Domowe sposoby na spierzchnięte i suche dłonie
Kąpiele
Jednym ze sposobów na piękne dłonie, wykorzystywanym jeszcze przez nasze babcie, są kąpiele. Nie miały one, tak jak my teraz, rozmaitych kosmetyków do pielęgnacji. Proste zabiegi naprawdę działają cuda.
- Kąpiel na bazie lekko podgrzanej oliwi z oliwek, z kilkoma kroplami soku z cytryny i dodatkiem witamin A+E z kapsułki, idealnie sprawdzi się w przypadku spierzchniętych dłoni. Nawilży i przyspieszy regenerację naskórka.
- Co zazwyczaj robicie z wodą po ziemniakach? Odlewacie do zlewu przy odcedzaniu, prawda? A czy wiecie, że taka ostudzona woda świetnie działa na skórę dłoni?
- Kolejną propozycją może być kąpiel w rozgotowanym siemieniu lnianym, który będzie dla skóry niczym plaster na pęknięcia. Wystarczy 2 łyżki siemienia zalać litrem wody i poczekać aż napęcznieje.
Takie kąpiele najlepiej wykonywać raz w tygodniu, po około 10-15 minut.
Peelingi
Żadna pielęgnacja nie zadziała, jeśli uprzednio nie zrobimy peelingu. Taki zabieg pozbywa się martwego naskórka, który jest przeszkodzą we wchłanianiu dobroczynnych czynników kosmetyków pielęgnacyjnych.
- Peeling można przygotować z oliwy z oliwek oraz kaszy manny. Będzie on miał zadanie nie tylko złuszczające, ale również nawilżające (dzięki tłuszczowi).
- Dobrze sprawdzi sie także peeling cukrowy - stworzony na bazie miodu i cukru. Taki zabieg będzie również łagodził mikro urazy.
Po tak przygotowanej skórze dłoni, możemy zabrać się do maseczek i kompresów.
Maseczki
Kładzenie maseczki kojarzy nam się z twarzą, jednak działa ona również cuda na wysuszonych dłoniach. Jest mnóstwo przepisów na domowe mikstury, które świetnie nawilżają skórę rąk i zatrzymają w niej wodę - dzięki czemu nie będzie się tak szybko wysuszać.
- Domową maseczkę można przyrządzić z żółtka oraz oliwki. Wystarczy taką mieszankę nałożyć na dłonie i gotowe.
- Kolejnym sposobem na maseczkę może być połączenie miodu i soku z cytryny. Taka mikstura nawilży dłonie i załagodzi podrażnienia.
Maseczkę warto potrzymać na dłoniach co najmniej 10 minut. Dla wzmocnienia działania możemy włożyć rękawiczki foliowe, które zadziałają niczym kompres, który pomoże skórze wchłonąć jeszcze więcej dobroczynnych składników.
Codzienna pielęgnacja
Oczywiście jeden zabieg raz w tygodniu nie zdziała cudów. Dlatego bardzo ważna jest pielęgnacja dłoni na co dzień. Tutaj idealnie sprawdzą się kremy nawilżające, takie jak DuoLife Vita C. Jest to nawilżająco-ochronny krem bogaty w „witaminy piękna” (E, C oraz F). To idealna terapia odmładzająca dla skóry dłoni. Dzięki witaminowej Formule ECF 24/7 Nutri-Form™, wzbogaconej o masło shea, pomaga wygładzić i przywrócić elastyczność skóry oraz walczyć z jej podrażnieniami, a przede wszystkim zmniejsza wczesne oznaki starzenia się. DuoLife Beauty Care Vita C zapewnia także odpowiednie nawilżenie skóry. Dzięki poręcznej tubce możemy mieć go zawsze przy sobie, zapewniając dłoniom wsparcie zawsze wtedy, gdy tego potrzebują.
Dłonie są narażone na działanie czynników zewnętrznych przez cały czas. Częste ich mycie, by uchronić się przed wirusem, bardzo wysusza skórę. Dodatkowo barierę ochronną skóry rąk osłabić może dezynfekcja. Dlatego zadbajmy o nasze dłonie, by zapewnić im wsparcie jakiego potrzebują.
myduolife.com
Maść Rokitnikowa
Efekt wow przed „wielkim wyjściem”
Moc witaminy C dla pięknej skóry zimą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.