Komunikaty PR

Dowiedz się, jak zwiększyć ochronę swoich danych osobowych

2021-07-22  |  10:30
Biuro prasowe

Przestępcy są coraz bardziej sprytni, wyrafinowani. Coraz częściej trudno nam odróżnić, co jest fikcją, co nie. Zbyt łatwo paść dzisiaj ofiarą złodziei tożsamości. Dlatego serwis ChronPESEL.pl stworzył nową stronę internetową, która w jasny, przejrzysty sposób odpowiada na pytania: jak chronić się przed utratą danych osobowych i co zrobić w przypadku ich wyłudzenia. Nowością na stronie są porady. To właśnie dzięki nim czytelnicy uzyskują proste wskazówki odnośnie skomplikowanych zagadnień.

 

Z przeprowadzonych przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA badań wynika, że ponad 43 proc. Polaków obawia się, że padnie ofiarą przestępców wyłudzających dane osobowe. W czasie pandemii oszuści są jeszcze bardziej aktywni niż wcześniej – zauważyło to blisko 70 proc. ankietowanych.

Pomysłowość przestępców wyłudzających dane osobowe nie zna granic. Nawet co 3. Polak mógł w pandemii dostać podejrzanego SMS-a, e-maila lub odebrać podejrzany telefon. Oszuści wykorzystują aktualną sytuację, żeby zdobyć informacje na nasz temat, które będą mogli potem wykorzystać. Żeby się temu przeciwstawić, musimy stale edukować społeczeństwo na temat zagrożeń i zwiększać świadomość wszystkich grup wiekowych. Jak wynika bowiem z naszych badań, młodzi ludzie w wieku między 18 a 34 rokiem życia są znacznie bardziej świadomi działania oszustów i niebezpieczeństw z tym związanych niż osoby w starszym wieku – mówi Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.pl, którego głównym zadaniem jest przeciwdziałanie skutkom wyłudzenia i ochrona danych osobowych.

 

Edukacja najlepszym orężem

Na Sanepid, na BLIK, czy podszywając się pod rachmistrza przeprowadzającego Narodowy Spis Powszechny. Przestępcy szukają różnych sposobów na oszustwo. Dlatego bardzo ważna jest świadomość zagrożenia i sposobów zabezpieczenia swoich danych. Zdarza się również, że wchodzą oni w posiadanie danych na skutek wycieku danych w Internecie. Przyczyną utraty danych bywa też utrata dowodu osobistego. Te wszystkie przypadki zostały opisane na nowej stronie ChronPESEL.pl. Dodatkowo eksperci serwisu radzą m.in. co zrobić w przypadku wycieku danych lub utraty dokumentów oraz jak skonstruować silne hasło do logowania.

Oprócz porad dla odwiedzających stronę przygotowano także sekcje z dokładnym opisem usługi. W odbiorze na pewno pomoże nowoczesna i przejrzysta oprawa graficzna strony. Wszystkie komunikaty dla użytkowników portalu zostały zaprojektowane i przygotowane według aktualnych standardów rynkowych oraz analizy zachowań konsumentów.

 

Nie wystarczy reagować, trzeba monitorować

Niestety poszkodowani nie zawsze od razu dowiadują się, że padli ofiarą wyłudzenia danych. Dlatego Urząd Ochrony Danych Osobowych w swoim komunikacie dotyczącym reagowania w przypadku kradzieży tożsamości zaleca również założenie konta w biurze informacji gospodarczej, żeby monitorować swoją aktywność kredytową. Jak to działa?

- Bank, firma pożyczkowa, operator telefoniczny, dostawca Internetu, telewizja cyfrowa i wiele innych instytucji zanim podpiszą umowę z nowym klientem, sprawdzają, czy nie jest on notowany w Krajowym Rejestrze Długów Biurze Informacji Gospodarczej, jako osoba zadłużona. Jednak, żeby to zrobić, muszą najpierw uzyskać jego pisemną zgodę. Więc w sytuacji, w której otrzymujemy SMS-a, że właśnie sprawdza nas np. jakiś bank, w którym nigdy nie byliśmy i nigdy nie składaliśmy wniosku o kredyt, wiemy, że trzeba szybko reagować – tłumaczy Bartłomiej Drozd.

Użytkownicy serwisu ChronPESEL.pl, który jest partnerem Krajowego Rejestru Długów, oprócz powiadomienia o użyciu numeru PESEL, mogą dodatkowo liczyć, w zależności od wybranego pakietu usług, na asystę prawną, ubezpieczenie dokumentów i zwrot części kosztów usług prawnych.

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Klienci Toyota Bank ponownie zaoszczędzą na stacjach paliw Biuro prasowe
2021-08-02 | 08:00

Klienci Toyota Bank ponownie zaoszczędzą na stacjach paliw

Wraz z początkiem sierpnia Toyota Bank startuje z kolejną już edycją dobrze znanej kierowcom promocji „Tankuj korzyści – zwrot za paliwo”. Zmotoryzowani klienci banku
Finanse Zaległości alimentacyjne wynoszą już rekordowe 13 mld zł
2021-06-29 | 08:40

Zaległości alimentacyjne wynoszą już rekordowe 13 mld zł

Wakacje to wyczekiwany czas wśród dzieci. Jednak, ze względów finansowych, nie wszystkie będą mogły wyjechać na wymarzoną wycieczkę czy obóz. Jedną z przyczyn jest
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2021-06-17 | 12:00

Zmiany w zarządzie Kancelarii Skarbiec

Kinga Hanna Stachowiak zrezygnowała z funkcji wspólnika zarządzającego w warszawskich kancelariach prawnych Skarbiec – liderach na polskim rynku w powoływaniu i zarządzaniu międzynarodowymi strukturami holdingowymi oraz

Więcej ważnych informacji

Złote Spinacze 2021

Muzyka

Irena Santor: Żal mi, że Jerzy Połomski już nie śpiewa. Ja też za dużo pracowałam i byłam zmęczona, dlatego pożegnałam się z estradą

Pierwsza dama polskiej piosenki zaznacza, że wzmożona aktywność estradowa, choć przynosi wiele pozytywnych przeżyć i emocji, to jednak jest niezwykle wyczerpująca. Przygotowania do koncertów, udział w festiwalach, praca w studiu nagrań i nieustanne dbanie o struny głosowe dały jej się mocno we znaki. Dlatego też artystka postanowiła definitywnie zakończyć karierę i odpocząć. Taką samą decyzję podjął również Jerzy Połomski. Piosenkarka podkreśla, że bardzo ceni swojego kolegę po fachu i żałuje, że już go publicznie nie usłyszy.

Patronat Newserii

Gwiazdy

Monika Dryl: Ten rok wszystkim nam dał mocno w kość. Zorganizowałam więc wakacje blisko natury, żeby nam odpoczęła głowa

Aktorka podkreśla, że wybrała taką formę wypoczynku, która pozwoli jej zresetować umysł i zapomnieć o codziennych obowiązkach. Nie ukrywa, że lockdown i związane z nim ograniczenia, a przede wszystkim zdalne nauczanie, były dla niej bardzo męczące. Musiała się zmierzyć z nowymi wyzwaniami, które przysporzyły jej wielu problemów. Urlop działa więc na nią zbawiennie, bo wreszcie może się oderwać od szarej rzeczywistości.

Problemy społeczne

Polacy wypoczywają z telefonem w ręku. Co czwarta osoba odczuwa presję odpowiadania na służbowe maile i telefony podczas urlopu

Przynajmniej dwutygodniowy urlop jest jednym z najlepszych sposobów zwiększania satysfakcji i efektywności pracowników. Tymczasem w Polsce – jak wynika z najnowszego badania Hays – 39 proc. specjalistów i menedżerów nie pamięta, kiedy ostatnio tyle wypoczywało, a co trzeci pozostaje online nawet w trakcie wakacji. Badania Tax Care pokazały z kolei, że aż 46 proc. menedżerów na urlopie wciąż wykonuje swoje obowiązki i zarządza zespołami. Randstad wskazuje natomiast, że 27 proc. Polaków odczuwa presję, aby podczas urlopu odpowiadać na służbowe maile i telefony. Warto je jednak wyłączyć, bo nieefektywny wypoczynek może mieć poważniejsze konsekwencje: od problemów z pamięcią i koncentracją po wypalenie zawodowe.