Wiosenne porządki i mordęga? Nie, jeśli wyręczą nas roboty sprzątające
Wraz ze zmianą pory roku czas na sprzątanie w domu, przy którym warto wykorzystać najnowszą technologię z zaawansowaną sztuczną inteligencją. Odkurzaniem i mopowaniem podłogi zajmie się robot sprzątający z kamerą, zaś okna błyskawicznie umyje jego mniejszy odpowiednik. W ten sposób możemy sobie ulżyć, wreszcie odpocząć i zająć się tym, co przynosi nam czystą frajdę.
W okresie przedwiosennym, tuż przed Wielkanocą, porządki we własnych czterech ścianach są niezbędne, ale czasami ten przykry obowiązek niestety zamienia się w katorgę i syzyfową pracę. Dopiero co odkurzymy czy zmyjemy podłogi, a rozweselone szkraby czy domowe futrzaste czworonogi mogą błyskawicznie zniweczyć efekty mozolnego sprzątania. I wszystko trzeba zaczynać od początku. Z pomocą przychodzi najnowsza technologia, jak np. zestaw robotów sprzątających ECOVACS – odkurzacz automatyczny Deebot Ozmo T8 Aivi i robot do okien Winbot 880.
Potrzeba matką wynalazku
Zacznijmy od odkurzania. Pierwszy z robotów wykorzystuje technologią TrueMapping z detekcją laserową D-ToF, co pozwala mu na rozpoznawanie przeszkód nawet z odległości 10 metrów. Urządzenie momentalnie i precyzyjnie skanuje całe otoczenie, tworzy mapy i planuje trasę odkurzania. Poradzi sobie też z przekroczeniem progów drzwi o wysokości do ok. 2 cm.
A co kryje się za nazwą Aivi? To rozwiązanie umożliwia rozpoznanie i omijanie mnóstwa napotkanych na swojej drodze obiektów. Zapomnijmy o wciąganiu butów za sznurówki, skarpetek czy innych drobnych elementów garderoby. To ryzyko zostało zminimalizowane do 60 proc. Co więcej, miejsca w których odkurzacz napotkał przeszkody będą zapisane w jego pamięci, by na przyszłość jeszcze staranniej je wysprzątać.
W modelu Deebot Ozmo T8 Aivi nie sposób nie wspomnieć o wbudowanej kamerze, którą można uruchomić za pomocą aplikacji ECOVACS. Dzięki niej i poglądowi na żywo zyskamy pewność, że nie zostawiliśmy otwartego okna, lodówki czy włączonego żelazka. Uruchomienie kamery strzeżone jest hasłem, a dane przesyłane z robota do smartfona są zakodowane.
Ten odkurzacz samobieżny wyposażono także w funkcję mopa. Płyta mopująca przechodzi w wibracje o wysokiej częstotliwości i w ten sposób czyści podłogę. System OZMO uzupełniony jest o system stabilizacji ciśnienia. Robot tworzy podciśnienie, co znacznie ułatwia sprzątanie, a do wyboru mamy cztery poziomy przepływu wody.
Z innych cech Deebota warto wymienić: spersonalizowane planowanie sprzątania poszczególnych pokojów, automatyczne wykrywanie dywanów, możliwość ustawiania wirtualnych barier i tworzenia mapy kilku pięter w domu. Bateria pozwala na 3 godziny ciągłej pracy, co przekłada się na 300 mkw. posprzątanej powierzchni. Do stanu pełnej gotowości akumulator ładuje się w 6,5 godziny.
Okna czyste na błysk
W zestawie nie mogło zabraknąć robota do mycia okien Winbot 880, którym można sterować za pomocą pilota. Ulepszona nawigacja WIN-SLAM 2.0. z asystentem głosowym gwarantuje, że po zakończeniu czyszczenia urządzenie wraca do punktu początkowego. Robot potrafi rozpoznać, w jaki sposób uniknąć przechodzenia przez jakiekolwiek krawędzie i ramy, co docenimy zwłaszcza w przypadku luster i ogrodów zimowych.
Robot Winbot czyści szklaną powierzchnię, wykorzystując precyzyjną czterostopniową procedurę. W ten sposób może skupić się tylko na wybranych puntach okna. Za samo mocowanie odpowiada zaawansowany system ssący. W wyjątkowej sytuacji wystąpienia przerwy w zasilaniu robot pozostaje umocowany do szklanej powierzchni dzięki wewnętrznej baterii zapasowej. Natomiast jeśli ten elektroniczny domowy pomocnik niefartownie odłączy się od szklanej powierzchni, przed upadkiem na podłogę zabezpiecza go przyssawka i lina z elastycznej oraz trwałej gumy.
Sugerowana cena detaliczna zestawu ECOVACS Deebot Ozmo T8 Aivi i Winbot 880 wynosi 3499 zł.
Wszystkiego na temat tych urządzeń dowiemy się z oficjalnej strony producenta https://www.ecovacs.com/pl.

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Dom i ogród

Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą
Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.
Handel
Piwo bezalkoholowe stanowi już 6,5 proc. sprzedaży browarów. Konsumenci świadomie ograniczają spożycie alkoholu

W 2024 roku polscy konsumenci kupowali ponad 1 mln butelek i puszek piwa 0,0% dziennie. Przez ostatnią dekadę rynek tych piw urósł pod względem wolumenu 10-krotnie. Branża inwestuje w innowacje w segmencie piw bezalkoholowych, wzmacniając nie tylko smak, ale również ich wartości odżywcze. Piwa 0,0% wpisują się w coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, trend NoLo (no alcohol low alcohol), co może okazać się furtką do ograniczenia konsumpcji alkoholu.
Moda
Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania

Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.