Komunikaty PR

40 lat SOS Wioski Dziecięcej w Biłgoraju!

2024-06-05  |  12:00
Biuro prasowe

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce już od 40 lat podejmuje działania na rzecz bezpiecznego i szczęśliwego dzieciństwa najmłodszych w naszym kraju. I to właśnie w Biłgoraju, cztery dekady temu, powstała pierwsza Wioska SOS. Od tamtej pory Program SOS w Biłgoraju pomógł 547 dzieciom i młodzieży. Obecnie pod jego opieką jest 73 dzieci z pieczy zastępczej. Z okazji 40 lat działalności Stowarzyszenia w Polsce, w czwartek 6 czerwca odbędą się  uroczyste obchody.

Biłgoraj tego dnia zamieni się w przestrzeń wspomnień, podsumowań, ale również hucznej zabawy i integracji. Na gości czekać będą występy artystyczne, liczne atrakcje, wesołe miasteczko, pokazy straży pożarnej i zajęcia artystyczne. Obchody rozpocznie parada historyczna, w której uczestniczyć będą dzieci, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz pracownicy i przyjaciele stowarzyszenia. W uroczystościach wezmą udział władze lokalne, Zarząd SOS Wiosek Dziecięcych, a także obecni i byli pracownicy Stowarzyszenia, którzy przez ostatnie 40 lat pomagali dzieciom odzyskać beztroskę, zaufanie i radość z dzieciństwa. Wydarzenie jest objęte patronatem honorowym Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Przywracanie mocy i sprawczości

Jak podkreśla Aleksandra Granada, Dyrektorka Krajowa w SOS Wioskach Dziecięcych w Polsce -  Dobro dzieci i młodzieży objętych wsparciem naszego stowarzyszenia jest kluczowym celem naszej pracy. Regularnie słuchamy głosu dzieci w sprawach je dotyczących i monitorujemy jakość oferowanej przez nas opieki. Dane krajowe dotyczące stanu zdrowia psychicznego najmłodszych są niestety alarmujące, tym bardziej ważnym jest dla nas, aby na bieżąco sprawdzać sytuację dzieci i młodzieży w pieczy zastępczej będących pod opieką Stowarzyszenia.

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym wśród podopiecznych SOS Wiosek Dziecięcych, zdecydowana większość (89 proc. badanych) dzieci i młodych osób mieszkających w Wioskach SOS czuje się szczęśliwa w życiu. 94 proc. ankietowanych posiada ulubione zainteresowania, hobby, a 89 proc. ma konkretne marzenia i plany na przyszłość[1].

- Bardzo często wracam wspomnieniami do wszystkich chwil spędzonych w Wiosce. Z perspektywy czasu widzę, że jestem przygotowany do dorosłego życia nawet lepiej niż moi rówieśnicy! Mama SOS nauczyła mnie samodzielności i miłości, a wsparcie pedagogów i psychologów pokazało mi, że jestem kompetentną i zdolną osobą. Wioska SOS oferowała mi rozwój i poczucie bezpieczeństwa. Dzięki niej mogłem uczyć się zawodu, rozwijać zainteresowania, brać udział w konkursach i olimpiadach. Dziś znam 3 języki obce, cieszę się własną rodziną oraz stałą pracą. Często wracam do wioski – jest to miejsce, w którym dorastałem, miejsce pełne wspomnień, przyjaciół i rodziny. wspomina Tomasz Haziak, były podopieczny SOS Wioski Dziecięcej w Biłgoraju.

Jak dodaje Marian Łosiewicz, dyrektor Programu SOS Wiosek Dziecięcych Biłgoraj - Z perspektywy mojego 33-letniego doświadczenia pracy w SOS Wioskach Dziecięcych, widzę, jak bardzo rozszerzył się zakres naszej pomocy. Dzieci, które trafiają do opieki zastępczej w SOS Wiosce Dziecięcej, potrzebują przemyślanego, kompletnego planu opieki. Najważniejszym – i zarazem najtrudniejszym – zadaniem, jest zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa, wsparcia specjalistycznego i miłości rodziców SOS, które umożliwią im wejście w dorosłość z takimi samymi zasobami i poczuciem sprawczości, jak ich wychowani w rodzinach biologicznych rówieśnicy. Każde dziecko może w pełni rozwinąć swój potencjał, jeśli obok jest kochający je dorosły.

Historia wioski

Decyzja o budowie pierwszej SOS Wioski Dziecięcej w Polsce zapadła w 1974 roku. Na lokalizację wybrano Biłgoraj z uwagi na jego znaczenie historyczne – Wioska wybudowana została na terenie objętym pacyfikacją hitlerowską w hołdzie 30 tysiącom dzieci z Zamojszczyzny wywiezionych w okresie II wojny światowej do Niemiec. Pierwsze dzieci zamieszkały w Wiosce w sierpniu 1983 r. – pod opieką 9 rodzin SOS mieszkało tam wówczas 34 dzieci. Uroczyste otwarcie z udziałem założyciela organizacji Hermanna Gmeinera odbyło się rok później, 31 maja 1984 roku. Główne założenia funkcjonowania Wioski opierały się na zapewnieniu dziecku troskliwej opieki ze strony matki zastępczej i nierozdzielaniu rodzeństwa.

Przez 40 lat funkcjonowania Wioski pracę na stanowisku rodzica SOS podjęło łącznie 35 rodziców SOS. Początkowo funkcję mamy SOS pełniły tylko samotne, bezdzietne kobiety, ale od 2005 roku stowarzyszenie zatrudnia do prowadzenia rodzin SOS również małżeństwa i kobiety z własnymi dziećmi. Od 2002 funkcjonuje również placówka typu interwencyjnego „Puchatek I” oraz placówka typu specjalistyczno-terapeutycznego „Puchatek II”.

Pomoc dzieciom z rodzin zagrożonych rozpadem

Od 16 lat SOS Wioska Dziecięca w Biłgoraju prowadzi również działania pomocowe w ramach Programu Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie”. Nadrzędnym celem Programu jest pomoc rodzinom z wieloma problemami oraz przezwyciężenie kryzysów, które mogą skutkować odseparowaniem dzieci od ich biologicznych rodziców. Od tamtej pory program „SOS Rodzinie” cały czas rozwija zakres swojej pomocy na całą okolicę – okazał się on bowiem ważną i potrzebną ofertą dla wielu rodzin z całego regionu.

 – Nasi pracownicy działają dwutorowo. Z jednej strony pracują bezpośrednio z rodzicami, np. tworzą grupy wsparcia, ułatwiają kontakt z pracodawcami, pomagają w planowaniu domowego budżetu czy organizują wsparcie psychologiczne, zdrowotne i prawne. Z drugiej strony, prowadzą świetlice SOS, gdzie dzieci mogą nie tylko odrobić lekcje, ale zjeść również ciepły posiłek, porozmawiać z zaufaną osobą czy rozwijać swoje talenty. komentuje Marta Kimak, koordynatorka Programu Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie” Biłgoraj. Od początku istnienia Programu „SOS Rodzinie” w Biłgoraju organizacja pomogła 1540 beneficjentom, w tym 1131 dzieciom z rodzin,  które potrzebowały wsparcia, by pokonać problemy i samodzielnie zapewniać dzieciom szczęśliwy dom.

Wsparcie specjalistyczne

Od 21 listopada 2023 roku podopieczni SOS Wioski Dziecięcej w Biłgoraju, a także dzieci wychowujące się w okolicznej pieczy zastępczej mają szybki i bezpośredni dostęp zarówno do diagnostyki, jak i terapii zaburzeń neurorozwojowych, traum i innych problemów rozwojowych. Na terenie wioski powstało Centrum Specjalistyczne SOS, zapewniające szeroki wachlarz pomocy różnych specjalistów.

Czasu nie można cofnąć, ale…

…można go komuś podarować! Z okazji 40-lecia SOS Wioski Dziecięce uruchomiły kampanię „Czas to miłość”, której celem jest przypomnienie nam wszystkim, że to właśnie czas poświęcony drugiemu człowiekowi jest najtrwalszym fundamentem relacji. Kampanię wspiera spot, w którym głosu udzielił wieloletni przyjaciel stowarzyszenia Andrzej Seweryn.

 


[1] Badanie wewnętrzne Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce przeprowadzone w pierwszym kwartale 2024 roku

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Nietypowe warsztaty dla dzieci. Nauczą najmłodszych robić kiszonki Biuro prasowe
2024-09-19 | 13:00

Nietypowe warsztaty dla dzieci. Nauczą najmłodszych robić kiszonki

W centrum handlowym Nowe Czyżyny w Krakowie odbędą się nietypowe warsztaty pod hasłem „Złap jesień do słoika”. Już 21 września dzieci będą mogły nauczyć się tam, jak
Dziecko Nowa zabawka od MGA Entertainment. Yummiland™, czyli lalki, które doczekały się
2024-09-18 | 12:10

Nowa zabawka od MGA Entertainment. Yummiland™, czyli lalki, które doczekały się

MGA Entertainment, jedna z największych firm z branży zabawek i rozrywki na świecie ostatnio ogłosiła najnowszą markę w swojej kolekcji lalek – Yummiland™. Ta zupełnie nowa
Dziecko Kocie harce w CH Targówek! Odwiedź centrum i poznaj rezolutną Kicię Kocię!
2024-09-16 | 15:30

Kocie harce w CH Targówek! Odwiedź centrum i poznaj rezolutną Kicię Kocię!

Wakacje już za nami, a dzieci wróciły do przedszkola. Z pomocą w adaptacji najmłodszych przyjdzie ich ulubienica, Kicia Kocia, wraz ze swoim braciszkiem Nunusiem. Już 20 i 21 września

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Muzycy zespołu Enej: Technika i budżety od wielkiej powodzi sprzed 27 lat poszły w górę. A jednak nadal nie jesteśmy w stanie sobie poradzić z żywiołem i go przewidzieć

Muzycy zespołu Enej do końca nie chcieli wierzyć, że powtórzy się czarny scenariusz sprzed 27 lat i na południu Polski dojdzie do powodzi na południu Polski. Niestety najgorsze przewidywania meteorologów i hydrologów spełniły się. Artyści mocno nad tym ubolewają i solidaryzują się z tymi, którzy przeżywają teraz dramat, bo z dnia na dzień zostali z niczym, bez dachu nad głową. W takich sytuacjach Polacy stanęli na wysokości zadania. Szybko ruszyły zbiórki pieniędzy i potrzebnych produktów dla powodzian. Piotr Sołoducha i Mirosław Ortyński nie szczędzą pochwał i słów uznania wobec wszystkich, którzy wykazują się empatią i zrozumieniem.

Gwiazdy

Gabi Drzewiecka i Jagna Niedzielska: Filipińczycy są ludźmi otwartymi i im mniej mają, tym więcej chcą ci dać. To jest wzruszające i na pewno dające do myślenia

Uczestniczki programu „Azja Express” nie ukrywają, że na początku trudno im było przełamać barierę wstydu, zapukać do cudzego domu i poprosić o nocleg. Zadania nie ułatwiała obecność pozostałych członków ekipy, bo nawet jeśli właściciele domu byli skłonni pomóc dwóm pięknym kobietom, to już kamery budziły pewien niepokój. Gabi Drzewiecka i Jagna Niedzielska zaznaczają jednak, że również w tym przypadku trening czyni mistrza i za każdym kolejnym razem było już coraz łatwiej. Zdążyły się też przekonać, że Filipińczycy są niezwykle otwarci, życzliwi i gościnni.

Gwiazdy

Magda Bereda: Boję się o moich znajomych z Wrocławia. Dostali ostrzeżenie, że może ich zalać

Wokalistka przyznaje, że ona również z niepokojem patrzy na kolejne prognozy hydrologów. Jest wstrząśnięta relacjami z obszarów powodziowych i ma świadomość, że w obliczu żywiołu ludzie są bezsilni. Magda Bereda wspiera także swoich znajomych, którzy mieszkają we Wrocławiu i ma nadzieję, że nie nadejdą od nich kolejne złe informacje. Artystka zachęca do wszelkiej pomocy powodzianom i do włączania się w zbiórki najbardziej potrzebnych produktów.