Dzień Czarnego Kota i inne tajemnicze tradycje
Zbliżające się obchody dnia św. Andrzeja to idealna okazja, aby przyjrzeć się wyjątkowym zwyczajom związanym z magią i przesądami praktykowanymi na całym świecie. Podróżniczka i pisarka – Nela Mała Reporterka zebrała informacje na temat tajemniczych tradycji związanych z magią i wróżbami.
Kiedy w Polsce pojawiły się Andrzejki? Kto może wróżyć sobie z okazji „Katarzynek”? Skąd wziął się przesąd, że czarny kot przynosi pecha? Dlaczego w Niemczech wosk leje się miesiąc później? Na te i wiele pytań, odpowiada Nela Mała Reporterka!
Andrzejkowy zwyczaj to naprawdę świetna zabawa, i to bez względu na to ile ma się lat! Ale czy wiecie, że sposób, w jaki obchodzimy to święto bardzo się zmienił na przestrzeni wieków? Kiedyś to nie była tylko zabawa, ale bardzo poważnie traktowana wróżba na przyszłość. Wierzono, że noc z 29 na 30 listopada była naprawdę magiczna i miała w sobie pewną tajemniczość... Lanie wosku (a w niektórych krajach nawet ołowiu!) przez klucz oraz inne wróżby, miały „przepowiedzieć”, czy dziewczyna, wyjdzie za mąż, a jeżeli tak to za kogo. Czy wiedzieliście, że chłopcy nie mogli sobie wróżyć tego dnia? Dla nich istniało osobne święto, czyli Katarzynki, obchodzone tydzień wcześniej – wyjaśnia Nela.
Czarny kot = pech?
Badacze nie mogą się w pełni zgodzić jakie jest pochodzenie zwyczajów Andrzejkowych, ale prawdopodobnie wywodzi się ze starożytnej Grecji, czyli z czasów pogańskich. Dopiero za sprawą Św. Andrzeja, dzień ten zaczął mieć charakter chrześcijański. Obecnie jednak, Andrzejki kojarzą się z zabawą, ale także magią, wiedźmami i ich nieodłącznymi kompanami – czarnymi kotami!
Dzień Czarnego Kota to współczesne święto, ustanowione 13 lat temu przez włoskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt i Środowiska oraz Ruch Obrony Czarnych Kotów. Święto przypada co roku dokładnie 17 listopada. Powstało ponieważ wiele osób źle traktuje czarne koty, które kojarzone są ze złem i pechem. Wiąże się z tym ciekawa historia, którą usłyszałam, gdy byłam na północy Szkocji. W czasach średniowiecza na terenie Anglii pewien kupiec ze swoim synem jechali swoim powozem, gdy czarny kot stanął na ich drodze. Rzucali w stworzenie kamieniami, aby go przegonić i móc przejechać dalej. Następnego dnia zobaczyli kobietę oskarżaną o bycie czarownicą, która… miała siniaki i kulała! Uznali, że to ona – pod postacią czarnego kota – próbowała ich napaść poprzedniej nocy! Historia ta rozeszła się bardzo szybko nie tylko na terenie królestwa, ale również po świecie. Stąd przesąd, że czarny kot to przyjaciel wiedźmy, lub nawet ona sama! – opowiada Mała Reporterka.
Dzień Św. Andrzeja w Europie
Andrzejki w Europie świętuje się na różne sposoby. Jak? W Czechach i na Słowacji wieczór z 29 na 30 listopada kojarzy się głównie z jedzeniem słodyczy – trochę jak nasz Tłusty Czwartek. W Bułgarii wierzy się, że noc Andrzejkowa to idealny czas dla duchów, dlatego mieszkańcy starają się chronić jedząc… czosnek i rozkładając go przy wejściu oraz oknach! W Bułgarii mamy gotują kolby kukurydzy, aby uchronić swoje córki od działania złych mocy, a w Niemczech kobiety nasłuchują w nocy szczekania psów, bo to ma wskazać kierunek, z którego nadejdzie ich przyszły mąż! – dodaje Nela.
Jednak najciekawiej świętuje się dzień Św. Andrzeja w Szkocji, ponieważ jest to patron tego regionu. Kultura i tradycja Szkocji są wyjątkowe, dlatego obchody Św. Andrzeja są obchodzone hucznie. Chodzi się w kiltach, czyli tradycyjnych męskich spódnicach, je się haggis, czyli potrawę z żołądków. Jest głośno, barwnie i pięknie!
…
Nela Mała Reporterka – nastoletnia pisarka, podróżniczka i autorka programów telewizyjnych nadawanych w TVP ABC, zapalony biolog i obserwator przyrody. Jej idolami są Steve Irwin i Jacques Cousteau. Czterokrotna zdobywczyni nagrody Bestseller Empiku, jednocześnie pierwsza osoba w tak młodym wieku, która uzyskała to wyróżnienie. Decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej z 2016 jej książka pt. Nela na kole podbiegunowym w 2017 została włączona do kanonu lektur w polskich szkołach jako lektura uzupełniająca w VIII klasie szkoły podstawowej.
Nela jest ambasadorką Fundacji „The Adventure Starts Here Foundation” oraz inicjatorką kampanii społecznych, między innymi #UstaPysk, dotyczącej pierwszej pomocy dla zwierząt dzikich i domowych. W swojej ostatniej książce pt. Nela na Wyspie Kangura Nela opisała zasady udzielania pomocy przedweterynaryjnej.
Więcej informacji o Neli można znaleźć na
Facebookowym fanpage’u www.facebook.com/podrozeNeli oraz
Instagramie https://www.instagram.com/podrozeneli.pl_official/?hl=pl

Seria HONOR 400 - zaawansowana technologia AI w zasięgu każdego użytkownika

Światowe wydarzenie znów w Polsce – Międzynarodowy (Ty)Dzień Archiwów w 37 miastach

Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.