Komunikaty PR

Zamieszkaj we własnym domu i … oszczędzaj

2021-03-10  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.14 MB )

Ma wiele zalet, choć kojarzyć się może głównie z budownictwem przemysłowym. Jednak coraz częściej jest wykorzystywana do budowy mniejszych obiektów, domów jednorodzinnych i zabudowy bliźniaczej. Co więcej, ich właściciele mogą z czystym sumieniem powiedzieć: nasz dom pozwala nam oszczędzać! O jakim surowcu mowa? O konstrukcji stalowej.

Któż z nas nie marzy o tym, by poranną kawę wypić na tarasie, a zimą ogrzać się przy kominku? Niestety wiele osób rezygnuje z budowy własnego domu, bo o ile pieniądze na inwestycje są, o tyle przerażają późniejsze koszty utrzymania nieruchomości. Czy faktycznie są one o wiele wyższe niż opłaty za mieszkania we wspólnotach czy spółdzielniach? Niekoniecznie, szczególnie jeśli mówimy o domach budowanych w konstrukcji stalowej.
Czynsz i prąd
Ile razy w skrzynce na listy znalazłeś kartkę, a na niej informacja od spółdzielni czy wspólnoty o kolejnej podwyżce czynszu? Na pewno za często. Czynsz to najważniejszy wydatek, który wpływa na koszt utrzymania mieszkania. W skład tej opłaty wchodzi zazwyczaj zaliczkowa opłata za wodę oraz ścieki, centralne ogrzewanie, utrzymanie części wspólnej budynku, fundusz remontowy, podatek od nieruchomości. Warto tu podkreślić, że na ogół im starszy jest budynek, tym większe wydatki na fundusz remontowy. Przyjmijmy więc, że czynsz za 60 m2 wynosi od 400 do 800 zł. Do tego dochodzi opłata za prąd około 200 do 300 złotych.

Dom stalowy bezczynszowy i energooszczędny
Decydując się na budowę domu, nie tylko nie musimy martwić się o podwyżki czynszu, ale też możemy zaoszczędzić na wielu innych aspektach.
- Nasz wymarzony dom powinien spełniać kilka warunków, by jego użytkowanie nie wiązało się z ciągłą obawą o wysokość rachunków i innych kosztów utrzymania. Możemy to osiągnąć przez właściwe użytkowanie budynku, a także stosując nowoczesne instalacje, odpowiednie materiały izolacyjne oraz mądrze użytkować budynek – mówi Marek Faszczewski, właściciel firmy Stalovers, która jako jedna z nielicznych w Polsce oferuje domy w konstrukcji stalowej.
Istotne jest przede wszystkim wyposażenie domu stalowego w sprzęt elektroniczny o wysokim poziomie energooszczędności. Znaczne oszczędności możemy uzyskać dzięki każdorazowemu wyłączaniu odbiorników elektronicznych z sieci. Ciekawym rozwiązaniem jest również zainstalowanie dodatkowej instalacji wodnej, gdzie gromadzona jest woda deszczowa.

Energooszczędność jest jedną z istotnych cech domów stalowych. Ich konstrukcja musi mieć dwuwarstwową izolację termiczną. To z kolei sprawia, że domy szkieletowe ze stali są energooszczędne (NF40), a nawet pasywne (NF15).
- Dom stalowy jest energooszczędny lub pasywny wtedy, gdy ma prostą bryłę opartą na planie prostokąta, dwuspadowy dach, przeszkloną, południową elewację. Od strony południowej znajduje się wówczas pokój dzienny i jadalnia, a od strony północnej garaż, garderoba i pomieszczenia gospodarcze. W takim projekcie ściany i dach powinny być ocieplone na grubość co najmniej 20 cm, a stolarka drzwiowa i okienna posiadać niski współczynnik przenikania ciepła – mówi Marek Faszczewski, przedstawiciel marki Stalovers.
Kolejne oszczędności
Kolejnym systemem, w jaki możemy wyposażyć dom stalowy, który w swoim założeniu ma być ekonomiczny, a także ekologiczny, jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Może być ona odwodniająca – gdzie ścieki służą do celów gospodarczych, np. podlewania ogródka, lub biologiczna – kultury bakterii oczyszczają ścieki do dalszego użytku.

W domach o konstrukcji stalowej idealnie sprawdzą się również instalacje fotowoltaiczne. Dzięki dobraniu odpowiedniego rozmiaru instalacji, panele słoneczne wyprodukują tyle energii, aby zaspokoić potrzeby użytkowników, a rachunki za prąd zostaną obniżone niemal do zera. Dzięki takiemu rozwiązaniu podwyżki cen za energię elektryczną przestają być groźne.
Lekki, stalowy szkielet jest też idealną propozycją dla osób, które poszukują ekonomicznego rozwiązania w budowie domu. Dzięki doskonałym parametrom izolacyjnym budynek jest energooszczędny, a jego koszty utrzymania mogą być naprawdę niskie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie
Dom Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
2024-12-24 | 00:21

Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?

Czy łazienka może być modna i ponadczasowa jednocześnie? Kluczem do takiego efektu jest odpowiednia paleta barw, która łączy w sobie harmonię, elegancję i przytulność - element

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.