Komunikaty PR

Zimowe wieczory w przytulnym domu, czyli zalety ocieplenia styropianem

2020-12-04  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Best Brands PR
Best Brands PR

Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr@bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl

Ale u was ciepło, w domach zazwyczaj jest zimno. No właśnie, czy w domu musi być chłodno? Wysokie koszty ogrzewania skłaniają wiele osób do manewrowania temperaturą, i choć potem portfel to wytrzymuje, to komfort na tym cierpi. By realnie zmienić sytuację, trzeba zacząć od podstaw.

- Ustawianie temperatury to wisienka na torcie. Nie od tego zależy, czy w domu będzie ciepło i komfortowo. Jeśli chcesz zarządzać temperaturą, najpierw musisz mieć ciepło do dyspozycji, musi zatrzymać to ciepło w domu – podkreśla Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin, produkującej płyty styropianowe, najpopularniejszy materiał ociepleniowy.

By dom był ciepły, musi być dobrze chroniony od zewnątrz. Tę funkcję pełni termoizolacja lub inaczej ocieplenie domu. Bez warstwy ocieplenia, którą najczęściej stanowi styropian, dom w niewystarczającym stopniu zatrzymuje ciepło w środku. W domach, które nie mają izolacji lub są zaizolowane nieprawidłowo, ciepło ucieka nie tylko przez otwory (czyli okna i drzwi), ale po prostu przez ściany.

W starych domach, które najczęściej borykają się z problemem braku termoizolacji, mieszkańcy muszą się dogrzewać, a jeśli chcą oszczędzić, muszą zgodzić się na chłód. Tymczasem w dłuższej perspektywie realne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie (nawet do 30 proc.), nie mówiąc o większej wygodzie życia, przyniesie inwestycja w termoizolację domu. Owszem, jest to wydatek, ale obecnie można skorzystać z rządowego dofinansowania oraz odliczyć przynajmniej część kosztów w ramach ulgi podatkowej, tzw. ulgi termomodernizacyjnej.

Dom – centrum naszego świata

- Obserwujemy zwiększone zainteresowanie termomodernizacją w ostatnim czasie. Po części na pewno jest to związane z programami dopłat, ale zwróciłbym też uwagę na zmianę z ostatnich kilku miesięcy, gdy pandemia „zamknęła” tak wiele osób w domach. Zdaliśmy sobie sprawę, jak ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków w domu, w którym i mieszkamy i pracujemy – wskazuje Dariusz Pruszkowski.

Pierwszym krokiem przy planowaniu termoizolacji domu jest wykonanie tzw. audytu energetycznego, który pokaże słabe punkty (te, przez które ucieka najwięcej ciepła) i pomoże odpowiedzieć na pytanie, jaka izolacja będzie optymalna – zarówno pod względem efektów, jak i kosztów. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że do wyboru jest styropian uniwersalny lub pasywny. Za ich pomocą można uzyskać ten sam efekt, ale warstwa styropianu uniwersalnego będzie zazwyczaj grubsza niż pasywnego, bo ten ostatni ma lepsze parametry izolacyjne.

Jaki to może mieć praktyczny wymiar? Np. małe okna w starym domu „znikną”, jeśli po położeniu izolacji okaże się, że warstwa styropianu jest tak gruba, że wręcz przysłania otwory.  – Przy planowaniu ocieplania trzeba brać pod uwagę takie rzeczy, jak wielkość i rozmieszczenie okien i drzwi, położenie domu względem stron świata itd. Styropian pasywny – taki, jak np.  nasz Passive PRO 31 – jest coraz częstszym wyborem nie tylko w przypadku nowo budowanych domów energooszczędnych, ale właśnie w przypadku termomodernizacji już istniejących budynków – mówi doradca techniczny w firmie Styropmin. Montaż płyt styropianowych, zarówno uniwersalnych, jak i pasywnych, jest prosty, a izolacja będzie trwała.

Komu 20 stopni?

Dopiero w domu, w którym jest ciepło, można praktycznie gospodarować tym ciepłem. Wiele osób, które w tym roku spędzają w domu więcej czasu niż wcześniej, stanęło przed koniecznością dostosowania optymalnej temperatury do nowych pór przebywania w domu. Warto się nad tym chwilę zastanowić i odpowiedzieć na kilka pytań: kiedy lubię, jak jest ciepło, kiedy naprawdę potrzebuję, żeby było ciepło, kiedy wietrzę dom itd.

Zbyt duży chłód jest niedobry, ale przegrzewanie domu też ma wady. Gdy jest zbyt ciepło, stajemy się ospali. Również w tym przypadku, tak jak w przypadku wyziębienia, wzrasta ryzyko infekcji, śluzówki są bowiem wysuszone, a to one odpowiadają za usuwanie z nosa i gardła wirusów i bakterii. Warto zainwestować w system grzewczy, który pozwoli ustawiać różne temperatury dla różnych pomieszczeń. Optymalne temperatura w pokojach dziennych (salonie, pokojach, w których przebywają dzieci) wynosi 20-22 st. Celsjusza, w łazience powinno być cieplej (do 24 stopniu), zaś w kuchni i w sypialni chłodniej (ok. 16-19 stopni).

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Best Brands PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia? Biuro prasowe
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Dom Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
2025-04-24 | 14:00

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta

Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.

Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.

Nasza strona używa cookies między innymi w celu gromadzenia statystyk oraz prawidłowego funkcjonowania serwisu. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przegladarki oznacza, że ciasteczka będa zapisywane na Twoim urządzeniu. Pamietaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Kliknij tutaj aby zamknąć