Komunikaty PR

Zakładanie ogrodu zacznij od prac ziemnych i ogrodzenia

2022-06-21  |  01:30
Biuro prasowe
Kontakt
Sylwia Makowska
Orchidea Creative Group

ul. Ruska 51B
50-079 Wrocław
s.makowska|grupaorchidea.pl| |s.makowska|grupaorchidea.pl
517 412 466
https://grupaorchidea.pl/

Ogród to ostatni etap budowy domu. Podobnie jak prace wewnątrz budynku, te na zewnątrz wymagają dobrego planu i zachowania kolejności działań. Zanim więc przejdziemy do sadzenia roślin i zakładania trawnika, dobrze jest wykonać wszystkie prace ziemne oraz ogrodzić teren.  

Najpierw oczekiwania

Przed rozpoczęciem prac powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie – jaki ogród chcielibyśmy mieć? Marzymy o prywatnej enklawie oddzielonej od świata zewnętrznego, czy chcemy eksponować walory naszej posesji, tak by można ją było podziwiać także od strony ulicy? Stawiamy na ustronne miejsce przeznaczone do rekreacji z dużym tarasem i grillem, oddzielone od sąsiadów, czy na przykład przestrzeń do uprawiania sportu? Jesteśmy zapalonymi ogrodnikami i planujemy uprawiać warzywa i owoce lub hodować liczne kwiaty, czy raczej zależy nam na tym, aby ogród angażował nas w stopniu minimalnym? Czy na naszej posesji będą bawiły się dzieci, a może mamy zwierzęta domowe? Zamierzamy korzystać z przestrzeni zewnętrznej także po zmroku, a jeśli tak, które części działki będą wymagały oświetlenia?

Bez projektu ani rusz

Kiedy mamy już określone oczekiwania, czas przystąpić do sporządzania projektu. Możemy zlecić go architektowi krajobrazu lub wykonać sami i tylko skonsultować się ze specjalistami. Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujemy.

Projekt powinien precyzować przebieg podjazdu, alejek i innych powierzchni utwardzonych, uwzględniać rzeźbę terenu, a także umiejscowienie elementów małej architektury jak altana, ławki, oczka wodne czy lampy ogrodowe. Należy w nim także umieścić przebieg instalacji elektrycznej i nawadniającej, biorąc pod uwagę krzewy i drzewa istniejące na działce lub mające się tam w przyszłości pojawić. Punktem wyjścia zawsze są wymiary i kształt działki, lokalizacja budynku, a także umiejscowienie bramy wjazdowej oraz furtki. Zanim ruszymy do sklepu ogrodniczego, zastanówmy się też nad kolejnością wykonywania prac. Nie musimy od razu aranżować całej posesji, można te wydatki etapować, warto jednak tak wszystko zaplanować, by nie niszczyć już zagospodarowanych obszarów.

Prace ziemne

Jeśli nie zdążyliśmy wykonać tego przed zimą,  powinniśmy uprzątnąć wszelkie pozostałości i śmieci budowlane. Następnie mechanicznie usuwamy korzenie chwastów i niepotrzebne krzewy i inne rośliny. Bardzo ważne jest wyrównanie terenu i ukształtowanie spadku w miejscu podjazdu w kierunku bramy wjazdowej. Warto wykonać prace ziemne przed ogrodzeniem terenu, gdyż mogą one wymagać użycia ciężkiego sprzętu, np. w celu usypania wzniesienia lub wykopania stawu.

Prowadząc prace ziemne, uważajmy na paliki geodezyjne. Wytyczają one granice posesji i będą potrzebne na etapie ogradzania działki.

Zanim postawimy ogrodzenie

Przygotowując się do budowy ogrodzenia, należy uprzątnąć z jego linii wszelkie przeszkody. Pamiętajmy też, aby na czas prac zabezpieczać pnie drzew znajdujących się w pobliżu.

Czy pod ogrodzenie musimy wykonać fundament? To zależy od jego rodzaju – z jakiego materiału będzie wykonane, na jakich słupkach chcemy osadzić przęsła oraz od gabarytów i ciężaru bramy wjazdowej.

- Większość ogrodzeń metalowych montowanych na systemowych słupkach nie wymaga lania fundamentu na całej długości – wyjaśnia Małgorzata Podemska, ekspert z firmy Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. - Wystarczy wykonać punktowo stopy fundamentowe, w których zamocujemy słupki. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku montażu furtki czy bramy rozwiernej dwuskrzydłowej. Inaczej rzecz ma się natomiast z bramą przesuwną. Tu trzeba już wylać ławę fundamentową. Fundament pod całą linią ogrodzenia będzie potrzebny także wtedy, gdy zdecydujemy się na zrobienie ogrodzenia murowanego, w które wkomponujemy przęsła stalowe.

Planując harmonogram prac zagospodarowania terenu wokół trzeba wziąć pod uwagę czas oczekiwania na poszczególne elementy i materiały. Jeśli chcemy postawić ogrodzenie z elementów wykonywanych na indywidualne zamówienie, takich jak np. Nowoczesne Ogrodzenia Frontowe firmy Plast-Met, będziemy musieli poczekać na nie kilka tygodni. Sam montaż, w zależności od wielkości posesji, zajmuje zwykle zaledwie 1-2 dni.


Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe z siedzibą w Trzebnicy to jeden z czołowych producentów nowoczesnych i trwałych systemów ogrodzeniowych w Polsce. Firma specjalizuje się w produkcji takich wyrobów jak: nowoczesne ogrodzenia frontowe, modułowe ogrodzenia frontowe, lampy LED, Centerbox, panele ogrodzeniowe, siatki ogrodzeniowe, słupki, akcesoria oraz bramy i furtki. Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe istnieje na rynku od 1988 r. i jest firmą ze 100% polskim kapitałem. www.plast-met.pl

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Orchidea Creative Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Problemy społeczne

Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.