Komunikaty PR

Termoizolacja, czyli o komforcie życia

2020-11-18  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Best Brands PR
Best Brands PR

Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl

Dom jest tam, gdzie bliscy – uważa wielu. I dąży do tego, by im samym i ich bliskim było dobrze we wspólnych ścianach. A znaczy to również, by dom zapewniał komfortowe i zdrowe warunki do życia. W tych niespodziewanych czasach, gdy wiele osób zdecydowanie rzadziej, a nawet sporadycznie opuszcza dom, stało się to jeszcze ważniejsze.

Średnio budowa domu w Polsce metodą tradycyjną trwa dwa lata, inaczej mówiąc dwa sezony. Coraz popularniejsze są technologie, które pozwalają postawić dom szybciej, ale nawet jeśli przyjmiemy ten dłuższy czas, to i tak jest to niewiele wobec wielu, wielu lat późniejszego mieszkania. Jednocześnie to właśnie etap budowy przesądza o tym, jak wygodnie będzie się nam później żyło w naszych czterech ścianach.

- Ewentualne niedoróbki są bardzo kosztowne, nie tylko dosłownie. Im większy remont, tym też większy stres, dlatego powtarzamy do znudzenia: dobry projekt, wysokiej jakości materiały i sprawdzona ekipa to podstawa – podkreśla Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin, produkującej płyty styropianowe, najpopularniejszy materiał ociepleniowy.

W dużej mierze to właśnie izolacja termiczna przesądza o tym, czy w wykończonym już domu będzie sucho i ciepło, a mówiąc bardziej precyzyjnie – cieplej zimą, chłodniej latem. – Nie bez kozery w odniesieniu do prawidłowo wykonanej termoizolacji mówimy o komforcie cieplnym. Działa ona jak termostat: reguluje temperaturę. Warto zatem pamiętać, że utrzymanie ciepła zimą to jedna strona medalu, druga – to zabezpieczenie domu latem przed zbytnim nagrzewaniem – wskazuje Dariusz Pruszkowski.

Uniwersalnym styropianem, który sprawdzi się jako ocieplenie dużych powierzchni takich, jak ściany zewnętrze, jest np. Fasada λ PRO 70. Białe styropianowe płyty zna praktycznie każdy Polak. Nadal są jednymi z najczęściej stosowanych. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę, że na rynku dostępne są różne rodzaje styropianu w zależności od przeznaczenia.

Nietrudno się domyślić, że najbardziej kłopotliwym, jeśli chodzi o ocieplenie, elementem budynku jest jego dół: fundamenty, piwnica, w razie jej braku – podłoga na gruncie. Tam właśnie w większym stopniu oddziałuje wilgoć. Ewentualne zawilgocenie ścian nie tylko wyziębia dom. Jeśli w wilgotnych zakamarkach rozwiną się grzyby i pleśń, ucierpi zdrowie mieszkańców. W takich miejscach stosuje się styropian przeznaczony do miejsc o zwiększonej wilgotności, np. Fundamin.

- Mało kto myśli o zdrowiu, wybierając materiały do termoizolacji. A szkoda. Zastanawiamy się, ile będzie ciepła, ile przewiewu, ale to ocieplenie domu jest przecież niczym strażnik, który odpowiada za to, jak efektywnie wykorzystywane są takie zasoby jak energia, ciepło, powietrze – dostarczane przez domowe instalacje – mówi doradca techniczny w firmie Styropmin.

I wreszcie, choć wcale nie jest to najmniej ważne, prawidłowa izolacja cieplna oznacza realną oszczędność w rachunkach. Im mniej ciepła ucieka z domu, tym mniej potrzeba energii do jego wyprodukowania, a tym samym mniej ona kosztuje. W poszukiwaniu najbardziej optymalnych rozwiązań - można nawet powiedzieć: minimalistycznych - rozwijają się koncepcje domów energooszczędnych i pasywnych. Te technologie łączymy zazwyczaj z obecnością własnych źródeł energii, ale i tu kluczową rolę odgrywa termoizolacja. Niezależnie, czy kupujemy energię, czy sami ją produkujemy, musimy o nią zadbać.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Best Brands PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania Biuro prasowe
2025-04-01 | 11:30

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Organizacja przestrzeni w garażu to wyzwanie, z którym zmaga się wielu właścicieli domów. Wąskie regały metalowe stanowią idealne rozwiązanie tego problemu,
Dom Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie
2025-02-20 | 17:00

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie

Wyobraź sobie, że każdego ranka budzisz się wypoczęty i pełen energii. Co więcej, aby to osiągnąć nie potrzebujesz kolejnej kawy. Wystarczy naturalny, dostępny
Dom Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli
2025-02-04 | 15:00

Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli

Pod lupę bierzemy łóżka kontynentalne, które najczęściej zamawiają ludzie w naszym regionie, a także w całym kraju. Przyglądamy się im z uwagą. Wymieniamy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Muzyka

Konsument

Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.

Prawo

Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prekonsultacje dotyczące dalszych etapów reformy opieki wczesnodziecięcej i podkreśla, że jest to jedno z kluczowych zadań podjętych przez resort. Ma to pomóc w zatrzymaniu negatywnych trendów demograficznych. W 2024 roku w Polsce urodziło się 252 tys. dzieci, czyli o ponad 20 tys. mniej niż w poprzednim roku i najmniej w całym okresie powojennym.