Wszystko zaczyna się w domu. PLGBC zaprasza do zdrowych zielonych mieszkań
Monika Kmera
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
ul. Zabrska 39d
44-100 Gliwice
mkmera|plgbc.org.pl| |mkmera|plgbc.org.pl
600025968
www.plgbc.org.pl
Zmiany klimatu wymuszają zmianę nawyków i edukację konsumentów. Widząc potrzebę edukacji i zaangażowania różnych grup otoczenia we wspólne działania, PLGBC przygotowało projekt i otrzymało grant z programu Aktywni Obywatele na realizację inicjatywy pt. Budynki są jak ludzie. Zdrowe, zielone mieszkania i domy.
Celem projektu PLGBC jest przyczynienie się do ochrony środowiska i dbałości o racjonalne korzystanie z zasobów planety, do polepszenia zdrowia i samopoczucia użytkowników mieszkań/domów i zmiany jakości ich życia oraz do zaangażowania obywateli we wdrażanie opracowanych rozwiązań w codziennym zrównoważonym życiu.
W najbliższym czasie zaplanowaliśmy kolejne aktywności:
- Zapraszamy na otwarte warsztaty dla zainteresowanych zdrowymi, zielonymi mieszkaniami i domami. Już 7 czerwca br. spotykamy się w ramach Kongresu Polityki Miasta.
https://kongres.miasta.pl/
- Ruszamy z cyklem otwartych webinariów z udziałem ekspertów, którzy przedstawią konkretne rozwiązania zrównoważonego domu/mieszkania dla ochrony i oszczędności zasobów.
Zapraszamy 11 czerwca br., będziemy rozmawiać o oszczędności wody.
Szczegóły: https://plgbc.org.pl/wyd_i_szkol/plgbc_budynki_jak_ludzie-zdrowe-zielone-mieszkania-i-domy-oszczednosc-wody/
- We współpracy z agencją badawczą Inquiry Sp. z o.o. specjalizującą się w badaniach konsumenckich i badaniach opinii publicznej, przeprowadzona została ankieta na temat postrzegania przez Polaków zagadnień związanych z ekologicznym domem lub mieszkaniem. W maju br. powstał raport Ekologiczny dom/mieszkanie.
Zachęcamy do zapoznania się:
https://plgbc.org.pl/wp-content/uploads/2021/05/Ekologiczny-dom-14.05.2021.pdf
- Powstał spot promocyjny projektu, zobacz: https://www.youtube.com/watch?v=QLOYkaCUv9k
Pracujemy nad wywiadami z ekspertami, którzy zachęcą do odpowiedzialnych i świadomych wyborów w naszym domu, dla zdrowia i lepszego życia, przyszłości.
Odwiedź naszą stronę internetową i znajdź konkretne wskazówki, podpowiedzi, co możesz zrobić dla zrównoważonego domu/mieszkania. Dodaj do ulubionych: https://budynkijakludzie.plgbc.org.pl/
Zachęcamy do aktywności. Oszczędzając wodę, sortując odpady, dbając o obecność zieleni w Twoim otoczeniu, oszczędzając energię, wybierając zdrowe i bezpieczne materiały, angażując się w projekty ekologiczne, bliskie środowisku - tworzysz zrównoważony dom i przyczyniasz się do przeciwdziałania zmianom klimatu.
Więcej informacji: https://budynkijakludzie.plgbc.org.pl/
Projekt finansowany jest z dotacji nr K1m/0776 programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.