Z podróży do wnętrza – wakacyjne inspiracje i pomysły na aranżację łazienki
Podróżowanie to nie tylko doskonały sposób na wypoczynek. To także źródło wyjątkowych inspiracji – nie tylko tych kulinarnych. Niezależnie od tego, dokąd zmierzamy, warto uważnie obserwować otoczenie. Dzięki temu z wakacyjnego urlopu, oprócz pamiątek i pięknych wspomnień, możemy przywieźć oryginalne pomysły na aranżację wnętrz.
Pamiątki z wakacji to nie tylko zdjęcia, drobne dekoracje czy upominki – przeżycia i wspomnienia można utrwalić również w innych sposób. Jednym z nich jest sztuka uważnej obserwacji, inspirowania się lokalną kulturą, rozwiązaniami, designem, a następnie zaimplementowanie ich w codziennym otoczeniu i wnętrzach. Idealną przestrzenią są łazienki, które możemy urozmaicić barwami, wzorami, trendami i stylami z całego świata.
Ze Skandynawii przez Francję do Japonii
Styl skandynawski uważa się dziś za flagowy „produkt aranżacyjny” krajów nordyckich. W rzeczywistości powstał w Danii w latach 30-tych XX wieku, swój pełny rozkwit zaliczając w połowie lat 50-tych. Jego główne cechy to funkcjonalność, prostota i przytulny klimat, realizowane z zastosowaniem naturalnych materiałów i jasnych kolorów. – Stylistyka skandynawska padła w Polsce na bardzo podatny grunt, eliminując z naszych mieszkań ciężkie meblościanki, wzorzyste kanapy i natłok dekoracji. Rozgościła się również w łazienkach, do których chętniej wybieramy jednolite kafelki, jasne barwy i zabudowę z naturalnego drewna. Funkcję dekoracji przejęła z kolei prosta armatura oraz strategicznie rozlokowane punkty światła. Łazienki urządzone w stylu skandynawskim są przytulne i sprzyjają wyciszeniu – mówi Joanna Karolczak, ekspert marki TECE.
Minimalizm – słowo klucz współczesnych aranżacji – to również cecha coraz modniejszej w ostatnich latach stylistyki japońskiej. Ją również chętnie implementujemy w łazienkach, celując w meble i dodatki o prostej formie oraz w stonowanych kolorach. Jasne barwy natury nabierają w łazienkach z Dalekiego Wschodu nieszablonowej urody. Szczególnie prezentują się w zestawieniu z zielenią i błękitem oraz z szarościami czy czernią. Idealnym dopełnieniem aranżacji są proste w formie baterie, dodatki z kamienia, bambusa, drewna oraz rośliny, które zbliżają nas do natury.
Jeśli pociąga nas kolor i wzór, zajrzyjmy do łazienek krajów śródziemnomorskich – przywieziemy z nich błękit morza, ciepło piasku, fiolet lawendy, zieleń oliwek oraz wachlarz ornamentów i mozaik, które można stosować w roli motywów wiodących bądź dekoracji. Możliwości jest wiele. Prowansja, Toskania, Grecja – każdy z tych regionów ma swoje cechy charakterystyczne, które można przywołać ciekawymi dodatkami, roślinami czy tekstyliami. Co poza tym? Wolnostojące wanny, umywalki w kształcie mis, postarzane meble o giętej linii, ozdobna i miękka w formie armatura, a przede wszystkim – naturalne materiały w ciepłych barwach – całoroczne lato.
Naturalnie i artystycznie
Pomysły aranżacyjne do swoich wnętrz możemy czerpać nie tylko z gotowych łazienek odwiedzanych podczas podróży, lecz również – z natury otaczającej nas w odwiedzanych miejscach. To ona staje się często główną inspiracją dla koncepcji materiałowych oraz kompozycji kolorystycznych.
Tonacje zieleni drzew i krzewów, botaniczne motywy dyktowane kwiatami i kształtami liści, błękit wody o różnych porach dnia, szarości oraz beże piasku i kamienia, czerń lawy i skał – to nieprzebrane źródło inspiracji do projektów naszych łazienek oraz szerokiej gamy wyposażenia. – Skały Morza Egejskiego, pustynie Ameryki, aura londyńskich ulic, kamienne mury świątyń u brzegów Morza Jońskiego – to kolory świata, które potrafią zawładnąć wyobraźnią projektantów, dając efekt w postaci serii przycisków łazienkowych. To tylko jeden z licznych przykładów na to, jak natura inspiruje nas do kreowania nowych rozwiązań, korzystania z jej niezwykłych struktur i odcieni – mówi Joanna Karolczak.
Barwy czerpane z natury w niewymuszony sposób łączą się z naturalnymi materiałami – kamieniem czy drewnem. To surowce, które oferują nieprzebrane wręcz kompozycje struktur i tekstur, kreujących przytulny klimat oraz budujących efekt głębi. Dostępne są nie tylko w postaci glazury czy zabudowy meblowej – na rynku znajdziemy również przyciski spłukujące wykonane z drewna, kamienia lub marmuru.
Zwiedzanie świata to również zwiedzanie zabytków i muzeów. Projektanci wnętrz wiedzą najlepiej, że czasem jedno dzieło sztuki wystarczy za inspirację do wyjątkowej aranżacji. Przykładem niech będzie łazienka w stylistyce obrazów Mondriana - które znajdują się m.in. w muzeach Hagi, Amsterdamu czy Nowego Jorku - zrealizowana dzięki odpowiedniej konfiguracji płytek i nietypowej kolorystycznie armatury.
Higieniczne zwyczaje
Podpatrzone na świecie rozwiązania to nie tylko sfera estetyki kolorystycznej czy materiałowej. Podczas podróży warto również czerpać inspiracje z podejścia do takich kwestii, jak higiena.
W Japonii do codziennej higieny – zarówno ciała, jak i otoczenia – przywiązuje się bardzo dużą wagę. W japońskiej łazience zawsze znajduje się prysznic, z którego korzysta się przed kąpielą w wannie. W naszych warunkach obie funkcje idealnie spełnia wanna z parawanem, pozwalająca na swobodną kąpiel oraz korzystanie z deszczownicy czy prysznica. - Warto wiedzieć, że to właśnie Japończycy ze swoją pasją do higieny rozpowszechnili także ideę toalety myjącej. Automatyczne miski z funkcją mycia są dziś powszechnie dostępne oraz polecane przez specjalistów, a stosowane w nich rozwiązania sprzyjają higienie oraz ekologii. Przy ich wyborze warto jednak kierować się prostotą działania, brakiem konieczności podłączenia do prądu oraz intuicyjną obsługą – dodaje ekspert marki TECE.
Podróżując po świecie obserwujmy zwyczaje miejscowej ludności i podejście do aranżacji wnętrz. Pewne rozwiązania mogą nas zaskoczyć. Innym pozwolimy rozgościć się także w naszych łazienkach. To niezwykła pamiątka, a zarazem sposób na oryginalną i funkcjonalną przestrzeń sanitarną.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.
Prawo
Tak zwana sztuczna twórczość coraz popularniejsza. Wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich
Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także wątpliwości dotyczące ochrony dzieł, z których AI się uczy. Narzucanie prawnych zakazów i obostrzeń może jednak nie przynieść efektów.
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.