Komunikaty PR

Uroki ekominimalizmu – o trendach ogrodowych na rok 2022

2022-02-09  |  13:50
Biuro prasowe
Kontakt
Sylwia Makowska
Orchidea Creative Group

ul. Ruska 51B
50-079 Wrocław
s.makowska|grupaorchidea.pl| |s.makowska|grupaorchidea.pl
517 412 466
https://grupaorchidea.pl/

Ogród to przestrzeń stanowiąca naturalne przedłużenie domu. Jego odpowiednie urządzenie może dać nam wiele satysfakcji i sprawić, że stanie się miejscem relaksu wśród zieleni, polem fizycznej aktywności czy świadectwem ekologicznej świadomości. Opisujemy, jakie trendy ogrodowe będą najbardziej popularne w 2022 roku i jak uwzględnić je na swojej posesji.

Przystrzyżone trawniki i geometrycznie ukształtowane krzewy, symetrycznie rozmieszczone alejki, jednolitość gatunkowa sadzonych roślin i duże ilości bruku oraz małej architektury – modne jeszcze do niedawna rozwiązania, wzorowane na francuskich ogrodach, tracą ostatnio na popularności. Ogrody wyglądające niczym mini-Wersale w obliczu zachodzących zmian klimatycznych znacząco zmieniają swoje oblicze. Teraz liczy się dzikość, różnorodność i naturalność. Opisujemy, co będzie modne w ogrodzie w roku 2022.

Łąka pod domem

Zaobserwowałeś, że twój sąsiad przekopał swój trawnik a potem siał rośliny z torebki? Niewykluczone, że tworzył bardzo popularną ostatnio kwietną łąkę. Nie wymaga ona częstego koszenia, ponieważ gatunki roślin są w niej tak dobrane, że gdy jedne przekwitają, drugie zawiązują pąki. Łąka jest więc cały czas kolorowa i różnorodna. Wyższe rośliny lepiej zacieniają ziemię i sprawiają, że wysycha dużo wolniej. Nie potrzebują też częstego podlewania czy nawożenia. Obecnie na rynku można kupić wiele mieszanek nasion typu „kwietna łączka”. Pamiętajmy jednak, aby przed zakupem sprawdzić czy mieszanka zawiera nasiona krajowych roślin. W tych dostarczanych zza granicy mogą bowiem pojawiać się rośliny inwazyjne. Dobrze jest też zrobić rekonesans w najbliższej okolicy, przejść się na łąkę czy do lasu i sprawdzić jakie rośliny występują w okolicy. Łąki kwietne oprócz tego, że świetnie się prezentują, stanowią też źródło pokarmu dla pszczół.

Retro rośliny w angielskim ogrodzie

Bardzo popularnie i chętnie zakładane są też ostatnio ogródki warzywne. Aby uprawiać własne pomidory czy marchewkę nie potrzeba ogromnych przestrzeni. Chętnie stosowanym rozwiązaniem są tzw. podniesione skrzynki. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu warstw kartonów, słomy, gałązek i ziemi otrzymujemy miejsce, które zdecydowanie mniej się zachwaszcza, ogranicza dostęp szkodników, a rośliny rosną na nim szybko i bujnie.

Wśród amatorów uprawy ogródków popularne stało się też sadzenie tzw. retro roślin, czyli gatunków i odmian, które były popularne przed kilkudziesięcioma laty, ale zostały wyparte przez te modyfikowane genetycznie. Dotyczy to szczególnie kwiatów (np. malwy, floksy, chryzantemy, kosaćce) i drzew owocowych (jabłoń Grafsztynek uprawiana od XVII). Generalnie obecnie na topie są ogrody w stylu angielskim - bardziej różnorodne, nie do końca okiełznane, produkujące więcej tlenu i cienia, w których daje się dużo swobody naturze, przedkładając jej działania nad kosiarkę czy sekator.

Dwa style w jednym

W każdym ogrodzie oprócz roślin powinno się też znaleźć miejsce przeznaczone do odpoczynku i rekreacji. Stylem, który bije obecnie rekordy popularności i będzie dominował także w roku 2022, zarówno we wnętrzach, jak i ogrodach, jest japandi. Stanowi on połączenie stylu japońskiego ze skandynawskim. Cechuje go maksymalna prostota brył, oszczędność form i wykorzystywanie naturalnych materiałów w stonowanych barwach.

W ogrodzie japandi pojawiają się alejki wykonane z drewna lub drewnopodobnego kompozytu, kamienie o gładkiej oszlifowanej powierzchni, woda w postaci sadzawki czy strumyczka o obiegu zamkniętym, japońskie dzwonki wiatrowe furin, wreszcie rośliny tradycyjnie kojarzące się z Japonią – kolorowe klony japońskie czy bonsai.

- Aranżację ogrodu w stylu japandi dobrze jest podkreślić dyskretnym oświetleniem, które doda mu uroku i tajemniczości po zmierzchu – podpowiada Małgorzata Podemska, menadżer ds. rozwoju rynku firmy Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. - Ciekawą propozycją są lampy Simpio, Bosspio i Mini Simpio. Ich minimalistyczna prostopadłościenna forma i stonowana kolorystyka doskonale pasują się do tej stylistyki. Warto też wiedzieć, że jest produkt energooszczędny i odporny na ekstremalne warunki atmosferyczne, m.in. zalanie wodą.

Kącik do wypoczynku mogą tworzyć meble z drewna tekowego lub bambusowego, o siedziskach w kolorach ziemi. Natomiast do otoczenia terenu ogrodu doskonale nada się minimalistyczne ogrodzenie.

- Przęsła w modelach Beryl, Trawertyn, Malachit i Turkus z linii Nowoczesnych Ogrodzeń Frontowych mają różny stopień przezierności i w zależności od potrzeb mogą zapewniać pełną prywatność lub otwierać posesję na otoczenie i światło – stwierdza ekspert Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. - Ich prosta, nieprzeładowana detalem forma będzie stanowić wspaniałe tło dla aranżacji ogrodowej w stylu japandi.


Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe z siedzibą w Trzebnicy to jeden z czołowych producentów nowoczesnych i trwałych systemów ogrodzeniowych w Polsce. Firma specjalizuje się w produkcji takich wyrobów jak: nowoczesne ogrodzenia frontowe, modułowe ogrodzenia frontowe, lampy LED, Centerbox, panele ogrodzeniowe, siatki ogrodzeniowe, słupki, akcesoria oraz bramy i furtki. Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe istnieje na rynku od 1988 r. i jest firmą ze 100% polskim kapitałem. www.plast-met.pl

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Orchidea Creative Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć Biuro prasowe
2024-07-06 | 11:00

Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć

Przeprowadzenie termomodernizacji latem jak planowanie rejsu wymaga sprawdzenia prognozy pogody. Przy coraz łagodniejszych zimach i wydłużonych ciepłych miesiącach w praktyce sezon budowlany
Dom Marcin Giba gościem LEO w Domotece
2024-07-05 | 12:10

Marcin Giba gościem LEO w Domotece

W Centrum Designu Domoteka w Warszawie odbyło się spotkanie z Marcinem Gibą, wybitnym fotografem, wielokrotnie nagradzanym zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Wydarzenie
Dom Soudal wspiera edukację młodych architektów
2024-07-05 | 11:00

Soudal wspiera edukację młodych architektów

Podczas gali finałowej Builder for the Future 2024 rozstrzygnięto XI Konkurs dla Młodych Architektów, organizowany przez miesięcznik „Builder”. Wzorem lat  ubiegłych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Media

Robert El Gendy: Jestem śpiochem i przychodzę do studia w ostatniej chwili. Raz nie obudziłem się na czas i dopiero telefon z redakcji postawił mnie na nogi

Prezenter „Pytania na śniadanie” zaznacza, że lubi sobie pospać, dlatego prowadzenie porannego programu to dla niego prawdziwe wyzwanie. Musi się bowiem sporo natrudzić, by być w studiu telewizyjnym na czas. Zazwyczaj nie udaje mu się jednak obudzić wraz z dźwiękiem pierwszego budzika i zdarzyło się, że z głębokiego snu wyrwał go dopiero telefon od produkcji „Pytania na śniadanie”.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.