Uszczelnianie okien i drzwi. Jak zrobić to dobrze?
Prawidłowe uszczelnianie okien i drzwi może w przyszłości znacząco wpłynąć na obniżenie naszych rachunków za ogrzewanie. Warto więc o to zadbać. Nieważne czy powierzamy to zadanie fachowcowi, czy planujemy zmierzyć się z tym sami, warto wiedzieć jak powinno się prawidłowo uszczelnić stolarkę okienną i drzwiową. Choćby po to, żeby uniknąć w przyszłości poprawek generujących dodatkowe koszty.
Wybierz odpowiedni produkt
Połowę sukcesu w procesie uszczelniania okien i drzwi stanowi wybór dobrego jakościowo produktu, który spełni swoje zdanie. Na co, w przypadku piany wykonawcy zwracają największą uwagę? Niezwykle istotna jest rozprężność. Jeśli wybralibyśmy produkt o nieodpowiednich parametrach, w najlepszym wypadku otrzymamy „tylko” źle uszczelnione okno lub drzwi, a w najgorszym – zniszczoną ramę, którą trzeba będzie wymienić. Dlaczego? Nadmierna rozprężność nie tylko sprawi, że piana pobrudzi nam okno, a potem trzeba będzie ją dodatkowo przycinać i co za tym idzie, marnować produkt. Może również stać się tak, że pod jej naciskiem wykrzywią się ramy. Takie zniszczenia najczęściej są nieodwracalne, a zakup nowych drzwi czy okna z pewnością nie ucieszy nikogo. Innym wyznacznikiem jakości piany jest jej struktura po rozprężeniu – im mniej dziur w wyschniętej pianie, tym lepiej.
Działaj metodycznie
Po wyborze odpowiedniego produktu można przystąpić do pracy. Aby uszczelnianie powiodło się, trzeba pamiętać o właściwej kolejności działań. Najpierw należy przygotować podłoże, tzn. wyczyścić je z kurzu oraz zwilżyć wodą – ten zabieg zapewni pianom poliuretanowym najlepszą przyczepność. Samo użycie produktu jest proste, jeśli właściwie nakręcimy puszkę na pistolet – te dwa elementy muszą być stabilnie połączone. Przed tym wymieszajmy pianę, energicznie nią potrząsając przez co najmniej kilka sekund, dzięki czemu produkt będzie rozprowadzany równomiernie we właściwej strukturze. Pianę powinniśmy aplikować precyzyjnie, tak aby nie powstały duże dziury, których rozprężony produkt nie wypełni.
– Każda szczelina powinna być w 100 proc. wypełniona. Jeśli nie mamy pewności, że tak jest, zwłaszcza przy dużej szerokości profilu okien czy drzwi, warto powtórzyć pianowanie także z drugiej strony, od zewnątrz. Wtedy mamy gwarancję, że uszczelnienie będzie spełniało swoją rolę – tłumaczy Michał Gumiński, ekspert Sika Poland.
Żeby zadbać o efektywność pracy, warto zwrócić uwagę na pojemność puszki. Zdarza się bowiem, że produkty wyglądają podobnie, ale ich pojemność może się różnić. Właśnie z tą myślą Sika oferuje Sika Boom 583 w wielkości XL. Jest to aż 850 ml niskoprężnej piany. Ważny atut, zwłaszcza, gdy mamy do uszczelnienia wiele okien.
Po wyschnięciu produktu, jego ewentualny nadmiar możemy odciąć dobrze zaostrzonym nożykiem, uważając przy tym, by nie uszkodzić powstałej struktury.
Zabezpiecz szczelność dodatkowo
Jeśli chcemy dodatkowo wzmocnić uszczelnienie pianowe, zwłaszcza od zewnątrz, warto wybrać wielofunkcyjny produkt o wysokiej gęstości, który pozwoli na precyzyjną aplikację, bez ryzyka spłynięcia. Niepełna warstwa uszczelnienia termoizolacyjnego, to pewny mostek termiczny i przemarzanie połączeń okno-mur, dlatego warto najbardziej newralgiczne miejsca dodatkowo zabezpieczyć.
– Znaczenie ma także elastyczność produktu. Ustrzeże nas to przed ewentualnymi usterkami, jakie mogą wyniknąć z „pracy” połączonych materiałów, a tu istotne jest, że każdy z nich inaczej zachowuje się pod wpływem warunków atmosferycznych i nieustającej pracy budynku. Trwale elastyczny materiał odpowiada na tak ekstremalne potrzeby – tłumaczy Michał Gumiński.
Rolę dodatkowego uszczelniacza z powodzeniem może spełnić flagowy produkt marki Sika – Sikaflex 11 FC, który jest zarazem uszczelniaczem, klejem i elastycznym wypełniaczem.

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Muzyka

Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel
Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.
Farmacja
Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.
Dom i ogród
Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą

Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.