Tapeta na ścianach - ten trend znowu rządzi!
Tapeta na ścianach - ten trend znowu rządzi!
Jeśli choć trochę śledzicie wnętrzarskie trendy, zauważyliście z pewnością, że tapety znów są na topie. Tapetowanie stało się najprostszym sposobem na szybkie odświeżenie wnętrza, w dodatku za niewielkie pieniądze. Jaką tapetę wybrać i w jaki sposób obecnie tapetuje się ściany? Pytamy eksperta, Michała Melaniuka z michaltapetuje.pl
Samo tapetowanie nie wydaje się być problemem, zwłaszcza jeśli mamy do pomocy osobę, która potrzyma tapetę podczas przyklejania. Czy zawsze musimy wynajmować fachowca?
To zależy od naszych predyspozycji. Jeśli ktoś ma zdolności manualne, naklejał już wcześniej tapety, to powinien sobie poradzić. Na pewno trzeba dokładnie czytać instrukcje i przestrzegać wytycznych krok po kroku - wyjaśnia Michał Melaniuk - Inną kwestią jest estetyka wykonania i to, na ile jesteśmy wrażliwi na niedoskonałości. W przypadku tapet kluczowe są niewidoczne łączenia, które stworzą tzw. efekt "wow". Profesjonalista nam to gwarantuje, bo odpowiada za materiał i efekt końcowy dodaje Michał Melaniuk.
Na rynku jest wiele tapet. Można się zgubić wśród aktualnie panujących wzorów i printów – od motywów botanicznych, przez powracające babcine wzory, aż po pastele. Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze tapety?
Musimy pamiętać, że najlepszy efekt uzyskamy wybierając tapety ciężkie, o gramaturze ok 300 - 350g. Podkład flizelinowy będzie łatwiejszy do naklejenia niż podkład papierowy, ze względu na to, że smarujemy jedynie ścianę – wyjaśnia Michał Melaniuk – Bardzo ważny jest stan ściany. Naklejenie grubej tapety przy użyciu profesjonalnych klejów na ścianę kiepsko przygotowaną, mija się z celem. Ściana powinna być gładka, zwarta, niepyląca, jednolita. Przed montażem najlepiej zagruntować dodatkowo ścianę gruntem głębokopenetrującym. Czasem Klienci pytają czy można nakleić tapetę na ścianę, na której już jest stara tapeta. Odradzam. Efekt z pewnością nie będzie zadowalający dodaje Michał Melaniuk.
Tapeta jest również idealnym dodatkiem do pokoju dziecięcego. Jest efektowną dekoracją, która całkowicie odmieni wnętrze i wprowadzi klimat, jaki chcemy uzyskać. W dziecięcych pokojach sprawdzą się motywy zwierzęce czy modne obecnie mapy świata. Jaką tapetę wybrać do pokoju dziecka?
Do pokojów najmłodszych polecam tapety z laminatem lub zadrukowane metodą druku UV gel, na ekologicznych, nietoksycznych materiałach. Tapety dla dzieci powinny być nie tylko odporne na zabrudzenia, ale przede wszystkim bezpieczne. Muszą posiadać atesty trudnopalności oraz atest Państwowego Zakładu Higieny. Spory wybór tapet dedykowanych dzieciom znajdziecie na gigistudio.pl
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.