Termomodernizacja domu. Zmieniły się wymagania
Best Brands PR
Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl
W tym roku wszyscy planujący budowę domu lub termomodernizację muszą wziąć pod uwagę dodatkowy czynnik – nowe wymagania dotyczące energooszczędności budynków. Choć zmiana była zapowiadana, można się spodziewać zamieszania. Warto zatem dwa razy sprawdzić projekt i materiały budowlane, by upewnić się, że nasz dom spełni nowe normy.
- Nowe wymagania techniczne weszły w życie 1 stycznia 2021 roku. Jedna z ważniejszych zmian dotyczy tzw. współczynnika przenikania ciepła. Brzmi to skomplikowanie, ale mówiąc najprościej jest to dana, która pozwala określić, ile ciepła „ucieknie” przez ściany, dach, podłogi. W zmianie przepisów chodzi o to, by mniej ciepła „uciekało”, a zatem wartość współczynnika przenikania ciepła dla danego budynku będzie musiała być niższa – wyjaśnia Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin, produkującej najpopularniejszy materiał ociepleniowy – styropian.
Myśląc zatem, jak sprawić, by jak najmniej ciepła przedostawało się na zewnątrz, trzeba brać pod uwagę rodzaj przegrody, czyli czy jest to ściana, dach, podłoga, jaka jest wielkość okien i drzwi, a także grubość warstwy izolacyjnej i materiał użyty do ocieplenia.
Plan. Czas start
Druga połowa zimy to zazwyczaj czas, kiedy planujemy prace budowalne i remontowe. Sezon rusza bowiem na wiosnę. W przypadku termoizolacji ważne jest, by roboty odbywały się w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Temperatura nie powinna być niższa niż 5 st. C i wyższa niż 25 st. C. Dodatkowo w przypadku ocieplania styropianem istotne jest by chronić go przed nadmiernym wpływem promieniowania słonecznego.
Zmiana warunków technicznych oznacza również pewne zmiany, jeśli chodzi o wybór styropianu. Efektywność izolacji zależy od dwóch czynników. Po pierwsze są to parametry styropianu, a po drugie grubość warstwy izolacyjnej. Za grubość i typ styropianu powinien odpowiadać projektant przygotowując obliczenia wg nowych wytycznych. Dotyczy to nie tylko budynków nowowznoszonych, ale też termomodernizowanych. Zgodnie z nowymi warunkami technicznymi średnia grubość warstwy będzie większa.
- Ważne jest, by pamiętać, że styropian styropianowi nierówny. Przede wszystkim mamy wybór między styropianem uniwersalnym a pasywnym, który lepiej „zatrzymuje” ciepło. Co do zasady zatem warstwa styropianu pasywnego będzie cieńsza niż uniwersalnego, a efekt, jeśli chodzi o zatrzymywanie ciepła w domu, będzie ten sam – wskazuje Dariusz Pruszkowski.
W całej tej zmianie przepisów związanych z energooszczędnością chodzi o to, by zmniejszyć zapotrzebowanie domu na energię. Efekt ten uzyskamy także, wybierając styropian pod kątem potrzeb konkretnych elementów domu. Im lepiej dopasowany materiał, tym lepsze wyniki. Świetnym przykładem może być styropian dedykowanym miejscom, gdzie jest większe ryzyko wilgoci. Chodzi o fundamenty, piwnice, cokoły, czy podłogi na gruncie. Tutaj sprawdzi się np. Fundamin czy Hydromin. Oba te rodzaje mają podwyższoną odporność na wilgoć.
- Zmiana warunków technicznych jest związana z dużo szerszym, ogólnounijnym ruchem na rzecz oszczędniejszego i bardziej ekologicznego budownictwa. Warto poświęcić czas na wybór materiałów, przejrzenie projektu, upewnienie się, że spełniamy wyższe normy. Warto też uwzględnić wyższe koszty dostosowania się do nowych wymagań. Ostatecznie po początkowej inwestycji później nasze rachunki będą niższe – podsumowuje doradca techniczny w firmie Styropmin.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.