Zabija bakterie i wirusy – poznaj naturalne sposoby na czystość w domu.
Moc pary wodnej - czego o niej nie wiesz?
Sprzątanie to dla wielu z nas przykry obowiązek, który zabiera czas, energię i sporo kosztuje. Innych płynów używamy do paneli, kafelków, blatów i tapicerki, więc finalnie mamy szafkę pełną detergentów. Z pozoru może wydawać się, że nie ma sposobu na posprzątanie domu bez kilkunastu odmiennych preparatów. Też tak myślisz? To znaczy, że jeszcze nie znasz mocy pary wodnej! W tym momencie często nasuwa się pytanie: mop parowy – jaki wybrać, aby cieszyć się udanym zakupem i znacznie szybszym sprzątaniem? Podpowiadamy, co musisz wiedzieć o parze wodnej, jakie ma właściwości i jak można ją wykorzystać w domu.
Ekologia i naturalne środki
Ludzie, którzy musieli utrzymać czystość w domach bez dostępu do chemii, mogliby dzisiaj wykazać się ogromną wiedzą, jakie środki można w tym celu wykorzystać. Soda oczyszczona i ocet to świetny sposób na mycie łazienki, pozbycie się plam na dywanie, a nawet wybielenie firanek. Boraks w postaci płynu lub proszku może z powodzeniem zastąpić środki do udrażniania rur, mycia lodówki i zamrażarki, a także preparaty do czyszczenia złota i srebra. Nasze babcie doskonale wiedziały, jak radzić sobie bez chemii, która nie tylko jest droga, ale też mało ekologiczna. Dzisiaj połączenie nowoczesnej technologii i naturalnych metod sprzątania pozwala niemalże całkowicie wyeliminować konieczność zakupu środków chemicznych. Wystarczy dobry mop parowy. Jaki wybrać? Najpierw dowiedzmy się, jak działa.
Właściwości i zastosowanie pary wodnej
Para wodna to alternatywa dla chemii domowej, która gwarantuje wysoką skuteczność, a przy okazji zapewnia znacznie większe bezpieczeństwo. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że ściereczka i czysta woda nie pozwoli wyeliminować wszystkich bakterii. Większość powierzchni będzie wydawała się czysta, ale mikroorganizmy pozostaną. Bakterie giną w temperaturze 85⁰C, a czyszczenie parą wodną niszczy aż 99,9% z nich. To jednak nie wszystko. Para wodna to rozwiązanie, które docenią alergicy. Środki chemiczne mogą powodować uczulenia i wywoływać podrażnienia. Natomiast para wodna jest całkowicie hipoalergiczna, więc takie ryzyko nie występuje. To także dobra alternatywa dla domów, w których są małe dzieci, ponieważ zminimalizuje to ryzyko kontaktu naszych pociesz z trującymi substancjami.
Mieliście kiedyś problemy z wyczyszczeniem wszystkich trudno dostępnych miejsc, takich jak fugi, kąty czy zakamarki w okolicach armatury? Para wodna jest doskonałym rozwiązaniem. Wysoka temperatura rozpuszcza zabrudzenia, dzięki czemu ich usunięcie staje się banalnie łatwe. Należy podkreślić, że para wodna sprawdzi się w przypadku czyszczenia większości powierzchni. Podłogi, glazura, fugi, meble, tapicerka, zabawki, powierzchnie szklane to tylko przykłady miejsc, które można czyścić za pomocą jednego urządzenia. Czy rzeczywiście podoła temu mop parowy? Jaki wybrać i czy naprawdę sprawdzi się w tylu zadaniach?
Wykorzystaj moc pary w codziennym sprzątaniu
Oczywiste jest, że do wytworzenia pary wodnej, którą można swobodnie wykorzystać w sprzątaniu, potrzeba odpowiednich urządzeń. Na rynku nie brakuje sprzętów, które pozwalają na sprzątanie przy pomocy pary. Można kupić mopy parowe, poręczne myjki lub parownice. Niektóre z nich sprawdzą się w przypadku jednej powierzchni, a część – jak np. Mop parowy 10 w 1 Ariete - może zostać wykorzystana do kilku zadań. Jeśli chcemy ograniczyć wydatki, najlepiej wybrać urządzenie wielofunkcyjne, za pomocą którego posprzątamy praktycznie cały dom, czyli mop parowy. Jaki wybrać, aby cieszyć wielozadaniowym urządzeniem? Na pewno pod uwagę trzeba wziąć parametry techniczne i dodatkowe akcesoria. To jednak nie wszystko.
Mop parowy – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Mop parowy to uniwersalne rozwiązanie do każdego domu. Najlepsze modele pozwalają na posprzątanie praktycznie każdej powierzchni, a to wszystko za sprawą dołączonych do zestawu akcesoriom, które znacząco zwiększają funkcjonalność urządzenia. Wielu ludzi staje przed trudnym wyborem: mop parowy – jaki wybrać, aby był to mądry i udany zakup, który rzeczywiście da sporo możliwości? Jedno urządzenie, a może dwa różne? Z całą pewnością już dzisiaj można kupić mopy, które poradzą sobie z wieloma powierzchniami i to właśnie te wielofunkcyjne urządzenia powinny zwrócić naszą uwagę. Przede wszystkim to duża oszczędność finansowa. Dzięki temu nie tylko eliminujemy konieczność zakupu środków chemicznych, ale też nie ograniczamy się do możliwości sprzątania tylko jednej powierzchni. Zastanawiając się jaki mop parowy wybrać, należy też zwrócić na parametry techniczne. Moc urządzenia skróci czas nagrzewania, a odpowiednio wysokie ciśnienie jest głównym parametrem odpowiedzialnym za możliwości czyszczące. W przypadku mopa parowego 10 w 1 od Ariete jest to odpowiednio 12 s oraz 3,5 bar. Dobrze też, aby nasze urządzenie miało możliwość regulacji pary, dzięki czemu z łatwością dobierzemy odpowiednie ustawienia do czyszczonej powierzchni. Warto też wspomnieć o wadze urządzenia oraz długości przewodu zasilającego. Są to pozornie nieistotne kwestie, ale znacząco wpływające na komfort korzystania z urządzenia.
Nie bez znaczenia jest także możliwość dokupienia akcesoriów, które uległy zużyciu. Nic nam po mopie, do którego nie dokupimy szmatek czy poszczególnych końcówek. Jeśli stawiamy na urządzenie wielofunkcyjne, to musi być ono modularne. Do sprzątania podłóg sprawdzi się wysoki mop, ale do umycia kuchenki czy okien nie trzeba długiego drążka - wystarczy generator pary i odpowiednia końcówka, a całość staje się poręczna i praktyczna. Oprócz samych możliwości i parametrów technicznych urządzenia, warto też brać pod uwagę producenta urządzenia, który zapewni nam odpowiednią dostępność części eksploatacyjnych oraz odpowiednie wsparcie techniczne i serwisowe.

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Muzyka

Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel
Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.
Farmacja
Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.
Dom i ogród
Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą

Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.