40 tysięcy kobiet. 40 tysięcy historii o poronieniach
Każdego roku w Polsce poronienia doświadcza 40 tysięcy kobiet. Za tymi statystykami stoją prawdziwe osoby, których świat nagle legł w gruzach, które zostały z pustką w sercu, poczuciem osamotnienia, a często i poczuciem winy. Fundacja Ernesta, która na co dzień udziela bezpłatnej pomocy psychologicznej, prawnej i medycznej, zainicjowała akcję społeczną, połączoną ze zbiórką pieniężną: „40 tysięcy”. Celem akcji, która odbędzie się w dniach 8-10 grudnia, jest łamania tabu, a także zaangażowanie 40 tysięcy osób pomagających. Wspierając akcję chociażby symboliczną „złotówką” można pomóc kobietom, które doświadczyły poronienia.
– Nigdy nie zapomnę tego momentu. Cisza była nie do zniesienia. Słyszałam bicie swojego serca, ale Twojego już nie. Moja córeczka nigdy nie zapłacze, nigdy jej nie zobaczę. Mój świat rozpadł się na tysiące kawałków, a ból rozrywał mnie od środka. Spojrzałam przez okno i zaczęło boleć jeszcze bardziej – tam życie toczyło się bez zmian. Ludzie spacerowali, auta jeździły po ulicy, a mój świat się zatrzymał – napisała w jednym z listów do Fundacji Ernesta, mama dziecka utraconego.
Jeśli w swoim życiu spotkaliśmy dziesięć kobiet w ciąży, to statystycznie jedna lub dwie z nich poroniły. To może być nasza przyjaciółka, siostra, to może dotyczyć każdej kobiety. Bo poronienia niestety po prostu się zdarzają.
– Z naturą nie wygramy, dlatego naszą misją jest pomóc każdej potrzebującej osobie, która doświadczyła poronienia, i przechodzi przez jedną z najtrudniejszych sytuacji położniczych – mówi Olga Kryśkiewicz, wiceprezeska Fundacji Ernesta – Jak wygląda nasza bezpłatna pomoc? To tysiące rozmów z psychologami na czacie, linii wsparcia, to konsultacje z psychoterapeutami, porady prawne dot. uprawnień, jakie przysługują rodzicom po stracie, to także wsparcie medyczne, w sytuacji ciąży zagrożonej, czy też dla kobiety, zmagającej się z nawracającymi poronieniami.
Nie bądź obojętna/y wobec liczby 40 tysięcy, liczy się każdy gest wsparcia!
Liczba 40 tys. może mówić niewiele, dlatego Fundacja Ernesta, aby ją zobrazować, podaje przykład, iż w całym Sopocie mieszka około 40 tys. mieszkańców. Fundacja liczy na to, że uda się zaangażować taką samą liczbę osób pomagających. Wówczas będzie to symboliczne połączenie 40 tysięcy osób potrzebujących i 40 tysięcy osób pomagających. Jak pomóc? Wystarczy wesprzeć zbiórkę na: www.siepomaga.pl/40tysiecy.
Fundacja Ernesta od ponad 3 lat pomaga bezpłatnie osobom w trudnej sytuacji okołoporodowej. Obok pomocy psychologicznej, prawnej i medycznej, szkoli także personel medyczny z zakresu uprawnień, jakie przysługują po poronieniu, martwym urodzeniu oraz z komunikacji z pacjentką.
– Wierzymy, że im więcej osób włączy się w akcję, tym więcej z nich ma szansę się dowiedzieć o naszej bezpłatnej pomocy – dodaje Olga Kryśkiewicz.
W ramach akcji dostępna jest także kartka do pobrania z napisem: Wspieram akcję #toteżja, którą można wydrukować, zrobić zdjęcie i wrzucić na swój profil na social mediach, wspierając w ten sposób akcję i przyczyniając się do budowania społecznej świadomości. Na Instagramie jest również dostępna nakładka #toteżja, która powstała z myślą o kobietach, które mają w sobie gotowość, aby podzielić się swoją historią i łamać tabu razem z Fundacją Ernesta.
Kontakt: Nina Nowak, n.nowak@fundacjaernesta.pl, tel. +48 573 171 551
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.