wzdłuż deski (nigdy w poprzek) nie uszkodzi jej struktury. Do usuwania plam z kompozytu nie wolno natomiast używać rozpuszczalników.

 

Przy bardzo mocnej ekspozycji na słońce deski kompozytowe mogą podlegać powolnemu procesowi blaknięcia. Problem zwraca uwagę zwłaszcza wtedy, gdy po usunięciu np. mebli stojących w jednym miejscu przez cały sezon, odsłoni się styk przestrzeni narażonych oraz nienarażonych na promieniowanie UV. Wprawdzie dekoloryzacja nie wiąże się z pogorszeniem parametrów technicznych czy użytkowych tarasu – stanowi jednak mankament estetyczny.

 

Istnieją produkty, które pomagają chronić barwę kompozytu. Należy do nich iProtect – Środek Do Konserwacji i Pielęgnacji WPC marki DLH. Jest to bezbarwny środek pielęgnacyjny na bazie dyspersji polimerowej, zawierający naturalne woski i oleje. Tworzy na powierzchni podłogi cienką powłokę zabezpieczającą, która pozwala utrzymać pierwotną kolorystykę podłoża na dłużej poprzez blokowanie migracji pigmentu. Ponadto chroni przed powstaniem zabrudzeń oraz wnikaniem płynów mogących powodować plamy. Warto więc zastosować go przed sezonem, aby latem cieszyć oko piękną kolorystyką tarasu  oraz ograniczyć ryzyko dekoloryzacji posadzki kompozytowej – komentuje Hubert Plichta, Product Manager DLH. 

 

Po dodatkowe informacje na temat budowy i utrzymania tarasu z różnego rodzaju materiałów, a także doboru specjalistycznych preparatów do konserwacji i pielęgnacji tarasu warto zajrzeć na stronę https://dlh.pl/deska-tarasowa.html.

*********

 

DLH to firma będąca jednym z największych polskich dostawców drewna i produktów drewnopochodnych. Swoją działalność w Polsce rozpoczęła w 1990 roku i nieustannie od 30 lat dostarcza swoim klientom najlepszej jakości produkty, którymi są m.in. drewniane podłogi, blaty, deski tarasowe i elewacyjne. Marka prowadzi również sprzedaż online na www.dlh.pl . 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Home Sweet Home PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie
Dom Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
2024-12-24 | 00:21

Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?

Czy łazienka może być modna i ponadczasowa jednocześnie? Kluczem do takiego efektu jest odpowiednia paleta barw, która łączy w sobie harmonię, elegancję i przytulność - element

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.