Trend Alert: styl pop-art w wiosennych aranżacjach
Pop-art wnosi optymistyczny nastrój i energię do wnętrza oraz pozwala na zabawę formą, oraz kolorami. Wykorzystane w tym stylu barwy powinny być odpowiednio zróżnicowane i nasycone. Dominują przede wszystkim intensywne czerwienie, pomarańcz, soczysta zieleń i wyrazista żółć. Istotną rolę odgrywają również niebanalne formy – meble o nietypowych, geometrycznych kształtach oraz nieoczywiste zestawienia takie jak, proste krzesła w połączeniu ze szklanym żyrandolem, czy puszyste kolorowe tekstylia na welurowej sofie. Ponadto pożądane są wszelkie dodatki i dekoracje: obrazy, świeczki, ramki, a w szczególności plakaty na ścianę. Wzory rodem z komiksów doskonale prezentują się również na tekstyliach, kubkach do herbaty i filiżankach do kawy. W aranżacji pop-art powinny znaleźć się także rośliny – najlepiej, jeśli będą to duże okazy, które nie zostaną zdominowane przez inne barwy we wnętrzu. Ten oryginalny styl sprawdzi się szczególnie w aranżacji salonu, sypialni lub pokoju młodzieżowego – komentuje Natalia Nowak, ekspert ds. aranżacji wnętrz salonów Agata.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.