Wielkoformatowe instalacje przestrzenne. Z galerii sztuki do wnętrz
Sztuka nadaje wyjątkowego charakteru, ekskluzywności i osobowości. O ile łatwiej jest zaaranżować obraz, czy to abstrakcję, czy dzieło sztuki dawnej, problemy mogą stwarzać nowoczesne formy przestrzenne i rzeźby. Odpowiednie ich wyeksponowanie będzie nie tylko elementem dekoracyjnym, ale też centralnym punktem, wokół którego skupiać się będzie uwaga i energia przestrzeni. Warto w tego typu sztukę inwestować również ze względu na lokatę kapitału.
Rola sztuki w projektowaniu wnętrz
Sztuka współczesna, ze swoją różnorodnością form i technik, doskonale komponuje się z nowoczesnym designem wnętrz. Od instalacji przestrzennych, przez rzeźby, po wielkoformatowe, trójwymiarowe obrazy - każde z nich może nadać przestrzeni niepowtarzalnego charakteru, głębi i dynamiki, a także wywoływać emocje, skłaniać do refleksji i sprzyjać kreatywności. Na topie wśród polskich artystów zajmujących się rzeźbą i instalacjami są m.in. Magdalena Abakanowicz, Igor Mitoraj, Alina Szapocznikow, Barbara Falender czy Magdalena Gross.
Wartość nie tylko estetyczna
Inwestowanie w sztukę współczesną to nie tylko sposób na zwiększenie estetyki i dodaniu wnętrzu artystycznego sznytu. To również świetna lokata kapitału. Wybierając prace uznanych artystów lub obiecujących twórców, kolekcjonerzy mogą liczyć na wzrost wartości swoich zbiorów w perspektywie nawet kilku, kilkunastu lat.
„Warto zwrócić uwagę na dzieła artystów, którzy zdobyli międzynarodowe uznanie i są reprezentowani w renomowanych galeriach oraz na aukcjach. Ceny za prace wspomnianej Magdaleny Abakanowicz szybują do góry w zawrotnym tempie, na licytacjach w Polsce osiągają milionowe kwoty. Nie trzeba jednak od razu porywać się na tak duże inwestycje. Można zacząć od naprawdę niewielkiej kwoty za dzieła twórców jeszcze mało uznanych, ale mających perspektywy wzrostu cen w ciągu najbliższych lat” – mówi projektantka Barbara Steciak z pracowni VIVA Design.
Trendy i inspiracje
Coraz częściej projektanci decydują się na umieszczanie instalacji przestrzennych we współczesnych wnętrzach, które stają się centralnym punktem salonu lub holu. Tego typu dzieła mogą sprawiać kłopot, bowiem często ich duże wymiary potrzebują odpowiednio dostosowanej przestrzeni. Aby dobrze zaaranżować tego typu sztukę, warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach:
Harmonia i kontrast: Sztuka musi harmonijnie komponować się z resztą przestrzeni. Kontrastujące elementy mogą nadać wnętrzu dynamiki, ale nie mogą dominować nad całością.
Oświetlenie: Dobre oświetlenie jest bardzo ważne dla eksponowania dzieł sztuki. Rzeźby i instalacje przestrzenne wymagają odpowiedniego światła, które podkreśli ich formę i detale. Warto w tym przypadku zainwestować w regulowane oświetlenie punktowe, które wydobędzie strukturę, podkreśli kluczowe elementy i nada obiektowi odpowiedni charakter, tak jak to praktykowane jest w galeriach sztuki i muzeach.
Skala i proporcje: Duże formy przestrzenne i rzeźby wymagają przestronnych, również wysokich wnętrz, aby mogły być odpowiednio wyeksponowane. Ważne jest, aby nie przytłoczyć przestrzeni zbyt dużą ilością elementów.
„Jeśli chcemy wprowadzić sztukę przestrzenną do niewielkiego wnętrza, również jest to wykonalne. Musimy jednak pamiętać, że ten obiekt może zdominować przestrzeń, dlatego dane pomieszczenie musi być minimalistyczne, bez krzykliwych wzorów i tekstur. Wszystko musi być przemyślane w najmniejszym detalu” – dodaje Barbara Steciak.
Wybór odpowiednich dzieł sztuki współczesnej do wnętrz to sztuka sama w sobie. Warto skonsultować się z ekspertem, który pomoże w doborze odpowiedniego dzieła i jego aranżacji. Z kolei ekspert rynku sztuki może podpowiedzieć, w jakiego artystę warto zainwestować, aby dany obiekt był również naszą lokatą kapitału.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.