Komunikaty PR

Zrównoważony rozwój w projektowaniu wnętrz

2021-08-03  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt

Katarzyna Bagińska
Publicon Sp. z.o.o.

Świdnicka
50-066 Wrocław
k.baginska|publicon.pl| |k.baginska|publicon.pl
693260235
www.publicon.pl

Zrównoważony rozwój wnętrz dotyczy potrzeb teraźniejszości, jest przyjazny dla środowiska i kładzie nacisk na materiały pochodzące z recyklingu. To właśnie takie podejście do projektowania domu ogranicza negatywny wpływ na środowisko, jednocześnie zwiększając zdrowie i komfort jego mieszkańców. Projekty pomieszczeń tworzone w duchu zrównoważonego rozwoju mają wpływ na takie czynniki, jak planowanie efektywnego wykorzystania przestrzeni, wybór materiałów o niskim wpływie na środowisko oraz zmniejszenie zużycia energii, zanieczyszczenia i odpadów.

Dlaczego zrównoważony rozwój jest ważny w aranżacji wnętrz?

W ostatnim czasie doświadczyliśmy gwałtownej zmiany naszych oczekiwań dotyczących tego, jak żyjemy i mieszkamy. O zmianach klimatu i jego negatywnych konsekwencjach jeszcze nigdy nie mówiło się tak wiele. Branże, w tym budownictwo, nie tylko rozpoczęły dyskusję na temat problemu, ale i wdrażają odpowiednie strategie, które mają mieć pozytywny wpływ na naszą planetę. Według raportu CBRE, o uwzględnieniu w swoich decyzjach kwestii zrównoważonego rozwoju, wspomina 93% europejskich inwestorów z rynku nieruchomości. 

 Projektowanie wnętrz jest integralną częścią budownictwa, a wybory dokonywane przy planowaniu przestrzeni mają wpływ na środowisko i dobrostan człowieka. Tak więc praktyka projektowania jest również rozpatrywana w kontekście zrównoważonego rozwoju, będącego kluczowym aspektem każdego zielonego procesu budowlanego. 

Istotnym aspektem jest wybieranie materiałów i produktów o najmniejszym wpływie na środowisko. Materiały organiczne (np. drewno, wełna, kamień naturalny) wydają się oczywistym wyborem, ale nie należy zapominać, że zasoby naturalne należy brać pod lupę. Dlaczego? Wpływ materiałów i produktów na środowisko musi być oceniany przez cały cykl ich życia – od wydobycia, produkcji, transportu i przetwarzania, aż po wyrzucanie ich po użyciu.

Odpowiedzialne podejście do wykończenia wnętrz

Projektanci wnętrz mają w swoich rękach dużą władzę, jeśli chodzi o redukcję odpadów, a jednocześnie dużą odpowiedzialność, aby działać w sposób zrównoważony. Cenne zasoby planety są ograniczone, więc mentalność wyrzucania produktów, gdy tylko wyjdą z mody i zastępowania ich tymi, które są obecnie modne, nie ma już uzasadnienia.

Warto podkreślić, że według najnowszego raportu PKO Bank Polski, rodzima branża meblarska relatywnie dobrze poradziła sobie w niezwykle trudnym 2020 r. – produkcja sprzedana branży wzrosła w całym roku o 0,4%, do czego przyczynił się m.in. wzmożony popyt krajowy na meble.

Na szczęście świat designu staje się coraz bardziej świadomy potrzeby ekologicznego myślenia i doświadcza rosnącego  zainteresowania „zielonymi” trendami, takimi jak recykling czy upcykling. Zamiast odrzucać „staromodne” przedmioty, gdy są jeszcze funkcjonalne, projektanci mogą (i powinni) wymyślić kreatywne sposoby na nadanie im nowego życia. Rosnąca idea zrównoważonego rozwoju dała architektom i projektantom wnętrz ogromną moc decydowania o materiałach i produktach, które ludzie mogą stosować w swoich domach. 

Dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych 

Zrównoważony rozwój odgrywa ogromną rolę w aranżacji wnętrz, stając się częścią tego, co znaczy projektować i żyć odpowiedzialnie i dobrze. – Bycie „zielonym” nie oznacza rezygnacji z luksusu – to przedkładanie jakości nad ilość. Jakość, która jest ekologiczna, odnawialna, nadająca się do recyklingu oraz bezpieczna dla zdrowia – tłumaczy Łukasz Zembold z wrocławskiego studia projektowania wnętrz dukke. To ponadczasowy sposób na udekorowanie i wyposażenie wnętrz.

Projektowanie wnętrz w ekologicznym nurcie polega na wykorzystaniu zrównoważonych materiałów, które mają pozytywny wpływ na środowisko, a także poprawiają jakość życia i samopoczucie. Ma na celu wypracowanie równowagi między estetyką a funkcjonalnością rzeczy, a także zaplanowanie energooszczędnego i przemyślanego wykorzystania przestrzeni.

Najlepsze praktyki w zakresie zrównoważonego projektowania 

W architekturze i aranżacji wnętrz projektanci starają się minimalizować negatywny wpływ mieszkań na środowisko, stosując w swoich projektach innowacyjne, ekologiczne metody – obejmujące technologię energooszczędną, zrównoważone materiały, recykling, zmianę przeznaczenia i inne elementy, które wspierają długoterminową równowagę ekologiczną.

Najlepsze praktyki w zakresie zrównoważonego projektowania koncentrują się nie tylko na oszczędzaniu energii i zasobów naturalnych, ale także na zwiększaniu dobrostanu osób pracujących w projektowanych przez nas przestrzeniach, zwiększaniu ich komfortu, zwiększaniu ich doświadczenia, zwiększaniu wydajności i poprawianiu jakości ich życia przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu na środowisko.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Zadbana nawierzchnia dekoruje przestrzeń wokół domu Biuro prasowe
2024-05-16 | 13:00

Zadbana nawierzchnia dekoruje przestrzeń wokół domu

Podjazdy, patia czy wykonane z kostek brukowych ścieżki to nieodłączny element przydomowego krajobrazu. Pełnią nie tylko ważne funkcje użytkowe, ale też dekoracyjne. Dlatego ważne jest
Dom Potrójny must have 2024 dla Bizzarto
2024-05-15 | 10:00

Potrójny must have 2024 dla Bizzarto

Wspaniałe wieści! Rada Ekspertów Łódź Design Festival przyznała prestiżowy znak jakości must have aż trzem nowościom w ofercie Bizzarto. Znakomite meble, których
Dom Romans rzemiosła i współczesności: Paged na Salone del Mobile.Milano
2024-05-14 | 15:00

Romans rzemiosła i współczesności: Paged na Salone del Mobile.Milano

Stoisko Paged jest już stałym elementem targowej mapy Salone del Mobile w Mediolanie. W tym roku marka zaprezentowała się po raz 42. Tym razem - poza nawiązaniem do klasycznych thonetowskich

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Edyta Herbuś: Teraz mam taki moment obfitości, że mogę wybierać role, które są dla mnie najciekawsze. Ale na pewno muszę sobie zafundować reset, żeby utrzymać równowagę w życiu

Tancerka lubi wypoczywać aktywnie. Po intensywnym okresie w pracy najpierw daje sobie jednak chwilę na złapanie oddechu i szybką regenerację, a dopiero później rusza na podbój danej okolicy. Edyta Herbuś zaznacza, że często decyduje się na pasjonujące wyprawy, dzięki którym może zwiedzać i poznawać urokliwe zakątki świata. Ale zdarza się również tak, że wybiera beztroskie wakacje na plaży pod palmami. Tegoroczny urlop będzie jednak krótki.

Media

Wojciech „Łozo” Łozowski: Wziąłem już udział w większości fajnych dużych formatów telewizyjnych. Dostaję też wiele paździerzowych propozycji i je staram się odrzucać

Wokalista miał już okazję uczestniczyć w takich produkcjach jak: „Taniec z gwiazdami”, „Must Be The Music. Tylko muzyka”, „Azja Express”, „Lego Masters” i „Pokonaj mnie, jeśli potrafisz”. Jak podkreśla, bardzo ceni oryginalne projekty telewizyjne, bo dzięki nim może przeżyć wyjątkowe przygody i nauczyć się czegoś nowego. Dlatego też nie wyklucza, że gdy padnie kolejna ciekawa propozycja, znów weźmie udział w podobnym projekcie.

Firma

Przedsiębiorcy chcą mieć wszystkie produkty finansowe i biznesowe na jednej platformie. W takie rozwiązania inwestują banki i firmy leasingowe

Niemal 70 proc. mikro-, małych i średnich firm chciałoby mieć zgromadzone wszystkie produkty finansowe na jednej platformie – wynika z raportu EFL  „Cyfrowa (r)ewolucja na rynku leasingu. Pod lupą”. Dodatkowo chętnie korzystaliby w jej ramach z usług ułatwiających prowadzenie biznesu, jak wsparcie księgowe, prawne, możliwość załatwienia sprawy urzędowej, rezerwacji noclegu na podróż służbową czy zakupu pakietu usług medycznych. Nad takimi hubami dla przedsiębiorców intensywnie pracują zarówno banki, jak i firmy leasingowe. Takie narzędzie udostępnili właśnie Credit Agricole i Grupa EFL.